Yleinen jääkiekkokeskustelu (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Ai vapaapaini ei juuri nyt nappaa? No puhutaan sitten vaikkapa tv-ohjelmista tai termodynamiikasta.
Lukittu
Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja takaovi » Su 28.04.2013 10:26

MR.Off Topic kirjoitti:
takaovi kirjoitti: Anttila jos kisakoneeseen päätyy, niin heitän jo kirveen kaivoon.
En oikein täysin kokonaan ymmärrä tätä Anttila-vihaa. Eihän kaveri mikään "mahtava" pelaaja ole, mutta itse uskon, että oikealla roolituksesta kaverista saadaan paljon enemmän irti kuin joistain muista vaihtoehdoista. Nyt varsinkin, kun noita vaihtoehtoja on aika niukasti niin voi hyvinkin kaveri sopia mukaan joukkueeseen ja tehdä siellä ihan hyvää jälkeä. Onhan tuo kaveri kuitenkin yksi parhaista suomalaisista suojaamaan kiekkoa (johtuen tosin lähinnä koosta) ja varsinkin maalinedusta pelaajana tämä jässikkä ei olisi kummempi. Tosin roolituksen pitää olla hyvä, jotta kaverista saadaan irti kunnolla.
Mutta ainakin omasta mielestäni ne vahvuudet sitten siihen kokoon jäävätkin. Joo pelasi Tepsissä ihan ok kauden, mutta kyllähän sillä peliajalla ja niillä kavereillä jotain pitäisikin aikaan saada. Mitä eilistä Venäjä peliäkin katselin, niin kyllähän se kiekko mieheltäkin pari kertaa heppoisasti loppuviimeksi vietiin ja hyvistä paikoista vedot päätyplekseihin. Se vaan ei mun mielestä riitä, että maila on metrin muita pidempi. Vaikkei tänä keväänä mitään ylitarjontaa pelimiehistä olekaan, niin väitän silti sinne 3&4 vitjaan löytyvän parempia vaihtoehtoja. Esimerkiksi nyt vaikka Ässistä saapuva kuuma V-M Savinainen.
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Su 28.04.2013 10:46

Sanoisinko että Anttilalla on nyt aikalailla sellainen "now or never" mahdollisuus päästä tuohon lopulliseen MM-ryhmään. Miestä on kuitenkin vuosikaudet roikotettu mukana EHT:llä ja muissa maajoukkuepeleissä, joten jos nytkään ei lopulta pääse sinne MM-kisoihin niin voidaan hänenkin tilalleen katsella ihan jotain muita nimiä EHT:lle (ja muihin mj-peleihin) jatkossa. Jos taas pääsee kisoihin, niin toivottavasti pelaa hyvät kisat ja pitää ketjunsa kanssa oman pään suhteellisen puhtaana.

Savinainen-Hytönen-Anttila

Shut down -ketju, anyone?
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja takaovi » Su 28.04.2013 10:56

Niemisen Ville ois ollu myös huikea vahvistus taistelemaan neloseen&kolmoseen. Pelasin hienot finaalit ja osoitti kyllä isoa sydäntä. Harmi homma, että taitaa olla ikää jo sen verran mittarissa, että palautuminen ottaa vähän enemmän aikaa kuin ennen.

Nyt kun ei isoja starboja ole joukkueeseen tarjolla, niin ainakin itse lähtisin nimenomaan hakemaan mukaan kunnon taistelijoita. Puhtaasti taidolla ei tulla varmaan kuin ihan pienimmät maat kaatamaan. Isoja vastaan ollaan auttamatta vastaantulijoita. Haatajankin ottaisin mukaan ihan jo miehen hyvän työmoraalin puolesta. On myös aika monikäyttöinen kaveri, kun pystyy periaatteessa olemaan ykkös/kakkos kentän ratkaisevana miehenä tai sitten alempien kenttien raastajana.
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
Marshallsaaret
Viestit: 928
Liittynyt: Ma 17.11.2003 21:32
Paikkakunta: Helsingfors

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Marshallsaaret » Su 28.04.2013 11:52

Oon varmaan huonoin ihminen teilaamaan Marko Anttilan, kun se ei oo koskaan Bluesia vastaan loistanut ja yleinen kuva on semmoinen kaksimetrinen puupökkelö jolla on h**vetin pitkä maila, jokainen veto logossa ja bambin tasapaino luistimilla. Toisaalta tällä kaudella näin kyllä pari hänen matsiaan jotain muita liigajengejä vastaan, missä Anttila liki yksinään kantoi TPS:ää ja järkkäsi maalipaikkoja liukuhihnalta hoitaen samalla puolustusvelvollisuudet kunniallisesti. Se, että mihin Anttilan meno riittäisi sitten vahvasti roolitetun Suomen alemmissa ketjuissa (ylempiin ei kai sentään ole mitään asiaa) huippumaita vastaan onkin jo aika kysymysmerkki. Jossain Latvia- ja Itävalta-matseissa mies voi kyllä olla melko dominoivakin yksilö, mutta kukapa kisakonekandidaateistamme ei olisi.

Veikkaan muuten, että Anttila hankittiin tepsiin alun alkujaan paikkaamaan Aki Bergin jättämää aukkoa isojen, kankeiden ja hasardialttiiden pelaajien rosterislotissa.

Mut joo, oma kisajengiarvonta, pistin kätisyydet näkyville kun tsekkasin ne jokaisen pelaajan osalta ketjulottoa varten muutenkin. No-brainerit NHL-vahvistukset kursiivilla, jos joku näistä tulee tarjolle niin ottaa oman paikkansa ja pistää korvattavan pelaajan suoraan vilttiin:

Pesonen(l)/Ruutu(l)-Kontiola(r)-Aaltonen(r)
Osala(l)/Korpikoski(l)-Viitaluoma(l)-Haataja(r)
Hagman(l)-Wirtanen(l)-Salminen(r)
Pihlström(l)-Hytönen(l)-Savinainen(l)/Petrell(l)

bubbling under:
Anttila(r) (rightin kätisyys plussaa alempien ketjujen laiturintontille)
Sallinen(l) (Jani Lajunen 2013? yllätysmahdollisuus Viitaluoman laidalla)
Lahti(l) (valmennuksen arvostama työjuhta, toisi laajuutta sentteriosastolle)
Nieminen(l) (hienon kevään ja sisäisen urheilijansa löytänyt tamperelaisfilosofi ei taida olla Jalosen kanssa sitä parasta pataa)
Armia(r) (nuori Joppe voisi tuoda piristysruiskeen vaikka Kontiolan rinnalle, mutta riittääkö taso oikeasti vielä Suomen MM-jengiin? kenties ei.)
Puustinen(r) (vanha EHT-juhta pelaa AHL-pleijareita ja saattaisi olla käytössä jo alkusarjan aikana. mahdollinen rooli lopullisessa joukkueessa on kysymysmerkki.)
Lajunen(l) (Jani Lajunen 2011. ei taida olla käyttöä ja nykytaso ilmeisen p**ka. vedetään vaikka suoraan yli. halusin vain linkittää teille tämän videon.)

Mäenpää(l)-Hietanen(r)
Jalasvaara(l)-Laakso(r)
Lepistö(l)-Kousa(r)
Kukkonen(l)-Melart(l)/Salo(r)

bubbling under:
Järvinen(l) (pelailee AHL-pleijareita Puustisen kanssa samassa joukkueessa, kiilaa minun papereissani helposti esim. Lepistön edelle.)
Mäntylä (l) (komea kevät Tapparan paidassa, pitkän linjan maajoukkuesoturi, miinuksena pieni koko ja leftin kätisyys, onko tilaa?)
Väänänen(l) (isäntä luutimaan jos oman pään puhtaanapito on ongelma. saattaa olla joukkueessa hyvinkin esim. Melartin sijasta.)
Lajunen(r) (oikealta ampuva hyökkäävä pakki. upea kaveri mutta tälle osastolle on aika lailla tunkua ja Hietanen, Laakso ja Kousa taitavat kaikki olla Villeä edellä hierarkiassa. tulis vaan takaisin kotiin.)

Raanta
Ortio
Engren

(mv-osastolle tuskin muita vahvistuksia tulee, nuoria ja motivoituneita kavereita onneksi)

EDIT: laajensin pakkiprospektien listaa
永源 遥~!

Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja takaovi » Su 28.04.2013 13:29

Korpikoski on ilmeisesti halukas tulemaan mukaan, mutta miehen pitää saada ensin lääkäriltä puhtaat paperit. Taitaa olla Petrelillä vähän sama tilanne.

Änärissähän päätyi "suomalaisjengejä" vastakkain, eli sieltä väkisinkin joku vapautuu heti ensimmäisen kierroksen jälkeen, mutta eikös Jalonen aika tiukasti linjannut, että matti myöhäisiä ei odotella?

Myös Lepistön paikkaa kisakoneessa vähän kyseenalaistaisin. Ei ole Sami ihan parhaiden päiviensä tikissä ja paljon on kaveri maisemia vaihdellut. Näkisin vaikkapa Mäntylän ajavan ihan saman asian, varmaan paremminkin, koska on kuitenkin pelannut paljon ja kovia pelejä.
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » Su 28.04.2013 13:44

Mtv3 nostaa mahdollisina NHL-hyökkäys vahvistuksina Korpikosken ja Aaaaaaanttiiiii Miettiseeeeeeeeen. :lol: Petreliä ei mainita sanallakaan. Lisäksi maalivahti tilanteesta tehdään joku suurikin asia, vaikka se ei oikeastaan koskaan ole ollut Suomelle ongelma. Huoh, Suomen ongelmista puhuttaessa focus pitäisi kuitenkin olla puolustuksessa.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja takaovi » Su 28.04.2013 15:26

Aika järkyttävää jopa Suomen peli Ruotsia vastaan. Ruotsi vie peliä ihan täysin ja Suomen saumat lähinnä ylivoimilla ja joissain vastaiskuissa. Pakit pulassa lähes jokainen, eikä se hyökkääminenkään ota sujuakseen. Engren ottanut ihan hyviä koppeja, mutta paljon putoaa kiekkoja eteen ja sieltä olisi voitu hakata paremmalla sihdillä enemmänkin häkkejä.

Ei hyvält kyllä näytä.
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
Stefa
Viestit: 1142
Liittynyt: Su 26.06.2005 00:29
Paikkakunta: Tampere

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Stefa » Su 28.04.2013 15:31

takaovi kirjoitti:Aika järkyttävää jopa Suomen peli Ruotsia vastaan. Ruotsi vie peliä ihan täysin ja Suomen saumat lähinnä ylivoimilla ja joissain vastaiskuissa. Pakit pulassa lähes jokainen, eikä se hyökkääminenkään ota sujuakseen. Engren ottanut ihan hyviä koppeja, mutta paljon putoaa kiekkoja eteen ja sieltä olisi voitu hakata paremmalla sihdillä enemmänkin häkkejä.

Ei hyvält kyllä näytä.
Samaa mieltä. Mitä nyt tokaa erää rupesin katselemaan. Aika heikkoa peliä kyllä eikä omalta alueelta kauheasti päästä pois.

Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja takaovi » Su 28.04.2013 16:26

2-1 turpaan ja tulos on Suomen kannalta vielä h**vetin mairitteleva. Ruotsi oli valovuoden edellä kaikessa. No ainoa heikkous oli heilläkin kyllä viimeistely. Paikkoja nimittäin oli vaikka mihin, mutta kyllä heilläkin kädet tärisi, kun piti maaliin saada.

Engren ainoa jolle voi tosta puhtaat paperit antaa. Hirveät määrät harhasyöttöä ja roiskimisia. Aneemista pelaamista, eikä taidettu ihan kunnolla edes haluta voittaa.

Ja mahdollisesti Wirtanenkin putosi koneesta pois jos käsi hajosi.
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
bookert
Viestit: 626
Liittynyt: Ke 19.11.2003 19:21
Paikkakunta: Helsinki

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja bookert » Su 28.04.2013 16:55

Olipas hirveä peli. Eikä siinä mitään, mutta tämä oli viimeinen peli ennen kisoja ja mikään osa-alue ei näytä hyvältä. Yleensä tässä vaiheessa sentään on lupa odottaa muutamaa kovaa nimeä änäristä, mutta nyt tilanne on karu. Milloin Mäenpäästäkin tuli noin sukka? Todella lapsellista pelaamista. Huvittavaa Tamin ja Aravirran suht erilaiset näkemykset Aran ollessa aina yltiöpositiivinen uskoessa voittoon laittamalla vaikka Aki Bergin hyökkääjäksi ykkösketjuun ja Tami taas lyttää koko homman ellei kaiveta Numppaa naftaliinista. Jalonen taas kirjaimellisesti siinä keskellä nippanappa-analyysillaan. :D
Big Things Poppin, Little Things Stoppin

Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja takaovi » Su 28.04.2013 18:47

SUOMEN MM-JOUKKUE 3.-19.5.

Maalivahdit
Atte Engren, TPS
Joni Ortio, HIFK
Antti Raanta, Ässät

Puolustajat
Juuso Hietanen, Torpedo (KHL)
Janne Jalasvaara, Dynamo Moskova (KHL)
Lasse Kukkonen, Rögle (SWE)
Teemu Laakso, Severstal (KHL)
Sami Lepistö, Lev Praha (KHL)
Ilari Melart, HIFK
Tuukka Mäntylä, Tappara
Ossi Väänänen, Jokerit

Hyökkääjät
Juhamatti Aaltonen, Rögle (SWE)
Marko Anttila, TPS
Juha-Pekka Haataja, Kärpät
Niklas Hagman, Lokomotiv (KHL)
Juha-Pekka Hytönen, Amur (KHL)
Pekka Jormakka, Pelicans
Petri Kontiola, Traktor (KHL)
Jarno Koskiranta, Tappara
Miika Lahti, JYP
Janne Pesonen, Kazan (KHL)
Antti Pihlström, Ufa (KHL)
Sakari Salminen, KalPa
Veli-Matti Savinainen, Ässät
Ville Viitaluoma, HPK

Saas nähdä mihin riittää.
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Su 28.04.2013 19:32

Jos nyt ei muuta, niin ainakin paperilla mielenkiintoisin jengi moneen vuoteen.

Ja olihan se Pesonenkin siellä. En ymmärrä.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja takaovi » Su 28.04.2013 19:54

DeadManWalking kirjoitti:Jos nyt ei muuta, niin ainakin paperilla mielenkiintoisin jengi moneen vuoteen.

Ja olihan se Pesonenkin siellä. En ymmärrä.
Kyllä tää on yhtä ihmettelemistä koko lista. Pekka Jormakka MM tason pelimies? Sami Lepistö viimeksi tänään aivan yössä. Miika Lahti. Ja iso Markoa en vaan käsitä.
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Su 28.04.2013 19:56

takaovi kirjoitti:Kyllä tää on yhtä ihmettelemistä koko lista. Pekka Jormakka MM tason pelimies? Sami Lepistö viimeksi tänään aivan yössä. Miika Lahti. Ja iso Markoa en vaan käsitä.
No joo, itse olisin ainakin ottanut vaikkapa Jormakan paikalle Oskar Osalan. Toisaalta Jormakka voi olla liipasimella sitten, jos Korpikoski tulee mukaan.

Näillä mennään. Ja Raanta ykköskassariksi, kiitos.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja takaovi » Su 28.04.2013 20:00

DeadManWalking kirjoitti:
takaovi kirjoitti:Kyllä tää on yhtä ihmettelemistä koko lista. Pekka Jormakka MM tason pelimies? Sami Lepistö viimeksi tänään aivan yössä. Miika Lahti. Ja iso Markoa en vaan käsitä.
No joo, itse olisin ainakin ottanut vaikkapa Jormakan paikalle Oskar Osalan. Toisaalta Jormakka voi olla liipasimella sitten, jos Korpikoski tulee mukaan.

Näillä mennään. Ja Raanta ykköskassariksi, kiitos.
Raanta ehdottomasti ykköseksi. Ortio kakkonen ja Engren kolmonen. Raanta kolmikon kuumin ja hurjalla itseluottamuksella varustettu kaveri. Lisäksi ei pudottele paljoa eteensä, kuten vaikkapa Engren tänään. Harvoin olen Tammisen kanssa täysin eri mieltä, mutta en kyllä käsitä miehen Raanta "dissaamista".

Muutenkin tunnutaan noille EHT höntsille liikaa painoarvoa.
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
Jack DiBiase
Moderaattori
Viestit: 3819
Liittynyt: Su 18.04.2004 14:52

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Jack DiBiase » Su 28.04.2013 21:13

Joku varmaan tuntee jo velvollisuutensa.
WE BACK YA'LL?!

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Su 28.04.2013 21:20

Jack DiBiase kirjoitti:Joku varmaan tuntee jo velvollisuutensa.
Täsä mää olen.

Sitä odotellessa Jaskakin voi rillata
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Jack DiBiase
Moderaattori
Viestit: 3819
Liittynyt: Su 18.04.2004 14:52

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Jack DiBiase » Su 28.04.2013 21:32

:tu:
WE BACK YA'LL?!

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Su 28.04.2013 23:10

Jack DiBiase kirjoitti:Joku varmaan tuntee jo velvollisuutensa.
Helpotti.

Siirrytään siis tuohon toiseen topiciin, eikös niin jätkät.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Marshallsaaret
Viestit: 928
Liittynyt: Ma 17.11.2003 21:32
Paikkakunta: Helsingfors

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Marshallsaaret » Ma 29.04.2013 20:28

Blues ilmoitti tänään odotetusti, että ensi kauden päävalmentaja on Jyrki Aho. Lisäksi tänään julkistettu Olli Malmivaaran sopimus oli ollut keskusteluissa jo jonkin aikaa. Lisäksi täysin puskista tulivat Kalle Kaijomaan ja Daniel Widingin sopimukset. Lisäksi seurajohto ilmoitti että ykkössentteriä haetaan vielä markkinoilta (jep jep...). Ensi kauden orkesteri näyttää siis tältä melko lopullisessa formussaan toivon mukaan:

Miro Aaltonen-X-Daniel Widing
Juuso Ikonen-Tomi Sallinen-Tommi Huhtala
Siim Liivik-Matti Järvinen-Teemu Rinkinen
Eetu Pöysti-Valtteri Virkkunen-Ilmari Pitkänen
(Nico Nyberg, Peter Tiivola, Robert Rooba, Aleksi Rutanen, Jere Elo)
(ykkössentteriksi sisään koodinimeä teemuramstedt tai jphytönen niin saa olla tyytyväinen.)

Olli Malmivaara-Arto Laatikainen
Kalle Kaijomaa-Niklas Tikkinen
Joonas Jalvanti-Mikko Kuukka
Joonas Valkonen-Santeri Arousva
(tänne varmaan jotain syvyyspelaajia hankitaan vielä, en usko kärkivahvistuksiin... jotain luokkaa "anttibruun" tai "kristiantuohilampi" paikkaamaan Westinin ja Ilvosen jättämää aukkoa liigatason pakeissa.)

Mikko Koskinen
Lars Volden
(Kaapo Kähkönen)

Kyllähän noilla pitäisi minimissään sääläreihin päästä, eikä top6:kaan poissuljettu ole kun muistaa että ruorissa on osaava valmentaja (ei sillä etteikö esim. Marjamäki sellainen olisi ollut). Toivotaan että ykkössentterihaku osuu, muut palaset löytyy jo.
永源 遥~!

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Ti 30.04.2013 00:34

Marshallsaaret kirjoitti:Olli Malmivaara-Arto Laatikainen
En halua olla mitenkään ilonpilaaja, mutta kohtalaisen riskialtis pakkipari olisi kyllä tässä. Molemmilla jätkillä taisi kulunut kausi mennä enemmän tai vähemmän vituiksi loukkaantumisten takia, ja etenkin Malmivaara on näistä kahdesta ollut se joka on viime vuosina ollut kyllä ihan muisto vain siitä entisestä loistostaan. Kaveri kun on muutenkin niin sanotusti "hidas mutta kankea", ja pienet fyysiset vammat eivät ainakaan lähtökohtaisesti näitä juttuja paranna.

Laatikaisellakin on pari vähän rikkonaisempaa kautta ollut alla, joten jotenkin sellaisten kalliiden floppien makua tässä nyt on ilmassa. Ei toki Kärppäfanina pitäisi huudella kalliista flopeista mitään, mutta itse olisin kyllä vähän huolissani jos pelaavan kuusikon ykköspakkipariksi olisi kaavailtu Malmivaara-Laatikainen.

Toki terveenä ollessaan molemmat ovat hyviä puolustajia SM-Liigaan, mutta se nyt on ainakin tällä hetkellä aika iso "jos".

EDIT:

Niin ja pätevästä valmentajasta toki iso plussa. :tu:
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja takaovi » Ti 30.04.2013 11:35

Itse en ole kyllä vielä täysin vakuuttunut Ahon hyvyydestä. Kaveri pääsi JYP:ssä kuitenkin aika pitkälti Dufvan luomalla pelitavalla ja rungolla valmentamaan. Toki pronssimitali kertoo, että asioita on tehty oikein. Mutta nyt vasta kaverin todellinen ammattitaito päästään näkemään, kun kokoaa omanlaisensa joukkueen ja aloittaa ns. puhtaalta pöydältä. Ensi kauden päätteksi on jo paljon parempi vetää johtopäätöksiä kaverin kyvyistä. Toivottavasti onnistuu.
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
Marshallsaaret
Viestit: 928
Liittynyt: Ma 17.11.2003 21:32
Paikkakunta: Helsingfors

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Marshallsaaret » Ti 30.04.2013 16:09

takaovi kirjoitti:Itse en ole kyllä vielä täysin vakuuttunut Ahon hyvyydestä. Kaveri pääsi JYP:ssä kuitenkin aika pitkälti Dufvan luomalla pelitavalla ja rungolla valmentamaan. Toki pronssimitali kertoo, että asioita on tehty oikein. Mutta nyt vasta kaverin todellinen ammattitaito päästään näkemään, kun kokoaa omanlaisensa joukkueen ja aloittaa ns. puhtaalta pöydältä. Ensi kauden päätteksi on jo paljon parempi vetää johtopäätöksiä kaverin kyvyistä. Toivottavasti onnistuu.
Kyllä mä uskallan ilman mitään värilaseja ennustaa, että jos lasketaan tästä ajanhetkestä eteenpäin Dufvan ja Ahon urat, kyllä Aho sitä mainetta ja menestystä tulee enemmän niittämään. Samaa mieltä olin ennen kuin hänen tulonsa Espooseen selvisi. Toki jos Jyrki luet tätä, niin pliis todista hyvyytes kaikille tasoasi epäileville porilaisille kärppäfaneille. 8)
永源 遥~!

Avatar
Dorian
Viestit: 2163
Liittynyt: To 10.02.2011 15:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Dorian » To 02.05.2013 17:41

Mitä helvettiä? :D Jypin uutisoitiin tehneen 2 vuoden jatkopahvin Jonne Virtasen kanssa ja nyt ifk tiedottaa hankkineensa Jonne Virtasen. Samalla Jypin kotisivut ovat nurin... :lol:
Tämä pysyy tässä niin kauan, kunnes seuraavat asiat tapahtuvat:

SM-liiga käy liian pieneksi Jokereille [ ]

Hjallis harkimo suksii vittuun Jokereista [ ]

Joel Armia tekee Olympiakisoissa maalin [ ]

Minä ja DMW istutaan tuopin ääressä [ ]

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » To 02.05.2013 17:47

Dorian kirjoitti:Mitä helvettiä? :D Jypin uutisoitiin tehneen 2 vuoden jatkopahvin Jonne Virtasen kanssa ja nyt ifk tiedottaa hankkineensa Jonne Virtasen. Samalla Jypin kotisivut ovat nurin... :lol:
Nauroin itse äsken samaa. Virtanen teki kahdensuunnan sopimuksen ja pelaa joka toinen viikko IFK:ssa, ja joka toinen viikko JYPissä.

EDIT:

Niin ja Antti Raanta teki kanssa sopimuksen IFK:n kanssa, mutta eiköhän se ole n. 99,8%:n varmaa että Raanta ei ensi kaudella Suomessa pelaa.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Lukittu