1) Tämähän on se yleisin ja vähiten omaperäisin väite, mutta Rey on Luken tytär.
2) Rey oli lapsena koulutettavana siellä Luken uudessa Jedi-akatemiassa, mutta Luke ei paljastanut/huudellut muille, että Rey on hänen tyttärensä. Syy tähän on yksinkertaisesti se, että Luke muistaa, kuinka hän itse oli Vaderin/Anakinin (= vahvan Jedin) poikana haluttua kamaa Pimeän puolen mestareille, eli sekä Vaderille että Palpatinelle. Veikkaan myös, ettei Rey ollut Reyn syntymänimi. Tämän takia mm. Leia ja Han eivät tunnistaneet Reytä.
3) Silloin kun Kylo Ren petti Luken ja tappoi kaikki muut Jedit ja oppilaat, niin Luke luuli että Rey (ja Reyn äiti/Luken vaimo) kuoli siinä samassa rytäkässä. Tämä on osasyy siihen, miksi Luke luovutti ja meni maanpakoon.
4) Joku henkilö, ehkä Jedi (mutta ei Luke), pelasti Reyn Kylo Renin hyökkäyksestä akatemiaan ja salakuljetti Reyn pois sieltä. Henkilö, joka pelasti Reyn oli mahdollisesti Reyn äiti/Luken vaimo, joka kuoli puolustaessaan Reytä tai sen jälkeen, kun oli auttanut tämän pakoon sieltä Jedi-akatemian hyökkäyksestä. Reyn pakoon auttanut henkilö (jos tämä siis oli Jedi) pyyhki Reyn muistin, koska nuori tyttö oli todistanut kymmeniä murhia ja teloituksia kuluneen yön aikana. Mikäli Reytä oli auttamassa pakoon joku muu henkilö tuolla, niin tämä ei tiennyt Reytä Luken tyttäreksi, vaan pikemminkin randomiksi nuoreksi (Jedi-oppilas)tytöksi. Henkilö ei tiennyt mitä tehdä tytöllä ja tämä sitten dumppasi sen Jakkulle jossain vaiheessa.
5) Kun Rey löytää Luken Force Awakensissa niin Luke tunnistaa/aistii Reyn heti tyttärekseen, jonka Luke luuli siis olevan kuollut. Tämä selittäisi Luken ilmeet/reaktion (joka tietty osittain voi olla myös siihen sen vanhaan valomiekkaankin liittyvää), kun Rey tapaa hänet.
Näiden juttujen takia veikkaan vahvasti että Rey on Luken tytär:
1) Kathleen Kennedy sanoi viime lokakuussa haastattelussa seuraavanlaisesti: “The Saga films focus on the Skywalker family saga,” she said. “The stories follow a linear narrative that connects to the previous six films. The Force Awakens follows Return of the Jedi and continues that generational story.”
2) Vaikka tätä dialogin pätkää ei ikinä kuultu ite leffassa, niin siinä tokassa leffan teaserissa Luke sanoo: "The Force is strong in my family. My father has it. I have it. My sister has it. You have that power too."
Minusta tuo on aika selvää että Luke sanoo nuo sanat Reylle tuossa. Tuo dialogi voi olla Force Awakensin ja Episode 8:n väliltä, eli sen jälkeen kun Rey löytää Luken. Voihan myös olla, että Luke sanoo tuon Reylle vuosia ennen Force Awakensin tapahtumia, tai sitten viimeisenä vaihtoehtona koko dialogin pätkää ei varsinaisesti edes sanota offscreeninäkään missään vaiheessa, vaan se oli pistetty ihan vaan tuohon teaseriin.
3) Kylo Ren on ainut uuden sukupolven Skywalker-sukuun kuuluva hahmo. En millään jaksa uskoa, että ainoa uuden sukupolven Skywalker on paha, joten pakko siellä on hyviskin olla. Toki Kylo voi vielä kääntyä hyväksi, mutta jos näin käy, niin se varmasti tapahtuu Vaderin tyyliin Kylon oman henkensä uhrauksena.
Tämä on siis ihan puhdasta spekulointia ja tuo näkemykseni varmaan muuttuukin tässä vielä jossain vaiheessa. Toisia mahdollisia twistejä tuohon voi olla mm. se, että Kylo Ren oli se, joka tavallaan pelasti Reyn säästämällä tämän hengen, kun Rey oli vielä nuori tyttö. (Ren ei voinut tappaa aseetonta, nuorta tyttöä ja/tai serkkuaan yms.) Toinen vaihtoehto voi olla myös, että Luke oli se, joka pyyhki Reyn muistin. Luke ei välttämättä kuitenkaan ollut se, joka dumppasi Reyn Jakkulle.
Mitäs mieltä olette?
Edit: Unohtui linkata tämä video, Star Wars Undercover Boss: Starkiller Base - SNL. Ihan s****nan hauska, kannattaa katsoa.
