Kahdeksan vuoden painin seuraamisen jälkeen olen päätynyt sellaiseen lopputulemaan, että painijat voidaan jakaa kolmeen luokkaan. Kutsuttakoon niitä nyt luokiksi A, B ja C.
Pohjimmaisseen C-luokkaan kuuluvat painijat, joilla ei tosiasiassa olisi aihetta painikehään nousta. He ovat miehiä (tai naisia) jotka eivät yksinkertaisesti ole urheilullisuudeltaan ja taitotasoltaan lähelläkään sitä, mitä nykypäivän painijan tulisi olla. Ainoa tapa millä heistä saadaan jotain irti on tehdä heistä huumorihahmoja, tai lyödä kehään kirkkaan A-luokan painijan kanssa. Esimerkkejä tällaisista C-luokan sankareista ovat Mark Henry, Great Khali, Chris Masters, Rob Terry, Vladimir Kozlov ja menneisyydestä vaikkapa John Tenta. Ikävä kyllä Abyss, Tommy Dreamer, Kevin Nash, Kane & Big Show menevät tänä päivänä tähän kastiin, vaikka menneisyydessä ovat kukin tahollaan olleet selkeitä B-luokan tapauksia. C-luokan painijan pushaaminen pääottelijaksi on hyvin työlästä, miltei mahdotonta. Menestyminen suuremmassa mittakaavassa vaatiikin taitojen puutteen korvaamiseksi Hulk Hoganin ja The Rockin kaltaista karismaa sekä todella kiinnostavaa bookkausta.
B-luokka on sitten se ylivoimaisesti suurin. Nämä painijat ovat riittävän urheilullisia painikehiin ja hyvänä päivänä huippuvastustajan kanssa pystyvät jopa klassikko-otteluihin. Toisin kuin C-luokan tyypeistä, näistä kavereista on jo verrattain helppo leipoa pääottelijoita. Tätä ryhmää kuitenkin yhdistää sellainen negatiivinen seikka, että heillä on yleensä jokin heikompi osa-alue. Joko he ovat kehässä huippuhyviä, mutta eivät pysty vetoamaan yleisöön karismallaan, tai voi olla toisinkin päin. Karismaa riittää, mutta kehässä suksi ei luista samaan malliin. Esimerkkinä The Miz. B-luokan painijat kykenevät keskenään vetämään mallikkaan kolmen (ehkä jopa neljän) tähden ottelun, mutta C-luokan painijan kanssa lopputulos ei ole yhtä mairitteleva. A-luokan painijan kanssa B-luokkalainenkin saattaa näyttää elämää suuremmalta tähdeltä. Hyviä esimerkkejä tämän luokan painijoista ovat Rob Van Dam, Randy Orton, Daniels, Jeff Hardy, Sting, Batista, Scott Steiner, John Morrison, R-Truth etc.
A-luokan painijat sitten ovat totta kai niitä harvoja, joilta löytyy sekä karismaa että painitaitoja sekä kykyä otella loistavia otteluita liukuhihnalta. Heidän panoksensa ansiosta B-luokan painijakin voidaan saada rakennettua uskottavaksi päämestariksi. A-luokkalaiset ovat kehäkenraaleja, jotka pystyvät omalla panoksellaan nostamaan vastustajansakin uudelle tasolle. Tämän ryhmän voi halutessaan jakaa vielä kahteen osaan: niihin, jotka pystyvät lähes poikkeuksetta kuvailemiini suorituksiin ja niihin jotka pystyvät tähän yleensä. A-luokan painijoilla on niin sanotusti paketti kasassa. He ovat karismaattisia kehän ulkopuolella, mutta myös kehässä todella urheilullisia. Lisäksi heillä on hyvä ymmärrys siitä, kuinka mielenkiintoinen, jännittävä ja mukaansa tempaava painiottelu rakennetaan ja taitoa toteuttaa se käytännössä. Sitten A-luokan painijoille on yleensä yksi osa-alue, jossa he loistavat erityisesti. Kurt Anglella mattopaini ja The Rockilla mikkitaidot. Ongelma on tietysti se, että A-luokan painijoiden rintama ei ole kovin laaja, ja moni heistä alkaa olla uransa ehtoopuolella. Löytyykö seuraavasta sukupolvesta heille riittävästi korvaajia?
Esimerkkejä A-luokan painijoista ovat Kurt Angle, Shawn Michaels, Chris Jericho, AJ Styles, John Cena, Triple H ja CM Punk. A-luokasta B-luokkaan syystä tai toisesta (yleensä vanhenemisen ja loukkaantumisten johdosta) pudonneita miehiä ovat esimerkiksi The Undertaker, Edge, Samoa Joe ja Sting.
Mitä mieltä olette? Onko tällainen jaottelu paikkaansa pitävä? Onko C-luokan painijoilla mielestänne jollain tavalla mahdollisuus nousta suuriksi nimiksi? Ennen kaikkea haluaisin lukea WrestlingAlertin käyttäjien kannanottoja siihen, onko A-luokka liian kapea, ja löytyykö tulevaisuudessa miehiä heidän tilalleen riittävästi?
Ennen kuin kukaan kerkeää syyttää plagioinnista, niin muistan itsekin Rivenin joskus kauan sitten esittäneen samankaltaisia tulkintoja jonkun keskustelun yhteydessä. Tarkalleen en muista kuinka samanlaisia ne olivat tämän kanssa, mutta joka tapauksessa tämä viesti vastaa omaa mielipidettäni, ja jos Rivenillä sattuu olemaan samanlainen käsitys, niin sitten se on juuri sitä - sattumaa.
Pyhä 3-jako
Vaikken painia ole seurannutkaan aikoihin (katselin tosin tänäkin vuonna Rumblen) niin kyllähän tuollainen jaottelu on ollut ihan tosiasia aina. On olemassa niitä painijoita jotka ovat täysiä paskasäkkejä; On olemassa niitä joilla löytyy joko taitoa tai karismaa muttei molempia; ja sitten on niitä joilla on molemmat kohtuullisen hyvässä kuosissa.
Tuosta jaottelustasi pitäisin ainoastaan Cenaa ja Steineriä hankalina tapauksina luokitella tällaiseen kolmiportaiseen luokitteluun, koska Steiner ei ihan mitään osaamaton nahjus ole eikä varsinkaan ollut sitä alkuaikoinaan. Samoten Cena ei myöskään ihan sitä parasta luokkaa nykyään ole kun ei nyt kuitenkaan mikään taitojen multihuipentuma ole. Tässä kolmiportaisessa luokittelussa molemmat ovat kuitenkin sinulla siinä missä kuuluukin.
Tuosta jaottelustasi pitäisin ainoastaan Cenaa ja Steineriä hankalina tapauksina luokitella tällaiseen kolmiportaiseen luokitteluun, koska Steiner ei ihan mitään osaamaton nahjus ole eikä varsinkaan ollut sitä alkuaikoinaan. Samoten Cena ei myöskään ihan sitä parasta luokkaa nykyään ole kun ei nyt kuitenkaan mikään taitojen multihuipentuma ole. Tässä kolmiportaisessa luokittelussa molemmat ovat kuitenkin sinulla siinä missä kuuluukin.
All your message are belong to me.
I dont always win... but when I do, it's PPV-veikkaus (2005, 2015).
I dont always win... but when I do, it's PPV-veikkaus (2005, 2015).
-
FlameSnoopy
- Viestit: 176
- Liittynyt: La 07.01.2006 10:24
Mitä v**tua poika? Miten ihmeessä bisneksen paras promottaja, isoimman promootion naama, jonkun smark lehdenkin parhaaksi painijaksi kaksi kertaa valittu, sekä yksi miehistä, joka voi kantaa niitä paskasäkkejäkin kohtuu matseihin ei muka ole A-luokan stara? Ei Steinerkään ole mielestäni mikään A-luokan stara koskaan ollut, tosin WCW:n myöhempään tuotantoon en ole koskenutkaan, joten en sen suurempia ala väittelemään.Tirkka kirjoitti:Tuosta jaottelustasi pitäisin ainoastaan Cenaa ja Steineriä hankalina tapauksina luokitella tällaiseen kolmiportaiseen luokitteluun, koska Steiner ei ihan mitään osaamaton nahjus ole eikä varsinkaan ollut sitä alkuaikoinaan. Samoten Cena ei myöskään ihan sitä parasta luokkaa nykyään ole kun ei nyt kuitenkaan mikään taitojen multihuipentuma ole. Tässä kolmiportaisessa luokittelussa molemmat ovat kuitenkin sinulla siinä missä kuuluukin.
Isoin pulma on mielestäni Edge, joka oli aina B-painija. Hän voitti ensimmäisen maailmanmestaruutensa MITB:llä. Hän taisteli huipulla ollessaan lähes poikkeuksetta Maniassakin ainoastaan huippupainijoita vastaan ('Taker, Jericho, Cena triple threatissa), ja kun hänellä ei ollut samantyylisiä hahmoja vastassa, hän taisteli alempana cardissa (vs. Del Rio, MITB). Hän ei ollut ikinä supertähti. Main eventer kyllä, mutta hän ei ilman huippuvastustajaa (ja isoa tarinaa siihen lisäksi) voinut taistella, ja kantaa muita ison skaalan otteluissa, esim. WrestleManiassa. Hänen ns. "tähtiauransa" (star aura) oli vain hyvä, ei mahtava kuten muilla A-luokan painijoilla.
Poika...FlameSnoopy kirjoitti: Mitä v**tua poika? Miten ihmeessä bisneksen paras promottaja, isoimman promootion naama, jonkun smark lehdenkin parhaaksi painijaksi kaksi kertaa valittu, sekä yksi miehistä, joka voi kantaa niitä paskasäkkejäkin kohtuu matseihin ei muka ole A-luokan stara? Ei Steinerkään ole mielestäni mikään A-luokan stara koskaan ollut, tosin WCW:n myöhempään tuotantoon en ole koskenutkaan, joten en sen suurempia ala väittelemään.
Cena on tähti ilman muuta, siitähän ei ole mitään epäilystä. Painijana hän on kuitenkin kaukana A-ryhmästä minun kirjoissani. Promonsa ovat todella tylsää kuunneltavaa silloin kun niissä ei ole mukana isoa annosta camp-huumoria ja otteluita ei voi edes katsoa kun ne ovat niin vitunmoista paskaa. Tämä siis ainakin silloin kun viimeksi yritin hänen matsiaan katsella.
All your message are belong to me.
I dont always win... but when I do, it's PPV-veikkaus (2005, 2015).
I dont always win... but when I do, it's PPV-veikkaus (2005, 2015).
- SkullCrushingFinale
- Viestit: 1527
- Liittynyt: Ma 02.08.2010 15:04
- Paikkakunta: Turku
Kyllä Cena hyviinkin otteluihin pystyy, kruununjalokivenä nyt ainakin WrestleMania 23'n Michaels-ottelu, mutta ihan tuossa kuukausi sitten RAW'ssakin mies otteli oikein mainion tv-ottelun Mizin kanssa.Tirkka kirjoitti:ja otteluita ei voi edes katsoa kun ne ovat niin vitunmoista paskaa. Tämä siis ainakin silloin kun viimeksi yritin hänen matsiaan katsella.
- The Rocker
- Viestit: 3325
- Liittynyt: Ma 20.08.2007 20:54
- Paikkakunta: Parkano
Jos kyseessä on oikeasti Cenan kruununjalokivi niin onpa kyllä aikas heikko painija. Michaelsia vastaan vain ihan hyvä ottelu. Oikeasti se jalan myymättä jättäminen oli niin kaameaa ettei mitään rajaa.SkullCrushingFinale kirjoitti:Kyllä Cena hyviinkin otteluihin pystyy, kruununjalokivenä nyt ainakin WrestleMania 23'n Michaels-ottelu, mutta ihan tuossa kuukausi sitten RAW'ssakin mies otteli oikein mainion tv-ottelun Mizin kanssa.Tirkka kirjoitti:ja otteluita ei voi edes katsoa kun ne ovat niin vitunmoista paskaa. Tämä siis ainakin silloin kun viimeksi yritin hänen matsiaan katsella.
"The only time success comes before work is in the dictionary."
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

