Yleinen jääkiekkokeskustelu (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Ai vapaapaini ei juuri nyt nappaa? No puhutaan sitten vaikkapa tv-ohjelmista tai termodynamiikasta.
Lukittu
Avatar
Mostal0
Viestit: 182
Liittynyt: La 13.03.2004 13:46
Paikkakunta: Valkeala

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Mostal0 » Pe 05.10.2012 16:17

<3

Avatar
zemppari
Viestit: 92
Liittynyt: Ti 25.05.2010 13:28
Paikkakunta: Jokela

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja zemppari » Pe 05.10.2012 16:20

On ollut Ilveksellä pari kovaa nousua Kärppiä ja Saipaa vastaan ja vielä lähes identtisellä tavalla. Veskari veks, tasoitus viimeisellä minuutilla ja jatkoajalla voittomaali. Täytyy pelaajille nostaa hattua, että pystyvät tälläisiin suorituksiin kun taloudellinen tilanne on mitä on. Ilves-fanina myös iloitsen että ei olla (vielä) jumbona ja voittojakin on rapissut mukavasti (4 kpl). Kunhan tämä taistelumentaliteetti pystyttäisiin pitämään yllä vielä pitkään niin edes liigakarsinta vältettäisiin.
ZSJ is God

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Pe 05.10.2012 16:52

Merovingi kirjoitti:Lentään varmaan siinä vaiheessa "plihalle", kun markkinoilta löytyy pätevä korvaaja. Toivon ainakin toimiston jo tajuavan Plihalin olevan täysin turha ja etsivän korvaavaa pelimiestä markkinoilta.
Ongelma vaan on siinä, että Plihalilla on kuitenkin peräti kahden vuoden sopimus. Palkka ei kuitenkaan ole mikään pieni, joten sopimuksen ulososto tässä vaiheessa tulisi kohtuullisen kalliiksi.

Toki on hyvä muistaa, että Plihalille varmasti etsitään yhdessä uutta seuraa siinä vaiheessa, jos ulostaminen tulee ajankohtaiseksi. Mikäli uusi seura löytyy, niin silloin varmasti sopimuksen purkamisestakin päästään yhteisymmärrykseen.
Niin oli, mutta hankita on kyllä penailua parhaimmillaan. Hankitaan ulkomaalaispelaaja 3-4 raatamaan, vaikka siihen löytyisi ihan kotimaista osaamista. Aarnion Antti olisi ollut vapaana ja roolitukseltaan täydellinen neloskenttään, josta puuttuu raastovoimaa.
Niin no, toisaalta itse uskoisin myös siihen että Normanin kohdalla odottetaisiin jonkinlaista läpimurtoa myös kiekolliseen rooliin. Onhan kaveri nopea ja ihan taitavakin, joten saa nähdä että puhkeaako kukkaan missään vaiheessa.

Sinänsä Normanissa itsessään ei ole juurikaan kritisoinnin aihetta, koska kaveri on pelannut ihan pirteästi ja eikä varsinaisesti ole mitenkään syyllinen siihen, että peli on ajoittain sellaista paskaa kuin se on. Normanin hankintaa voidaan tietysti aina kyseenalaistaa.
Faktahan on, että Kärpillä on hyvä tilanne laitahyökkääjissä, mutta sen toinen puoli on joukkueen roolituksen täydellinen kuseminen. Kärpät on roolitettu aivan päin helvettiä, aivan kuin asialla olisi joku 10v Jonne-Irmeli, joka haluaa koota Dream Teamin ja luulee neljän hyökkäävän ketjun olevan yhtä kuin mestaruus. Junttila on pyörinyt jopa neloskentässä, mikä on aivan väärä paikka hänen tyyliselleen kaverille.

Lambergilla olisi ollut joukkueessa paikka puhtaasti roolituksen kannalta. Täydellinen neloskentän pommikone, mutta kaitpa se on ihan karmeaa, jos Kärpiltä löytyy joukkueesta taklaavia pelaajia.
Onhan siellä Keränen, jolta voidaan odottaa pommeja. Toisaalta Keräselläkin on usein kaikkea pikku vammaa, joten sellainen luotettava ja varma nelosketjun roolipelaaja tuonne pitäisi saada. Keränen sinne on aika täydellinen paketti, koska ei ole ihan kädetönkään.
Vähäänkään fyysiset pelaajat ovat Oulusta kadonneet nopeasti pois - Corso, Kreps, Smyth.. Vähän typerästi taidettu toimistolla käsittää se kärppämäinen pelityyli - ei se tarkoita, että koko joukkueen pitäisi olla taitopelaajia
Kärpäthän oli 80-luvulla oikeastikin jopa vittumainen mean and rude, ja joukkueessa pelasikin näitä kovempia ja vittumaisempia pelaajia. Tuskin olisi Kari Jalonenkaan saanut nakuttaa reilua 90 pistettä, jos ei olisi ollut joku pugilisti suojelemassa. Joukkuetta muuten valmensi tuolloin - The Sir Pentti Matikainen!
Nelosessa pitäisi olla niitä pommikoneita ja vittumaisia jätkiä, jotka pitävät vastustajat kurissa. Nythän meidän tähtipelaajia, esimerkiksi Humlia, saa hakata ihan vapaasti ja Huml joutuu itse puolustautumaan. Olisi joku siimliivik joukkueessa, niin ei Huml saisi olla rauhassa.
Tämähän se ongelma onkin. Toisaalta mestaruuvuosinakaan joukkueessa ei ollut kuin se yksi Aarnio, mutta pitää myös muistaa että joukkueessa oli tuolloin kolme ketjullista pelaajia, jotka olisivat olleet ykkösketjun luokkaa varmasti lähes jokaisessa liigajoukkueessa. Keväällä 2008 kolmosketjussa pelasi sellaiset nimet kuin Juhamatti Aaltonen, Kalle Sahlstedt ja Jonas Andersson. Nykyään sen yhden huippuketjun pimentäminen on kohtuullisen helppoa.
Aravirran viimeinen kausi, joten potkuja tuskin tulee, vaikka ne ovat aivan ansaitut esityksien perusteella. Aravirta ulos ja uutta miestä tilalle, joista oma toiveeni on seuraava herrasmies:

Raadon Kuva
Itse aina tietyllä tapaa karsastan näiden väliaikaisten koutsien hankkimista. Tietysti sellainen vaihtoehto on ihan hyvä, että hankitaan se uusi valmentaja sitten pidemmäksi aikaa (vrt. TPS 2008-09 kun Suikkanen tuli sisään, seuraavalla kaudella mestaruus), mutta tällaisissa tilapäisratkaisuissa on aina tietty riski. Peli kyllä varmasti paranee, mutta ongelma on siinä että mitäpä jos herra X johdattaa Kärpät mestaruuteen, ensi kaudella on uusi mies jälleen päävalmentajana ja peli olisikin täyttä paskaa? Siinä jälleen sitten mietittäisiin, että miksi herra X päästettiin menemään.

Olen valmis hyväksymään sen, että vedetään nyt tämä kausi Aravirran johdolla ja tiputaan puolivälierissä, KUNHAN sitten ensi kaudella joukkuetta valmentaa joko:

A. Lauri Marjamäki
B. Kai Suikkanen

Tietysti Kärppien nykytason tuntien, seuraava valmentaja on:

A. Rauli Urama
B. Reijo Ruotsalainen
C. Petteri Sihvonen
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Merovingi
Viestit: 2898
Liittynyt: Ma 06.03.2006 18:31
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Merovingi » Pe 05.10.2012 18:43

DeadManWalking kirjoitti:Ongelma vaan on siinä, että Plihalilla on kuitenkin peräti kahden vuoden sopimus. Palkka ei kuitenkaan ole mikään pieni, joten sopimuksen ulososto tässä vaiheessa tulisi kohtuullisen kalliiksi.

Toki on hyvä muistaa, että Plihalille varmasti etsitään yhdessä uutta seuraa siinä vaiheessa, jos ulostaminen tulee ajankohtaiseksi. Mikäli uusi seura löytyy, niin silloin varmasti sopimuksen purkamisestakin päästään yhteisymmärrykseen.
Tulee, mutta jos meille on tarjota tilalle parempi peluri, niin urheilullisesti ratkaisu on oikea, vaikka taloudellisesti tuleekin vähän persnettoa. Siinä vaiheessa pitää vain katsoa toimistolla peiliin ja pysyä jatkossa järjissään hankintojen kanssa, eikä hankkia Plihalin kaltaisia, jo huonoksi ratkaisuksi tiedettyjä pelaajia.

Uuden seuran löytäminen olisi ihanneratkaisu. Saattaa mennä tosin pidemmälle kevääseen, mutta hyvässä lykyssä työsulun loppuessa löytyy esimerkiksi itänaapurista tarpeeksi tyhmä miljonääri Plihalin ostamiseen. Toiveajattelua tuo (toisaalta Hostikka pelaa Slovanissa KHL:ää), mutta länsinaapuri ja Tshekki ovat varmaan ne realistisemmat. Joku Allsvenskanista nousua havitteleva voi olla valmis Plihalin hankkimaan tai sinne tippumista välttääkseen.

Toivokaamme, että Plihalille tulee koti-ikävä ja joku tshekkiläinen joukkue hänet riveihinsä nappaa.
Niin no, toisaalta itse uskoisin myös siihen että Normanin kohdalla odottetaisiin jonkinlaista läpimurtoa myös kiekolliseen rooliin. Onhan kaveri nopea ja ihan taitavakin, joten saa nähdä että puhkeaako kukkaan missään vaiheessa.

Sinänsä Normanissa itsessään ei ole juurikaan kritisoinnin aihetta, koska kaveri on pelannut ihan pirteästi ja eikä varsinaisesti ole mitenkään syyllinen siihen, että peli on ajoittain sellaista paskaa kuin se on. Normanin hankintaa voidaan tietysti aina kyseenalaistaa.
Niin odotetaan, tiedostan asian luonteen ja toivottavasti puhkeaa kukkaan. Kuten sanoit, hyvin on esiintynyt ja Normanin ketju, laitureina Donskoi ja Salomäki, on ollut hyvin pirteä ketju. Donskoilta on pelannut todella pirteästi nyt kahdessa ottelussa ja yritys on kovaa. Hienoja kikkoja tulee, mutta tulosta ei ole - vielä - tullut. Yksi Kärppien pirteimpiä pelaajia.

Nyt harhauduin vähän Normannista, mutta siis, huonosti ei ole mies pelannut. Kyseenalaistan vähän tuota hankinnan ajoitusta, kun sopivaa pelipaikkaa ei löydy. Onhan se tosin hyvä, että riittää stunttaajia ylempiin ketjuihin. Viuhkola on jatkuvasti rikki.

Siitä on Kärppiä kyllä kehuttava, että ovat tajunneet Euroopan siirtomarkkinoiden nykytilan. KHL vie kerman, ja vähän kahviakin, pinnalta. Sen jälkeen edelle hierarkiassa menevät Sveitsi ja Ruotsi, joten Dynastian aikaisten pelaajien saaminen Kärppiin on nykyään aikamoista utopiaa ellei käy Pelicansin kaltainen tuuri hankintojen laadussa. Esimerkiksi Michal Bros olisi pelannut KHL:ssä Kärppien sijaan Dynastian aikana.

Tähän Kärpät ovat reagoineet fiksusti. Meillä on Tshekeissä oma juniorijoukkue ja Tshekistä on hankittu pelaajia juniorijoukkueisiin, muun muassa pirteästi esiintynyt Vladimir Eminger on pelannut junioreissa jo pari vuotta. Hän ei ole ollut ensimmäinen hankinta, jonka nimeä en muista ja josta ei tullut lopulta mitään. Norman menee vähän samaan kategoriaan - hankitaan nuorena ulkomailta ne vahvistukset ja tehdään niistä itse pelimiehiä.

(Etsiessäni kyseistä sälliä huomasin, että kaudella 09-10 meillä pelasi Lukas Kaspar, joka oli onnistunut hankinta. Corso ei siis ole viimeisin hyvä haku.)
Onhan siellä Keränen, jolta voidaan odottaa pommeja. Toisaalta Keräselläkin on usein kaikkea pikku vammaa, joten sellainen luotettava ja varma nelosketjun roolipelaaja tuonne pitäisi saada. Keränen sinne on aika täydellinen paketti, koska ei ole ihan kädetönkään.
Keränen on hyvä, ei taida vain riittää - ja kuten mainitsit, useasti on pikkuista vammaa ja katsomosta käsin ei niitä pommeja jaeta. Ei ole hänelle ketään paikkaajaa siinä pommikoneen roolissa.
Kärpäthän oli 80-luvulla oikeastikin jopa vittumainen mean and rude, ja joukkueessa pelasikin näitä kovempia ja vittumaisempia pelaajia. Tuskin olisi Kari Jalonenkaan saanut nakuttaa reilua 90 pistettä, jos ei olisi ollut joku pugilisti suojelemassa. Joukkuetta muuten valmensi tuolloin - The Sir Pentti Matikainen!
... ja apuvalmentajana oli Hannu Aravirta.

Nuo ajat ovat tiedossa, ja toivoisin että Kärpissä nähtäisiin nykyään vähän enemmän sellaista pelityyliä. Se olisi viihdyttävää ja pelillisesti hyvä.
Tämähän se ongelma onkin. Toisaalta mestaruuvuosinakaan joukkueessa ei ollut kuin se yksi Aarnio, mutta pitää myös muistaa että joukkueessa oli tuolloin kolme ketjullista pelaajia, jotka olisivat olleet ykkösketjun luokkaa varmasti lähes jokaisessa liigajoukkueessa. Keväällä 2008 kolmosketjussa pelasi sellaiset nimet kuin Juhamatti Aaltonen, Kalle Sahlstedt ja Jonas Andersson. Nykyään sen yhden huippuketjun pimentäminen on kohtuullisen helppoa.
Kannattaa pitää mielessä sen hetkinen taso eikä nykytasoa, vaikka huippupelaajiahan nuo kolme ovat. Hyvä pointti, mutta koska nyt on vain yksi huippuketju, on pugilistille enemmän tarvetta. Enää ei yksi anttiaarnio riitä.
Itse aina tietyllä tapaa karsastan näiden väliaikaisten koutsien hankkimista. Tietysti sellainen vaihtoehto on ihan hyvä, että hankitaan se uusi valmentaja sitten pidemmäksi aikaa (vrt. TPS 2008-09 kun Suikkanen tuli sisään, seuraavalla kaudella mestaruus), mutta tällaisissa tilapäisratkaisuissa on aina tietty riski. Peli kyllä varmasti paranee, mutta ongelma on siinä että mitäpä jos herra X johdattaa Kärpät mestaruuteen, ensi kaudella on uusi mies jälleen päävalmentajana ja peli olisikin täyttä paskaa? Siinä jälleen sitten mietittäisiin, että miksi herra X päästettiin menemään.

Olen valmis hyväksymään sen, että vedetään nyt tämä kausi Aravirran johdolla ja tiputaan puolivälierissä, KUNHAN sitten ensi kaudella joukkuetta valmentaa joko:

A. Lauri Marjamäki
B. Kai Suikkanen
Summasta tuskin kukaan haluaa pitää joukkueessaan kautta pidempää. Se on fakta, että Summasella menee hommat aina reisille. Voisi puhua Summasen laista - Raimo Summanen ei viihdy kautta paria pidempään seurassa, koska on hän on täysi sekopää. Ymmärrän väliaikaisratkaisujen epämielykkyyden ja miksi et niistä pidä.

Kaksi todella hyvää vaihtoehtoa, joiden palkkaamisessa on monta monituista mutkaa. Suurimpana Suomen A-Maajoukkueen valmentajan pesti, johon kansa haluaa Suikkasta ja Marjamäki, joka on piireissä vahvoilla. Marjamäen valintaa puolustaa liiton kuvioissa mukana olo, Suikkasta puhdas suoritustaso. Sitten on se kolmas kortti, meille niin kovin tuttu Nokka-Jalonen, jolle löytyy vahvaa luottoa pestiin - ja kova kysyntä KHL:ssä.

Kärppien valmentajakuvioiden kannalta tärkeintä on Kummolan ratkaisu, joka tulee joulukuussa. Sen jälkeen alkaa tulla ratkaisuja Kärppien puolelta. Suikkasen kohdalla ainakin huhupuheet väittävät, ettei ole Kärppiin tulossa, koska Junno. Kuulostaa ihan uskottavalta, sillä Junnoa tuskin miellyttää Suikkasen junttimainen habitus, joka ei istu virkamiesmäiseen imagoon, jota Junno niin kovasti vaalii. Marjamäki sopisi siihen imagoon hyvin.

Suas nähdä kuka siellä Kärppien penkin takana istuu. Tuomas Tuokkola on mahdollinen musta hevonen ja itse olen miettinyt Mestiksen Jukureita valmentavaa Jarno Pikkaraista, jota pidetään nousevana kykynä. Hyvää tulosta on aikaan saanut, muun muassa Mestiksen mestaruus Jokipojissa.
Tietysti Kärppien nykytason tuntien, seuraava valmentaja on:

A. Rauli Urama
B. Reijo Ruotsalainen
C. Petteri Sihvonen
Kaksi ensimmäistä ei ikinä, paskaa tulosta. Ruotsalainen Uramaa huonompi - meriitit Itävallan pääsarjasta ja Mestiksestä, jossa sai Jukurit pelaamaan päin hevonvittua. Fudujen jälkeen alkoi Jukureilla peli sujua kummasti ihan h**vetin paljon paremmin..

Sihvonen olisi jollain todella sairaalla, kieroutuneella ja perverssillä tavalla hienoa nähdä Kärppien peräsimessä. Sihvonen puhuu itsestään jonain universumin huippuvalmentajana, puheet ovat sitä luokkaa, että luulee olevansa Scotty Bowman - liigatason meriittien ollessa kuusi voittoa, kolme tasapeliä ja 32 tappiota. Olisi hauskaa nähdä Sihvosen joukkue ottamassa illasta toiseen turpaan ja katsoa kuinka Sihvonen silti selittää olevansa Suomen Scotty Bowman. Tämä mieluusti tosin muualla kuin Kärpissä - harmi kun Virmanen ei enää toimi Narreissa...

Onhan Sihvonen kyllä voittanut HPK:n B-junioreita valmentaessaan hopeaa, mutta B-juniorit = ei SM-liiga.
hevosen k**pä

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Pe 05.10.2012 19:40

Merovingi kirjoitti:Tulee, mutta jos meille on tarjota tilalle parempi peluri, niin urheilullisesti ratkaisu on oikea, vaikka taloudellisesti tuleekin vähän persnettoa. Siinä vaiheessa pitää vain katsoa toimistolla peiliin ja pysyä jatkossa järjissään hankintojen kanssa, eikä hankkia Plihalin kaltaisia, jo huonoksi ratkaisuksi tiedettyjä pelaajia.
Sinänsä kyllä pienellä taloudellisellakin riskillä kannattaisi ainakin pyrkiä tekemään joku hankinta. Rahaa kuitenkin on kassaan kertynyt vuosien varrella sen verran hyvin, että edes pieni taloudellinen persnetto ei pahemmin venettä keikauttaisi. Tietystikään mitään järkyttävää persnettoa ei pidä alkaa tekemään, mutta jos kausi hiipuisi urheilullisen menestyksen nimissä hieman miinukselle taloudellisesti, niin ei maailma siihen kaatuisi.

Kyllähän Plihalilla nyt jonkin verran potentiaaliakin on, viime kaudella kuitenkin syntyi se 36 pinnaa TPS:ssä. Mutta lähtökohtaisesti Plihalin tyylisen pelaajan pitäisi olla 2-3 ketjun hankinta, eikä missään nimessä ykkösketjun.
Uuden seuran löytäminen olisi ihanneratkaisu. Saattaa mennä tosin pidemmälle kevääseen, mutta hyvässä lykyssä työsulun loppuessa löytyy esimerkiksi itänaapurista tarpeeksi tyhmä miljonääri Plihalin ostamiseen. Toiveajattelua tuo (toisaalta Hostikka pelaa Slovanissa KHL:ää), mutta länsinaapuri ja Tshekki ovat varmaan ne realistisemmat. Joku Allsvenskanista nousua havitteleva voi olla valmis Plihalin hankkimaan tai sinne tippumista välttääkseen.
Kyllä sille Plihalille varmasti uusi seura löytyy, sillä löytyihän Vondrkallekin viime kaudella. Ei Plihal nyt kuitenkaan ihan niin p**ka pelaaja ole, etteikö sitä jonnekin saisi dumpattua.

Vondrkasta tuli mieleen, kaveri on pelannut tällä kaudella 12 peliä KHL:ssä tehoin 5+5.

Toivokaamme, että Plihalille tulee koti-ikävä ja joku tshekkiläinen joukkue hänet riveihinsä nappaa.
Muuten olisi mahdollista, mutta toisaalta jos palkkaa tulisi se 200k kaudessa siitä kun vähän höntsäilee, niin kyllä se jonkin verran estäisi koti-ikävän muodostumista.
Niin odotetaan, tiedostan asian luonteen ja toivottavasti puhkeaa kukkaan. Kuten sanoit, hyvin on esiintynyt ja Normanin ketju, laitureina Donskoi ja Salomäki, on ollut hyvin pirteä ketju. Donskoilta on pelannut todella pirteästi nyt kahdessa ottelussa ja yritys on kovaa. Hienoja kikkoja tulee, mutta tulosta ei ole - vielä - tullut. Yksi Kärppien pirteimpiä pelaajia.
Piti tosiaan mainita tuosta Salomäki-Norman-Donskoi ketjusta, mutta jotenkin unohdin äsken. Ihan pirteitä esityksiä, ja kaikki kolme ovat ihan luisteluvoimaisia kavereita. Kyllä tällä ketjulla pitäisi saada ainakin paine vastustajan päätyyn, jos ei muuta.

Toisaalta pitää mainita Normanista sekin, että hänellä on vain tämän kauden kattava sopimus. Pahin mahdollinen skenaario on se, että mies kehittyy kauden aikana hyvin ja on loppukaudesta h**vetin hyvä pelaaja tähän liigaan, ja kauden jälkeen siirtyykin sitten takaisin Ruotsiin. Tai mikä pahempaa - johonkin toiseen liigajoukkueeseen.
Nyt harhauduin vähän Normannista, mutta siis, huonosti ei ole mies pelannut. Kyseenalaistan vähän tuota hankinnan ajoitusta, kun sopivaa pelipaikkaa ei löydy. Onhan se tosin hyvä, että riittää stunttaajia ylempiin ketjuihin. Viuhkola on jatkuvasti rikki.
Jep, ja Norman voi pelata myös laidassa. Kyllähän siellä laitureitakin puuttuu aina tasaisin väliajoin, joko loukkaantumisten vuoksi tai sitten koska Huml ottaa pelikiellon...
Siitä on Kärppiä kyllä kehuttava, että ovat tajunneet Euroopan siirtomarkkinoiden nykytilan. KHL vie kerman, ja vähän kahviakin, pinnalta. Sen jälkeen edelle hierarkiassa menevät Sveitsi ja Ruotsi, joten Dynastian aikaisten pelaajien saaminen Kärppiin on nykyään aikamoista utopiaa ellei käy Pelicansin kaltainen tuuri hankintojen laadussa. Esimerkiksi Michal Bros olisi pelannut KHL:ssä Kärppien sijaan Dynastian aikana.
Paha sanoa, toisaalta ei Brosilla ollut pisteiden valossa Kärpissä kuin se viimeinen kausi sellainen ns. superkausi, mutta toisaalta kyseessä oli ihan h**vetin hyvä yleispelaaja ja edelleenkin omasta mielestäni varmasti kokonaisvaltaisesti paras pelaaja Kärpissä koko 2000-luvulla, joten kyllä jossain välissä KHL olisi voinut kutsua. Lisäksi myös Kärpissä oli niin paljon laajuutta rosterissa, ettei sellaista yksittäistä piikkiä tehopisteiden muodossa jonkun pelaajan kohdalla pääse muodostumaan. Toisaalta Bros on myös aika perhekeskeinen kaveri, ja mies viihtyi Oulussakin hyvin. Olisi itse ilmeisesti halunnut vielä jatkaakin kevään 2008 jälkeen, mutta vaimo halusi takaisin Tshekkiin, joten sekin pitää ottaa huomioon Brosin KHL-jutuilla spekuloidessa.
Tähän Kärpät ovat reagoineet fiksusti. Meillä on Tshekeissä oma juniorijoukkue ja Tshekistä on hankittu pelaajia juniorijoukkueisiin, muun muassa pirteästi esiintynyt Vladimir Eminger on pelannut junioreissa jo pari vuotta. Hän ei ole ollut ensimmäinen hankinta, jonka nimeä en muista ja josta ei tullut lopulta mitään. Norman menee vähän samaan kategoriaan - hankitaan nuorena ulkomailta ne vahvistukset ja tehdään niistä itse pelimiehiä.
Tämä on kieltämättä ihan hyväkin peliliike. Kärpissä oli sopimuksen alaisena myös Haapakosken superkaudella 2010-11 Michal Milotinsky niminen kaveri, mutta eipä mies tainnut loppujen lopuksi pelata kuin K-Laserissa pelin tai pari. Nykyään taitaa pelata jossain Tshekin divarissa, mutta kuitenkin noin teorian tasolla ihan mielenkiintoinen kokeilu.
Etsiessäni kyseistä sälliä huomasin, että kaudella 09-10 meillä pelasi Lukas Kaspar, joka oli onnistunut hankinta. Corso ei siis ole viimeisin hyvä haku.
Ai niin, Kaspar. Muistutti luistelutyyliltään ja tukan hulmutessa vähän Jonas Anderssonia, ja oli kyllä muutenkin hyvä pelaaja.
... ja apuvalmentajana oli Hannu Aravirta.

Nuo ajat ovat tiedossa, ja toivoisin että Kärpissä nähtäisiin nykyään vähän enemmän sellaista pelityyliä. Se olisi viihdyttävää ja pelillisesti hyvä.
Eli problem solved; Pentti Matikainen sisään!

Eikun mietitääs vielä hetki...
Kannattaa pitää mielessä sen hetkinen taso eikä nykytasoa, vaikka huippupelaajiahan nuo kolme ovat
Kyllähän Sahlstedt, Aaltonen ja Andersson olivat kaikki jo tuolloinkin kovalla tasolla. Sahlstedthan nousi myöhemmin KalPassa vielä liigan kärkisenttereiden joukkoon, mutta Kärpissä ei kovien senttereiden vuoksi pelannut "kuin" kolmosketjussa, vaikka hyvin jääaikaa tulikin. Aaltonen oli tuolloin myös Kärppäuransa parhaassa iskussa (ura Kärpissä itse asiassa ei koskaan ollut niin hyvä kuin potentiaali antoi olettaa, mutta se on toinen tarina), ja Anderssonkin breikkasi nimenomaan Kärpissä liigan huippupelaajien joukkoon. Etenkin pudotuspeleissä mies oli puhdasta timanttia, 10 peliä ja 3+7, ja finaaleissa syntyi tehot 3+3. Parhaiten jäi mieleen tämä osuma. Nerokkaan laidan kautta syötön antoi muuten Ilkka Mikkola.
Hyvä pointti, mutta koska nyt on vain yksi huippuketju, on pugilistille enemmän tarvetta. Enää ei yksi anttiaarnio riitä.
Jep, siis nimenomaan viittasin tuohon että kun joukkueessa oli peräti kolme huippuketjua, niin kyllä tulos on väkisinkin hyvä.
Summasta tuskin kukaan haluaa pitää joukkueessaan kautta pidempää. Se on fakta, että Summasella menee hommat aina reisille. Voisi puhua Summasen laista - Raimo Summanen ei viihdy kautta paria pidempään seurassa, koska on hän on täysi sekopää.
Tämähän se suurin ongelma on. Raato on loistava valmentaja, mutta kun valitettavasti ne kaikki sosiaaliset taidot ovat kuin jollain avohoitopotilaalla, niin ei se ole ihme että jokaisesta työpaikasta on tullut kenkää viimeisen seitsemän vuoden aikana.
Kaksi todella hyvää vaihtoehtoa, joiden palkkaamisessa on monta monituista mutkaa. Suurimpana Suomen A-Maajoukkueen valmentajan pesti, johon kansa haluaa Suikkasta ja Marjamäki, joka on piireissä vahvoilla. Marjamäen valintaa puolustaa liiton kuvioissa mukana olo, Suikkasta puhdas suoritustaso. Sitten on se kolmas kortti, meille niin kovin tuttu Nokka-Jalonen, jolle löytyy vahvaa luottoa pestiin - ja kova kysyntä KHL:ssä.
Mielestäni Marjamäki on kaikesta pätevyydestään huolimatta vielä aavistuksen vihreä maajoukkueen päävalmentajaksi. Jukka Jalosen seuraajan jälkeen Marjamäki olisi varmasti erinomainen vaihtoehto (ellei sitten sössi uraansa täysin, mihin en usko), mutta JJ:n jälkeen kannattaa vielä ottaa joku hieman kokeneempi. Vaihtoehdot lienee herrat Suikkanen ja Nokka-Jalonen.
Kärppien valmentajakuvioiden kannalta tärkeintä on Kummolan ratkaisu, joka tulee joulukuussa. Sen jälkeen alkaa tulla ratkaisuja Kärppien puolelta. Suikkasen kohdalla ainakin huhupuheet väittävät, ettei ole Kärppiin tulossa, koska Junno. Kuulostaa ihan uskottavalta, sillä Junnoa tuskin miellyttää Suikkasen junttimainen habitus, joka ei istu virkamiesmäiseen imagoon, jota Junno niin kovasti vaalii. Marjamäki sopisi siihen imagoon hyvin.
Totta, senpä vuoksi näkisin juuri Marjamäen juurikin Junnon silmissä ykkösvaihtoehdolta. Toisaalta Suikkasen saaminen voisi olla siinä mielessä hyväkin ratkaisu, sillä siinä saattaisi uudistua myös toimiston puoli ihan kunnolla. Tai vaihtoehtoisesti Suikkanen toisi vähän erilaista asennetta sinne mukaan.
Suas nähdä kuka siellä Kärppien penkin takana istuu. Tuomas Tuokkola on mahdollinen musta hevonen ja itse olen miettinyt Mestiksen Jukureita valmentavaa Jarno Pikkaraista, jota pidetään nousevana kykynä. Hyvää tulosta on aikaan saanut, muun muassa Mestiksen mestaruus Jokipojissa.
Tuokkola olisi ihan hyvä valinta myös, ja kelpaisi myös jopa sellaisella ratkaisulla että Aravirta nyt sieltä helvettiin, ja Tuokkolalle sitten heti vähän pidempää paperia kouraan.

Pikkarainen totesi itse joku aika sitten, että ei ainakaan vielä haluaisi liigaan. Voi olla ihan hyvä peliliike vielä vähän aikaa olla Mestiksessä, ainakin jos itsestä sille tuntuu. Anyway, kyllä Pikkarainen on nouseva kyky ja tulevaisuuden huippukoutsi.
Kaksi ensimmäistä ei ikinä, paskaa tulosta. Ruotsalainen Uramaa huonompi - meriitit Itävallan pääsarjasta ja Mestiksestä, jossa sai Jukurit pelaamaan päin hevonvittua. Fudujen jälkeen alkoi Jukureilla peli sujua kummasti ihan h**vetin paljon paremmin..
Nimenomaan, lähinnä tuo Ruotsalainen tuli mieleen siksi että mikäli Kärpät jatkaa edelleenkin saunaseurana, niin ensi kaudella siellä penkin takana on Reksa. Urama nyt tuli muuten vaan mieleen mattialatalomaisena ratkaisuna, vaikka en todellakaan halua uskoa siihen että tuota vaihtoehtoa ollaan oikeasti mietitty edes kännissä joukkueen saunaillassa.
Sihvonen olisi jollain todella sairaalla, kieroutuneella ja perverssillä tavalla hienoa nähdä Kärppien peräsimessä. Sihvonen puhuu itsestään jonain universumin huippuvalmentajana, puheet ovat sitä luokkaa, että luulee olevansa Scotty Bowman - liigatason meriittien ollessa kuusi voittoa, kolme tasapeliä ja 32 tappiota. Olisi hauskaa nähdä Sihvosen joukkue ottamassa illasta toiseen turpaan ja katsoa kuinka Sihvonen silti selittää olevansa Suomen Scotty Bowman.
Sihvonen olisi nimenomaan viihdearvon kannalta hieno ratkaisu johonkin joukkueeseen, sillä pitäisihän nyt Johtavan jääkiekkoanalyytikon olla kykyjään vastaavassa tehtävässä. Toisaalta en tiedä, että onko SM-Liiga edes riittävä taso Johtavalle...
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Merovingi
Viestit: 2898
Liittynyt: Ma 06.03.2006 18:31
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Merovingi » Pe 05.10.2012 21:12

DeadManWalking kirjoitti:Sinänsä kyllä pienellä taloudellisellakin riskillä kannattaisi ainakin pyrkiä tekemään joku hankinta. Rahaa kuitenkin on kassaan kertynyt vuosien varrella sen verran hyvin, että edes pieni taloudellinen persnetto ei pahemmin venettä keikauttaisi. Tietystikään mitään järkyttävää persnettoa ei pidä alkaa tekemään, mutta jos kausi hiipuisi urheilullisen menestyksen nimissä hieman miinukselle taloudellisesti, niin ei maailma siihen kaatuisi.
Tappiota Kärpät tekivät ensimmäisen kerran 2000-luvulla toissakaudella, viime kaudella tuli jälleen voittoa. Rahaa siis löytyy, mutta ei missään nimessä ikinä pidä asennoitua niin, että kyllä me voidaan vähän persnettoa ottaa - rahaa on! Siinä ei kauaa tuollaisella toimintatavalla kestä, että siellä kassassa ei sitä rahaa ole ja mietitään mitäs nyt? Jos Kärpät tahtoo huipputasolla pelata, pitää sitä tulosta syntyä samaan malliin joka vuosi. Joten sen tappion kanssa tarkkana, helposti lähtee käsistä se pieni tappio ei haittaa, jos menestystä tulee -ajattelumalli. Suomessa on jo monta seuraa, joiden talous on aika kyseenalaisessa kunnossa. Ilves on konkurssin partaalla, TPS kävi lähellä sitä, IFK oli Sir Penan jälkeen vuonna 2008 maksuvaikeuksissa, Ässät kärsivät 2000-luvun alun ja silloin konkurssi oli heillä lähellä..

Suomen seurojen taloudellinen toiminta on monella joukkueella aika amatöörimäistä puuhastelua. Osasyynä liigan sulkeminen 2000-luvun alussa, mikä on varmasti tyhmimpiä päätöksiä koskaan, ellei tyhmin. Suomen jääkiekkoilu on kärsinyt tuosta ihan järkyttävästi, kun Mestis-seuroilta tapettiin nousuhaaveet, jonka ansiosta tekemisestä tuli aika amatöörimaista. v***ttaa katsoa Mestiksen asemaa, kun miettii kuinka hyvin Ruotsin Allsvenskan pelittää. Siellä on kovia joukkueita ja tasoerot Elitserieniin nähden pienemmät, mikä on Ruotsin jääkiekolle pelkkä etu. Mestiksestä pitäisi saada rakennettua ihan vakavasti otettava sarja ja tasoeroa liigaan kurottava, ihan suomalaisen jääkiekon tähden.
Kyllähän Plihalilla nyt jonkin verran potentiaaliakin on, viime kaudella kuitenkin syntyi se 36 pinnaa TPS:ssä. Mutta lähtökohtaisesti Plihalin tyylisen pelaajan pitäisi olla 2-3 ketjun hankinta, eikä missään nimessä ykkösketjun.
36 pistettä Vahalahden Villen vierellä. Ei ihan ykkössentteriltä vaadittavat pisteet, kakkosena liigassa menisi, kuten sanoitkin. Samaa mieltä kanssasi.
Kyllä sille Plihalille varmasti uusi seura löytyy, sillä löytyihän Vondrkallekin viime kaudella. Ei Plihal nyt kuitenkaan ihan niin p**ka pelaaja ole, etteikö sitä jonnekin saisi dumpattua.

Vondrkasta tuli mieleen, kaveri on pelannut tällä kaudella 12 peliä KHL:ssä tehoin 5+5.
Vondrka syttyi jo viime kaudella pelaamaan, kun pääsi kotiin. Ei varmaan SM-liigan P-Amerikkalainen tyyli hänelle sopinut, vaan enemmän tuollainen venäläistyylinen taitokiekkoilu. KHL ei ole kovin fyysinen sarja, karvaus ei ole niin aggressiivista kuin Suomessa. Vondrka varmaan viihtyy tuollaisessa ympäristössä paremmin - ja kotimaassaan. Vondrkalla saattoi se ongelma olla ihan pään sisällä, ei onnistunut vieraassa maassa.
Muuten olisi mahdollista, mutta toisaalta jos palkkaa tulisi se 200k kaudessa siitä kun vähän höntsäilee, niin kyllä se jonkin verran estäisi koti-ikävän muodostumista.
Ei se palkka aina auta, vaikka kivasti helpottaa. John Maddenilla tuli itku viime työsulun aikana, kun televisiosta ei näkynyt NFL:ää ja lähti kahden ottelun jälkeen maitojunalla kotiin. Koomisimpia "vahvistuksia" liigan historiassa, vaikka NHL:n meriitit ovat hemmetin kovia.
Piti tosiaan mainita tuosta Salomäki-Norman-Donskoi ketjusta, mutta jotenkin unohdin äsken. Ihan pirteitä esityksiä, ja kaikki kolme ovat ihan luisteluvoimaisia kavereita. Kyllä tällä ketjulla pitäisi saada ainakin paine vastustajan päätyyn, jos ei muuta.
Mieluummin se kiekko on siellä vastustajan päädyssä ja pyörii kulmissa, kuin on meidän päädyssä.. Maalinteossa auttaa kummasti se, että se kiekko on vastustajan alueella. Kyllä tuo energinen nuorisoketju saa varmasti vielä paljon aikaan, kun Donskoilla alkaa turhat kikat karsiutua ja jäljelle jäävät onnistua, Salomäen piristyessä. Parhaimmillaan Donskoi luo tilanteet ja Härkä ajaa maalille viimeistelemään. Norman auttaa pelintekemisessä ja hoitaa puolustusvelvoitteet.

Salomäki taitaa nyt käydä armeijaa, mikä näkyy esityksissä. Vähän väsynyttä ja heikkoa on, ehkä Huml voisi lainata hippusen tunnetta peliin omasta pankistaan?
Toisaalta pitää mainita Normanista sekin, että hänellä on vain tämän kauden kattava sopimus. Pahin mahdollinen skenaario on se, että mies kehittyy kauden aikana hyvin ja on loppukaudesta h**vetin hyvä pelaaja tähän liigaan, ja kauden jälkeen siirtyykin sitten takaisin Ruotsiin. Tai mikä pahempaa - johonkin toiseen liigajoukkueeseen.
... Mikä tekee tästä hankinnasta vielä ihmeellisemmän. Nyt on riskinä että a) Normannista ei tule mitään, joten hänen paikkansa oli roolituksen näkökulmasta surkea b) hänestä tulee pelimies, mutta lähteekin pois ja emme saa otettua kaikkea hyötyä irti. Tässäkin mennään roolituksen näkökulmasta metsään.

Toisaalta jos Norman tulee hyvin Eklundin kanssa juttuun, ja Eklund jää Kärppiin, voi Normanilla olla suurempi syy jäädä Ouluun. Katsoo nyt mitä miehestä tulee, pelimiestä ja tulevaa kärkikenttien kahden suunnan sentteriä toivon.
Jep, ja Norman voi pelata myös laidassa. Kyllähän siellä laitureitakin puuttuu aina tasaisin väliajoin, joko loukkaantumisten vuoksi tai sitten koska Huml ottaa pelikiellon...
Humlille siis 3 peliä pannaa. Oikea tuomio, sillä Humlilla oli mielessä pelkkä Tukion vahingoittaminen. Kärpille myös hyvä, jos Huml oppii tuon kiellon ansiosta karsimaan noita perseilyjään.
Tämä on kieltämättä ihan hyväkin peliliike. Kärpissä oli sopimuksen alaisena myös Haapakosken superkaudella 2010-11 Michal Milotinsky niminen kaveri, mutta eipä mies tainnut loppujen lopuksi pelata kuin K-Laserissa pelin tai pari. Nykyään taitaa pelata jossain Tshekin divarissa, mutta kuitenkin noin teorian tasolla ihan mielenkiintoinen kokeilu.
Juuri tuota Milotinskyn nimeä yritin hakea, mutta en löytänyt ja muistanut. Hyvä kokeilu se oli, mitään ei juuri menetetty, mutta onnistuessa hemmetin kova temppu.


.Eli problem solved; Pentti Matikainen sisään!

Eikun mietitääs vielä hetki...
Heh, vaikka Sir Pena on hieno mies, niin ajat valmentajana ovat jo auttamatta ohitse. Ei Kärppiin kiitos, voi tosin tulla motivaattoriksi, jotta tuo Aravirran aikaansamaa velttoilu saadaan kuriin.

Kyllähän Sahlstedt, Aaltonen ja Andersson olivat kaikki jo tuolloinkin kovalla tasolla. Sahlstedthan nousi myöhemmin KalPassa vielä liigan kärkisenttereiden joukkoon, mutta Kärpissä ei kovien senttereiden vuoksi pelannut "kuin" kolmosketjussa, vaikka hyvin jääaikaa tulikin. Aaltonen oli tuolloin myös Kärppäuransa parhaassa iskussa (ura Kärpissä itse asiassa ei koskaan ollut niin hyvä kuin potentiaali antoi olettaa, mutta se on toinen tarina), ja Anderssonkin breikkasi nimenomaan Kärpissä liigan huippupelaajien joukkoon. Etenkin pudotuspeleissä mies oli puhdasta timanttia, 10 peliä ja 3+7, ja finaaleissa syntyi tehot 3+3. Parhaiten jäi mieleen tämä osuma. Nerokkaan laidan kautta syötön antoi muuten Ilkka Mikkola..
Sahlsetdistahan tuli joo seuraavalla kaudella KalPan ykkössentteri, tuohon aikaanhan aloitti KalPa nousunsa liigan pohjamudista.

Aaltosella jäi läpimurto kiinni joukkueen tasosta - paljon kovia pelimiehiä edellä - mutta enemmän Aaltosesta itsestään. Asenneongelmaa taisi olla ja ei meinannut oppia millään omia virheitä pelaamisessaan, pahimpana käsittämätön tapa hautoa kiekkoa yksin ja kavereille syöttämättä jättäminen. Liiallista itsekyyttä, joka näkyy vieläkin Aaltosen pelissä.

Anderssonista myös hyvät muistot. Ei kummempaa sanottavaa.

Ilkka Mikkola.. Eniten mestaruuksia liigassa, ennen yksi parhaimpia pakkeja, mutta nyt taso fanien puheiden mukaan tippunut todella paljon ja on fanien universaalin vihan kohde. Tuntuu vähän oudolta, sillä on ainakin ennen ollut laatupakki ja nyt monesta täyttä sontaa. Tulee vaikutus ryhmäpaineesta, jossa aletaan jotain haukkua, koska muutkin niin tekevät. Mikä edes tekee Mikkolasta niin paskan?
Mielestäni Marjamäki on kaikesta pätevyydestään huolimatta vielä aavistuksen vihreä maajoukkueen päävalmentajaksi. Jukka Jalosen seuraajan jälkeen Marjamäki olisi varmasti erinomainen vaihtoehto (ellei sitten sössi uraansa täysin, mihin en usko), mutta JJ:n jälkeen kannattaa vielä ottaa joku hieman kokeneempi. Vaihtoehdot lienee herrat Suikkanen ja Nokka-Jalonen.
Marjamäellä on vaan takanaan se tausta liiton toiminnassa, mikä painaa todella paljon vaakakupissa kun Kummola JYRÄHTÄÄ päätöksensä (sillä Kalervo "Jabba" Kummola ei puhu, vaan JYRÄHTÄÄ). Vihreydestä en nyt tiedä, kuitenkin 20 vuotta kokemusta valmennuksesta, eli enemmän kuin Suikkasella, ja on repinyt Bluesista paljon irti. Kummolaa voinee houkuttaa Marjamäessä Bluesissa oleva periksiantamattomuuden asenne, joka on maajoukkueesta puuttunut. Monesti ollaan puhalleltu kuin muniin kuin mitkäkin akat, kun olisi pitänyt taistella. Erityisesti Hannu Aravirran aikakaudella tuota nähtiin..
Totta, senpä vuoksi näkisin juuri Marjamäen juurikin Junnon silmissä ykkösvaihtoehdolta. Toisaalta Suikkasen saaminen voisi olla siinä mielessä hyväkin ratkaisu, sillä siinä saattaisi uudistua myös toimiston puoli ihan kunnolla. Tai vaihtoehtoisesti Suikkanen toisi vähän erilaista asennetta sinne mukaan.
... Ja juuri noiden syiden takia, pääasiassa ensimmäisen, Suikkanen tuntuu kaukaisalta vaihtoehdolta. Suikkanen olisi täydellinen saunakaverikulttuurin antiteesi, joka olisi pahin painajainen nykyporukalle.. Joku, joka sanoo suoraan vastaan ja sanoo mielipiteensä.

Urheillullisesti Suikkanen olisi todella hyvä ratkaisu, mutta miten saunakaveripoliitikan kannalta? Imagokysymyksen tavallaan ymmärrän, sillä Oulussa on paljon lestadiolaisia, aivan kuin P-Suomessa muutenkin, ja heillä on yritystoiminnassa valtaa. Lestadiolaisen taustan omaavat sponsorit eivät ehkä katsoisi hyvällä Suikkasen julkista habitusta, vaikka toisaalta Suikkanen kerää ihan hitosti palstamillimetrejä = julkisuutta enemmän.

Kornilla tavalla tuo Suikkasen persoona voi olla myös yksi syy, miksi Kummola ei häntä JYRÄHDÄ maajoukkueen valmentajaksi. Suikkanen ei varmasti katso hyvällä liiton selänpesukulttuuria (tapaukset Jari Kurri ja Timo Jutila) ja sanoisi varmasti Kummolalle asiasta. Jabballa tuskin ego kestää, jos Suikkanen ei selänpesijäksi lähde ja pitää oman napansa.

Jatkoajasta löytyy enemmän Suikkasen ja Junnon suhteesta. Vähän HTT:n (eli hevosmiesten tietotoimiston) juttua voi olla, mutta ei savua ilman tulta..
Tuokkola olisi ihan hyvä valinta myös, ja kelpaisi myös jopa sellaisella ratkaisulla että Aravirta nyt sieltä helvettiin, ja Tuokkolalle sitten heti vähän pidempää paperia kouraan.
True dat, vaikka hieman ohuet meriitit löytyy, kun vain yksi kausi takana. Okei, runkosarjan voitto, mutta vastapainona historiallinen sulaminen pudotuspeleissä Bluesia vastaan. Jos Araa ollaan pellolle potkimassa, niin Tuokkola on varmasti vaihtoehdoissa kärjessä.
Pikkarainen totesi itse joku aika sitten, että ei ainakaan vielä haluaisi liigaan. Voi olla ihan hyvä peliliike vielä vähän aikaa olla Mestiksessä, ainakin jos itsestä sille tuntuu. Anyway, kyllä Pikkarainen on nouseva kyky ja tulevaisuuden huippukoutsi.
Minusta ihanteellisin ratkaisu olisi Marjamäki/Suikkanen päävalmentajaksi ja Pikkarainen apuvalmentajaksi. Päälle sitten vielä kunnollinen fysiikkavalmentaja, joka voisi yrittää maailman seitsemännettä ihmettä - Jari Viuhkolan saamista täyteen pelikuntoon kauden ajaksi. Siitä kun lähtee Marjamäki/Suikkanen pois joko KHL:ään tai maajoukkueen leivän ääreen, niin Pikkarainen on ehtinyt taustalla kasvaa korkoa ja voi nousta uudeksi päävalmentajaksi.
Nimenomaan, lähinnä tuo Ruotsalainen tuli mieleen siksi että mikäli Kärpät jatkaa edelleenkin saunaseurana, niin ensi kaudella siellä penkin takana on Reksa. Urama nyt tuli muuten vaan mieleen mattialatalomaisena ratkaisuna, vaikka en todellakaan halua uskoa siihen että tuota vaihtoehtoa ollaan oikeasti mietitty edes kännissä joukkueen saunaillassa.
Reksa on jo kerran päävalmentajaksi Kärppiin tahtonut Dynastia-vuosien aikana, mutta silloin sanottiin seuran puolesta kiitos ei, josta Reksa veti herneet nenään. Halukkuutta varmaan on, mutta taidot ja meriitit eivät siihen hommaan tule koskaan riittämään. En oikein jaksa uskoa, että toimisto on menettänyt niin pahasti järkensä, jotta Reksaa harkittaisiin edes vaihtoehtona - ellei sitten saunakaverikulttuuri ole edennyt jo niin pitkälle.

Hahaha. Sanoit Uramaa "mattialatalomaiseksi ratkaisuksi". Huvittaa pirusti sanavalinta, kun Alatalo on meillä valmentanut.. Valmistele pääsi Uraman palkkauksen julistamista varten. ;)
Sihvonen olisi nimenomaan viihdearvon kannalta hieno ratkaisu johonkin joukkueeseen, sillä pitäisihän nyt Johtavan jääkiekkoanalyytikon olla kykyjään vastaavassa tehtävässä. Toisaalta en tiedä, että onko SM-Liiga edes riittävä taso Johtavalle...
Matti Virmanen olisi saattanut Sihvosen jopa hommaan palkata, hän teki kyllä sellaisia hankintoja välillä että oksat pois. Karl Göring on varmaan upein hankinta liigatasolle koskaan..

Sihvonen olisi kyllä viihdearvolta mahtavaa nähdä liigassa, mutta tuskinpa hän sinne enää nousee. Tainnut polttaa sillat jokaiseen paikkaan tuolla Urheilulehden paskanjauhannalla, joka on todella naurettavaa, säälittävää ja vastenmielistä paskaa. Koko lehti on kyllä sellaista sontaa, että ei s****na.. Journalistinen uskottavuus ja taso Hymyn ja Seiskan tasolla, kohta taidetaan mennä tuosta alemmaksi. Viimeisimmän lehden luin paikallisessa baarissa ja meinasi lentää kokikset nenästä ulos, kun Johtava sanoi Tapparan sijoittuvan huonommin kuin Ilves liigassa - koska sen pelikirja on huonompi! v***u mitä sieniä se oikein vetää? Ilveksen pelissä ei ole päätä eikä häntää ja ihan paperilla on Tapparan joukkue liigan parhaimmistoa, Ilveksellä tunnutusti huonoin. Seppäsen kolumni Helsingin paikallistaistosta oli lapsellista mukataiteellista paskaa.
hevosen k**pä

PapaShango
Viestit: 418
Liittynyt: Ma 22.03.2004 20:53

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja PapaShango » Pe 05.10.2012 21:42

Kärpät vetäiseekin "ässän" hihastaan ja nostaa Toni Sihvosen päävalmentajaksi. Petteri voisi neuvoa velipoikaansa kiperissä paikoissa.

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Pe 05.10.2012 22:16

Merovingi kirjoitti:Rahaa siis löytyy, mutta ei missään nimessä ikinä pidä asennoitua niin, että kyllä me voidaan vähän persnettoa ottaa - rahaa on! Siinä ei kauaa tuollaisella toimintatavalla kestä, että siellä kassassa ei sitä rahaa ole ja mietitään mitäs nyt? Jos Kärpät tahtoo huipputasolla pelata, pitää sitä tulosta syntyä samaan malliin joka vuosi. Joten sen tappion kanssa tarkkana, helposti lähtee käsistä se pieni tappio ei haittaa, jos menestystä tulee -ajattelumalli.
Hyvä huomio kyllä, ehkä tuli ajateltua hetkelliesti liigaa fantasiamanageroinnin kautta. Sanotaanko näin, että jos seuraan tehtäisiin pidempiaikaisia investointeja, jotka luultavasti auttaisivat joukkuetta sitten tulevaisuudessa, niin silloin tuollainen touhu voisi olla ainakin perusteltua.

Luulen myös, että kyllä Oulussakin ollaan sen persneton tekemisen kanssa tarkkoja - eiköhän yksi konkurssi tähän seurahistoriaan riitä.
Suomessa on jo monta seuraa, joiden talous on aika kyseenalaisessa kunnossa. Ilves on konkurssin partaalla, TPS kävi lähellä sitä, IFK oli Sir Penan jälkeen vuonna 2008 maksuvaikeuksissa, Ässät kärsivät 2000-luvun alun ja silloin konkurssi oli heillä lähellä.
TPS:n kohdalta tuli mieleen, että vuoden 2001 mestaruuskausi kävi jengille melko kalliiksi. Silloin taidettiin maksaa poskettoman suuria mestaruusbonuksia pelaajille, joten olisi talouden kannalta ollut viisaampaa hävitä finaalit. Tämän jälkeenhään joukkueen runko hajosi totaalisesti --> pelistä tuli paskaa --> yleisö hävisi hallista --> persnetto.

Palloseuran kohdalla tosin pahin menoerä on Turkuhalli. Hallilla on ylivoimaisesti kovin hallivuokra koko liigassa.
Suomen seurojen taloudellinen toiminta on monella joukkueella aika amatöörimäistä puuhastelua. Osasyynä liigan sulkeminen 2000-luvun alussa, mikä on varmasti tyhmimpiä päätöksiä koskaan, ellei tyhmin. Suomen jääkiekkoilu on kärsinyt tuosta ihan järkyttävästi, kun Mestis-seuroilta tapettiin nousuhaaveet, jonka ansiosta tekemisestä tuli aika amatöörimaista.
Sama v***ttaa itseänikin. Itse olisin täysin sellaisen mallin kannalla, että liigassa pelaisi 12 joukkuetta ja sarja olisi avoin. Vaihtoehtona voisi olla joko Elitserien/Allsvenskan tyylinen karsintasarja, jossa liigan kaksi huonointa ja Mestiksen kaksi parasta pelaisivat karsinnat. Toinen vaihtoehto voisi olla myös niinkin raju, että liigan runkosarjan viimeinen tippuisi suoraan Mestikseen, ja Mestiksen mestari nousisi liigaan. Mestiksen kakkonen ja Liigan toiseksi viimeinen voisivat sitten vaikka karsia.

Tietysti tällaiseen malliin siirtyminen vaatisi suunnittelua pidemmälle aikajaksolle, sillä tällä hetkellä lähes kaikkien Mestisseurojen talous on siinä kunnossa, että nousu SM-Liigaan olisi kohtalokas.
v***ttaa katsoa Mestiksen asemaa, kun miettii kuinka hyvin Ruotsin Allsvenskan pelittää. Siellä on kovia joukkueita ja tasoerot Elitserieniin nähden pienemmät, mikä on Ruotsin jääkiekolle pelkkä etu. Mestiksestä pitäisi saada rakennettua ihan vakavasti otettava sarja ja tasoeroa liigaan kurottava, ihan suomalaisen jääkiekon tähden.
Nimenomaan. Katselin yksi päivä Allsvenskania televisiosta, ja peli oli laadukasta. Toki havaittavissa oli pientä koohottamista, mutta kyllä se silti oli huomattavasti edellä Mestistä.
36 pistettä Vahalahden Villen vierellä. Ei ihan ykkössentteriltä vaadittavat pisteet, kakkosena liigassa menisi, kuten sanoitkin. Samaa mieltä kanssasi.
Toisaalta tulihan meille Michal Broskin aikanaan tehden ainoastaan 21 pistettä Tshekin liigassa. Ehkä Plihalin kohdalla ajateltiin, että tasoa nostettaisiin yksi pykälä. Onhan hänessäkin potentiaalia, mutta toisaalta miehen polvi taitaa nykyään olla sen verran paskassa kunnossa, että liike ei riitä ykkössentterin tasolle.
Vondrka syttyi jo viime kaudella pelaamaan, kun pääsi kotiin. Ei varmaan SM-liigan P-Amerikkalainen tyyli hänelle sopinut, vaan enemmän tuollainen venäläistyylinen taitokiekkoilu. KHL ei ole kovin fyysinen sarja, karvaus ei ole niin aggressiivista kuin Suomessa. Vondrka varmaan viihtyy tuollaisessa ympäristössä paremmin - ja kotimaassaan. Vondrkalla saattoi se ongelma olla ihan pään sisällä, ei onnistunut vieraassa maassa.
Hyvin paljon mahdollista. Itse veikkaan nimenomaan ns. henkistä vammaa, kun pää menee lukkoon jossakin niin ei siitä hommasta tule yksinkertaisesti vittuakaan. Pekka Saarenheimo sen tietää, Kärppiin tullessaan oli Liigan mittapuulla hyvä sentteri ylempiin ketjuihin, mutta sitten tuli lukko päähän ja se ei ole auennut vieläkään.
Ei se palkka aina auta, vaikka kivasti helpottaa. John Maddenilla tuli itku viime työsulun aikana, kun televisiosta ei näkynyt NFL:ää ja lähti kahden ottelun jälkeen maitojunalla kotiin. Koomisimpia "vahvistuksia" liigan historiassa, vaikka NHL:n meriitit ovat hemmetin kovia.
Maddenin kohdalla pitää muistaa sekin, että äijä oli fyysisesti ihan paskassa kunnossa. Taisi oikeasti luulla, että kovana NHL-pelaajana käy hoitamassa hommia vähän vasemmalla kädellä, vaikka SM-Liiga on oikeasti ihan perkeleen urheilullinen sarja.

Ja kun tuo alunperin liittyi Plihaliin, niin pitää muistaa sekin että mies on kuitenkin pelannut Suomessa jo pitkään. Enhän minä miestä tunne, mutta hankala uskoa että yhtäkkiä se koti-ikävä tulisi. Toisaalta mistäs sitä tietää, jos slaavia alkaa Oulun pimeys vituttamaan näin syksyllä.
Mieluummin se kiekko on siellä vastustajan päädyssä ja pyörii kulmissa, kuin on meidän päädyssä.. Maalinteossa auttaa kummasti se, että se kiekko on vastustajan alueella. Kyllä tuo energinen nuorisoketju saa varmasti vielä paljon aikaan, kun Donskoilla alkaa turhat kikat karsiutua ja jäljelle jäävät onnistua, Salomäen piristyessä. Parhaimmillaan Donskoi luo tilanteet ja Härkä ajaa maalille viimeistelemään. Norman auttaa pelintekemisessä ja hoitaa puolustusvelvoitteet.
Kyllä vain. Ketjussa on rutkasti potentiaalia, joten mielestäni olisi tärkeä naulata tämä ketju yhteen nyt.
Salomäki taitaa nyt käydä armeijaa, mikä näkyy esityksissä. Vähän väsynyttä ja heikkoa on, ehkä Huml voisi lainata hippusen tunnetta peliin omasta pankistaan?
Salomäki taitaa myöskin aristella vähän tuon viime kevään Hodgman-casen jälkeen. Saattaahan se alitajuisesti vaikuttaa pääkoppaan, kun viime kaudella lensi pihalle siitä.
Mikä tekee tästä hankinnasta vielä ihmeellisemmän. Nyt on riskinä että a) Normannista ei tule mitään, joten hänen paikkansa oli roolituksen näkökulmasta surkea b) hänestä tulee pelimies, mutta lähteekin pois ja emme saa otettua kaikkea hyötyä irti. Tässäkin mennään roolituksen näkökulmasta metsään.

Toisaalta jos Norman tulee hyvin Eklundin kanssa juttuun, ja Eklund jää Kärppiin, voi Normanilla olla suurempi syy jäädä Ouluun. Katsoo nyt mitä miehestä tulee, pelimiestä ja tulevaa kärkikenttien kahden suunnan sentteriä toivon.
Eklundin kiinnittäminen ensi kaudellekin voisi olla nyt jopa suhteellisen helppoa, koska mies on loukkaantunut. Tietysti tällaisessakin piilee aina pieni riskinsä, mutta itse olisin valmis ottamaan sen. Eklund olisi varmasti ollut tällä kaudella jopa koko Kärppien paras pelaaja, mikäli se polvi ei olisi mennyt paskaksi.
Humlille siis 3 peliä pannaa. Oikea tuomio, sillä Humlilla oli mielessä pelkkä Tukion vahingoittaminen. Kärpille myös hyvä, jos Huml oppii tuon kiellon ansiosta karsimaan noita perseilyjään.
Tämäkin on totta. Humlille myös varmasti ainakin pieni itsetutkiskelun paikka, koska nyt joukkue menetti hänen vuokseen voiton.
Juuri tuota Milotinskyn nimeä yritin hakea, mutta en löytänyt ja muistanut. Hyvä kokeilu se oli, mitään ei juuri menetetty, mutta onnistuessa hemmetin kova temppu.
En oikein edes tiedä, että mitähän miehen kanssa oikeastaan koskaan edes tapahtui. Laserissa mies ei tosiaan pelannut kuin yhden pelin, ja Kärpissäkin yhden harjoitusottelun. Oliko jätkä sitten oikeasti vaan niin p**ka, että paikka ei auennut?
Heh, vaikka Sir Pena on hieno mies, niin ajat valmentajana ovat jo auttamatta ohitse. Ei Kärppiin kiitos, voi tosin tulla motivaattoriksi, jotta tuo Aravirran aikaansamaa velttoilu saadaan kuriin.
Pena muuten totesi viime talvena, että olisi tällä hetkellä parempi valmentaja kuin koskaan. Siis ihan oikeesti.

Voisihan Pena tulla ihan ammattivittuilijaksi tuohon joukkueeseen, tosin silloin olisi myös mahdollista että koko joukkueen rosterista vaihtuisi n. puolet.
Aaltosella jäi läpimurto kiinni joukkueen tasosta - paljon kovia pelimiehiä edellä - mutta enemmän Aaltosesta itsestään. Asenneongelmaa taisi olla ja ei meinannut oppia millään omia virheitä pelaamisessaan, pahimpana käsittämätön tapa hautoa kiekkoa yksin ja kavereille syöttämättä jättäminen. Liiallista itsekyyttä, joka näkyy vieläkin Aaltosen pelissä.
Aaltonenhan sai kaudella 2008-09 parhaimman mahdollisen tilaisuuden lopulliseen läpimurtoon, kun ketjukaverit olivat Corso ja Andersson. Tuloksena tehot 11+21, vertailun vuoksi ketjukaverit tekivät molemmat yli 50 pinnaa mieheen. Ei tuon parempaa paikkaa olisi voinut Kärpät enää tarjota, joten kyllä se kaikesta eniten jäi kiinni omasta asenteesta. Aaltonenhan lensi muistaakseni kesällä 2005 pihalle Kärppien A-junnujen treenivahvuudesta, mutta Kari Jalonen kävi itse hakemassa jätkän takaisin ja otti miehen edustuksen rinkiin. On mahdollista, tai jopa todennäköistä, että ilman tuota tapausta Aaltonen ei edes pelaisi enää.
Mikä edes tekee Mikkolasta niin paskan?
Motivaatio on kadonnut, ainakin runkosarjan osalta. Tämä on ollut nähtävissä jo vuosia, ja eihän se ihme ole kun äijä oli alle 30-vuotiaana voittanut kahdeksan kertaa Suomen mestaruuden koko maan seuratuimmassa liigassa. Kyllähän Mikkola pudotuspeleissä pelaa usein ihan hyvin, mutta se ei riitä.
Marjamäellä on vaan takanaan se tausta liiton toiminnassa, mikä painaa todella paljon vaakakupissa kun Kummola JYRÄHTÄÄ päätöksensä (sillä Kalervo "Jabba" Kummola ei puhu, vaan JYRÄHTÄÄ).
Totta, onhan Marjamäki myös U20-joukkueen entinen päävalmentaja.
Vihreydestä en nyt tiedä, kuitenkin 20 vuotta kokemusta valmennuksesta, eli enemmän kuin Suikkasella, ja on repinyt Bluesista paljon irti.
Toki, mutta itse ajattelin nimenomaan päävalmentajan tehtäviä. Toisaalta Marjamäki on ollut kyllä mukana niin pitkään valmennuksessa, joten siinä mielessä olet ihan oikeassa että tuollainen 20 vuoden ajanjakso valmennuksesta kyllä koulii yllättävän paljon.
Kummolaa voinee houkuttaa Marjamäessä Bluesissa oleva periksiantamattomuuden asenne, joka on maajoukkueesta puuttunut. Monesti ollaan puhalleltu kuin muniin kuin mitkäkin akat, kun olisi pitänyt taistella. Erityisesti Hannu Aravirran aikakaudella tuota nähtiin
Kaverin kanssa tästä ollaan jonkin verran puhuttu, että tämä Aravirran touhu Kärpissä tuo mieleen ne kamalat flashbackit sieltä 10 vuoden takaa, kun Ara oli maajoukkueen puikoissa.
Ja juuri noiden syiden takia, pääasiassa ensimmäisen, Suikkanen tuntuu kaukaisalta vaihtoehdolta. Suikkanen olisi täydellinen saunakaverikulttuurin antiteesi, joka olisi pahin painajainen nykyporukalle.. Joku, joka sanoo suoraan vastaan ja sanoo mielipiteensä.
Tämäkin on kyllä ihan totta, ja tämän vuoksi Oulun Kärpissä olisi ensiarvoisen tärkeää myös toimistopuolen todellinen puhdistus, sillä mikä tahansa työpaikka kaipaa pientä re-boottausta välillä. Tietystikään mihinkään järjettömyyksiin ei pidä mennä, mutta jotain muutoksia pitäisi tehdä.
Urheillullisesti Suikkanen olisi todella hyvä ratkaisu, mutta miten saunakaveripoliitikan kannalta? Imagokysymyksen tavallaan ymmärrän, sillä Oulussa on paljon lestadiolaisia, aivan kuin P-Suomessa muutenkin, ja heillä on yritystoiminnassa valtaa. Lestadiolaisen taustan omaavat sponsorit eivät ehkä katsoisi hyvällä Suikkasen julkista habitusta, vaikka toisaalta Suikkanen kerää ihan hitosti palstamillimetrejä = julkisuutta enemmän.
Niin, monimutkaisia juttujahan nämä aina ovat. Tilannetta pitäisi aina pyrkiä ajattelemaan kokonaisuutena, ja asioiden hahmottamiseen pitää käyttää aikaa enemmän kuin varttitunti (mikä taitaa olla puolet enemmän kuin mitä Kärpillä viime vuosina keskimäärin).

Onhan Suikkanenkin toki fiksu mies. Ei mies kuitenkaan mikään Raimo Summasmainen sekopää ole, vaan pikemminkin tällainen "vittuperkelesaatana" -tyylinen normaali suomalainen mies. Tietysti lestadiolaiset tätä varmasti kauhistelevat, mutta olisiko se loppujen lopuksi ihan niin paha kuitenkaan.
Kornilla tavalla tuo Suikkasen persoona voi olla myös yksi syy, miksi Kummola ei häntä JYRÄHDÄ maajoukkueen valmentajaksi. Suikkanen ei varmasti katso hyvällä liiton selänpesukulttuuria (tapaukset Jari Kurri ja Timo Jutila) ja sanoisi varmasti Kummolalle asiasta. Jabballa tuskin ego kestää, jos Suikkanen ei selänpesijäksi lähde ja pitää oman napansa.
Totta, ja voihan se olla mahdollista että Suikkanen ei juuri näiden Kurrien ja Jutiloiden vuoksi edes halua maajoukkueeseen. Voi olla, että Suikkasen aika koittaa vasta sitten, kun Jabba on siirtynyt sivuun. Tai kokonaan ajasta ikuisteen... No joo.

Kari Jalonen voisi olla noin kokonaisuutena ehkä Jabbankin mielestä hyvä valinta pääkoutsiksi. Plussana vielä sukunimi Jalonen, josta Jabba varmasti laskee että 1+1=mestaruus.
Jatkoajasta löytyy enemmän Suikkasen ja Junnon suhteesta. Vähän HTT:n (eli hevosmiesten tietotoimiston) juttua voi olla, mutta ei savua ilman tulta.
No juu, nämä on aina näitä juttuja, mistä ei loppujen lopuksi voi tietää yhtään että ollaanko edes lähellä totuutta. Junnohan totesi kyllä joku aika sitten, että näkisi Suikkasen mielellään Kärpissä. Eri juttu on toki se, että mitä Kaitsu itse ajattelee.
Minusta ihanteellisin ratkaisu olisi Marjamäki/Suikkanen päävalmentajaksi ja Pikkarainen apuvalmentajaksi. Päälle sitten vielä kunnollinen fysiikkavalmentaja, joka voisi yrittää maailman seitsemännettä ihmettä - Jari Viuhkolan saamista täyteen pelikuntoon kauden ajaksi. Siitä kun lähtee Marjamäki/Suikkanen pois joko KHL:ään tai maajoukkueen leivän ääreen, niin Pikkarainen on ehtinyt taustalla kasvaa korkoa ja voi nousta uudeksi päävalmentajaksi.
Itsellenikin tämänkaltainen järjestely kyllä kelpaa mainiosti. Muutenkin tuollainen tapa, että kakkosvalmentaja kasvaa rauhassa päävalmentajan takana tulevaksi ykköseksi on mielestäni kilpaurheilussa hyvä tapa. Toisaalta onhan sekin aina mahdollista että homma kusee (vrt. HaapaMikko), mutta toisaalta silloin saadaan valmis jatkaja ilman liian radikaalia muutosta, mutta kuitenkin sopiva tuulahdus uuttakin verta. Tietysti pitää olla varma siitä, että se kakkoskoutsi sopisi ykköseksi. Pikkaraisen kohdalla tästä nyt ei varmaan tarvitse vääntää, mutta kyllähän idioottikin huomasi melko nopeasti että HaapaMikko on liian kiltti, eikä mikään päävalmentaja.
Reksa on jo kerran päävalmentajaksi Kärppiin tahtonut Dynastia-vuosien aikana, mutta silloin sanottiin seuran puolesta kiitos ei, josta Reksa veti herneet nenään. Halukkuutta varmaan on, mutta taidot ja meriitit eivät siihen hommaan tule koskaan riittämään. En oikein jaksa uskoa, että toimisto on menettänyt niin pahasti järkensä, jotta Reksaa harkittaisiin edes vaihtoehtona - ellei sitten saunakaverikulttuuri ole edennyt jo niin pitkälle.

Reksa kuuluu siihen osastoon, että entisenä huippupelaajana pystyy kyllä hoitamaan tietyn oman erikoisalueensa, eli tässä tapauksessa entinen tähtipakki pystyy hyvin peluuttamaan puolustajia. Sama pätee myös Haapakoskeen ja miksei vaikkapa johonkin Hannu Virtaankin. Mutta ei näistä miehistä päävalmentajiksi ole.
Hahaha. Sanoit Uramaa "mattialatalomaiseksi ratkaisuksi". Huvittaa pirusti sanavalinta, kun Alatalo on meillä valmentanut.. Valmistele pääsi Uraman palkkauksen julistamista varten.
Urama olisi jopa Alataloon verrattuna täysin käsittämätön ratkaisu. En oikeasti tiedä, että miten suhtautuisin koko asiaan. Mielenterveyteni ihan oikeasti tulisi kärsimään tuollaisesta ennennäkemättömällä tavalla.

Saamari, nyt kun tätä Uramaa on pariin kertaan pyöritellyt päässä, niin ihan oikeasti hiipi se pelko p*****seen että ensi syksynä kauden avauksessa Urama seisoo penkin takana.
Matti Virmanen olisi saattanut Sihvosen jopa hommaan palkata, hän teki kyllä sellaisia hankintoja välillä että oksat pois. Karl Göring on varmaan upein hankinta liigatasolle koskaan.
Outoa sinänsä, ettei Jokereiden totaalisella floppikaudella 2005-06 Sihvosta oikeasti nähty Jokereissa. Nähtiinhän tuolloin jotain niin eksoottista kuin Virmanen itse Narrien penkin takana.

Göhringistä tulee aina mieleen se, että hän oli niin p**ka että sai juuri ja juuri sen kuuluisan rantapallon kiinni. Kyseessä ei kuitenkaan ollut niin p**ka maalivahti kuin hänen seuraajansa Steve Passmore, joka ei ihan oikeasti saaanut sitä rantapalloakaan kiinni. Göhring kuitenkin näytti ajoittain ihan Martin Brodeurilta, kun vertasi Steve Passmoreen.
Sihvonen olisi kyllä viihdearvolta mahtavaa nähdä liigassa, mutta tuskinpa hän sinne enää nousee. Tainnut polttaa sillat jokaiseen paikkaan tuolla Urheilulehden paskanjauhannalla, joka on todella naurettavaa, säälittävää ja vastenmielistä paskaa.
Eipä Sihvosella tule olemaan tosiaan mitään asiaa mihinkään liigajoukkueeseen ikinä, mutta ei se syy ole varmastikaan Urheilulehdessä. Syy on siinä, että kyseessä olisi yksinkertaisesti niin p**ka valmentaja.
Koko lehti on kyllä sellaista sontaa, että ei s****na.. Journalistinen uskottavuus ja taso Hymyn ja Seiskan tasolla, kohta taidetaan mennä tuosta alemmaksi. Viimeisimmän lehden luin paikallisessa baarissa ja meinasi lentää kokikset nenästä ulos, kun Johtava sanoi Tapparan sijoittuvan huonommin kuin Ilves liigassa - koska sen pelikirja on huonompi!
Sihvonen on itsekin myöntänyt, että kirjoittaa monesti ihan tahallaan juttunsa täysin överiksi. Kyse on kuitenkin lehdestä, ja loppujen lopuksi ainoa päämäärä on se että se lehti myy. Asiantuntevat tekstit kuitenkin kiinnostavat vain lajista todella kiinnostuneita, mutta tuollaiset shokkijutut lisäävät mielenkiintoa myös lajia vähemmän seuraavien kesken.

Pitää tosin sen verran todeta, että Urheilulehti on ihan hyvä lehti - tosin kaiken muun kuin Esko Seppäsen ja Petteri Sihvosen juttujen osalta.

Fake-edit:

Voi v***u Shango...
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Merovingi
Viestit: 2898
Liittynyt: Ma 06.03.2006 18:31
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Merovingi » La 06.10.2012 00:48

DeadManWalking kirjoitti:Luulen myös, että kyllä Oulussakin ollaan sen persneton tekemisen kanssa tarkkoja - eiköhän yksi konkurssi tähän seurahistoriaan riitä.
Eiköhän, mutta on aina vaarana sama asia, joka uhkaa kaikki menestyviä joukkueita ja yhtiöitä - usko omaan erinomaisuuteen ja vauhtisokeus. Näin kävi Nokialle ja allaolevassa esimerkissä Tepsille.
Sama v***ttaa itseänikin. Itse olisin täysin sellaisen mallin kannalla, että liigassa pelaisi 12 joukkuetta ja sarja olisi avoin. Vaihtoehtona voisi olla joko Elitserien/Allsvenskan tyylinen karsintasarja, jossa liigan kaksi huonointa ja Mestiksen kaksi parasta pelaisivat karsinnat. Toinen vaihtoehto voisi olla myös niinkin raju, että liigan runkosarjan viimeinen tippuisi suoraan Mestikseen, ja Mestiksen mestari nousisi liigaan. Mestiksen kakkonen ja Liigan toiseksi viimeinen voisivat sitten vaikka karsia.
12 joukkuetta olisi hyvä ratkaisu, mutta tuo tiputtaminen alemmas saattaisi tappaa nuo mahdollisesti tippuvat seurat. Olisi varmasti menoa jollekin SaiPalle, jos tiputus Mestikseen tulisi alas. Ne vähätkin sponsorit saattaisivat kadota paremmille laitureille - ja on vaikea uskoa liigalta löytyvän munaa, jonkun ison markkina-alueen seuran tiputtamiseen. TPS oli lähellä sitä mestaruuskauden jälkeen, mutta liiga olisi varmasti heittänyt jonkun bullshit-ratkaisun, jossa liigaa olisi laajennettu 15 joukkueen sarjaksi. Ruotsissa oli munaa tiputtaa legendaarinen Djurgården Allsvenskaniin viime kauden jälkeen, mikä on sama asia kuin Jokerit tai HIFK tippuisi Mestikseen. Suomessa ei ikinä niin kävisi.
Tietysti tällaiseen malliin siirtyminen vaatisi suunnittelua pidemmälle aikajaksolle, sillä tällä hetkellä lähes kaikkien Mestisseurojen talous on siinä kunnossa, että nousu SM-Liigaan olisi kohtalokas.
Nojaa-a, Sportilla olisi ehkä saumoja, talousalue olisi riittävä, hallin koko myös ja alueella on valtava draivi Sportin saamiseksi liigaan, vaikka Tammisen ajoista se vaikuttaa vähentyneen. Kovaa yritystä ainakin on.

Kannattaa tosin muistaa, että seuroilla pitää maksaa liigalisenssi ja täyttää tarvittavat vaatimukset. Liigalisenssi ostetaan tippuneelta seuralta ja hinta on jotain miljoona euroa eli nousijalla pitäisi nyt maksaa miljoona edes päästäkseen liigaan - ja sitten vielä rakentaa kilpailukykyinen joukkue, jotta ei sieltä seuraavana kautena tipu pois. Pudotessa sen liigalisenssin hinnan saa tosin takaisin, joten se voisi olla tippujalle pelastus.

Tosin "tarvittavat vaatimukset" voivat mahdollistaa liigan bullshit-toiminnan. Ajatuksen tasolla mielenkiintoista, antaisiko liiga esimerkiksi Ilveksen pudota karsinnoissa ja nostattaa Sport liigaan, vai pidettäisiinkö Ilves liigassa koska Sport ei "täytä vaatimuksia".

Talousalueita miettiessä parhaimmat mahdollisuudet liigassa omaavat Sport ja Sir Penan johtama Jokipojat. Itä-Suomessa ei liigajoukkuetta ole, Kuopio on lähimpänä, joten talousalueen perusteella voi toimintaedellytykset olla - Jokipojat eivät vaan meinanneet saada edes Mestikseen lisenssiä täksi kaudeksi, joten haikailu noususta (jota Sir Pena elättelee) ovat haihattelua tässä vaiheessa. Mehtimäen jäähalli ei myöskään kyllä ole mitään liigatasoa fasiliteeteiltaan. Seisomakatsomo nostaa tilaa, mutta kyseinen "katsomo" on jotain karmeaa - tasainen betonilattia istumapaikkojen yläpuolella, josta et näe mitään ellet ole a) kaksi metriä pitkä b) pääse eturiviin. Täydelliset haistapaska-paikat.

Joensuussa on vielä Salibandyliigassa pelaava Josba ja koripalloa pelaava Joensuun Kataja, joka teki vasta ison tempun ja pääsi EuroChallenge Cupin lohkovaiheeseen.

Mestiksen ja liigan eron kurominen ja talouserojen pienentäminen vaatisivat sanomasi monen vuoden suunnittelun. Ensimmäisenä pitäisi alkaa vaatimaan Mestikseltä ammattimaista toimintaa seuroilta, nyt siellä pyörii ties mitä amatööriporukkaa. Tuolla saataisiin talouttakin paremmalle pohjalle ja vältyttäisiin näiltä LeKeiltä, jotka pelaavat jossain ladossa 900 ihmiselle. Ensimmäisenä siis ammattimaista toimintaa seurojen toiminnasta ja liigan kiinnostavuus kuntoon - pitäisi kai nyt Suomen suosituimman lajin kakkossarjan edes jollain tasolla kiinnostaa? Nyt Mestiksen näkyvyys on nettistreameissa.. YLE voisi vaikka hankkia puoli-ilmaiseksi Mestiksen oikeudet muutamaksi vuodeksi ja näyttää otteluita viikottain. Eiköhän sieltä katsojia tulisi, koska laji on suosittu ja ykkössarja maksukanavien takana. Lajin näkyvyydelle hyvä ratkaisu - samoin Mestiksen.
Nimenomaan. Katselin yksi päivä Allsvenskania televisiosta, ja peli oli laadukasta. Toki havaittavissa oli pientä koohottamista, mutta kyllä se silti oli huomattavasti edellä Mestistä.
Näin olen ymmärtänyt ja vahvistuksen asialle saa pelaajalistoista. Allsvenskanissa pelaa sellaisia pelaajia, jotka olisivat liigassakin vahvistuksia. Hannes Hyvönen pelaa esimerkiksi Karlskronassa, kaverinaan liigassa pakkina pelannut Bluesissa pelannut Mikael Kurki (joka löytyy Marshallin avatarista). Liigasta tuttuja ovat myös Dan Iliakis, Patrick Yetman ja Kent McDonell.

Allsvenskanissa vahvuus on juurikin näkyvyydessä ja seurojen taloudessa, jotka ovat vahvemmat, vaikka osa tekee hissiliikettä Elitserienin välillä.
Hyvin paljon mahdollista. Itse veikkaan nimenomaan ns. henkistä vammaa, kun pää menee lukkoon jossakin niin ei siitä hommasta tule yksinkertaisesti vittuakaan. Pekka Saarenheimo sen tietää, Kärppiin tullessaan oli Liigan mittapuulla hyvä sentteri ylempiin ketjuihin, mutta sitten tuli lukko päähän ja se ei ole auennut vieläkään.
Saarenheimo oli kovassa vedossa Raumalta tullessaan, mutta todella paha lukko kyllä päähän Rauman reissulta jäi esityksien perusteella. Taisi Haatajan lähtö vierestä vaikuttaa aika paljon Saarenheimoon, mutta ei se peli lähtenyt Saarenheimolla kunnolla toimimaan kunnolla, vaikka Haatajan palattua kotiin hän pääsi hänen kanssaan pelaamaan. Iso apina on Saarenheimon olkapäille tullut, ei taida edes King Kong riittää. Lukossa viimeisellä kaudella 58 peliä 20+23 tehoin - Kärpissä seuraavalla kaudella 49 ottelua, 4+8. Järkyttävä tasonlasku, jota tuskin kukaan osasi odottaa.

Haatajalla oli myös viime kaudella syksyn puolella aivan h**vetin paha henkinen lukko ja pelättiin Case Saarenheimoa uudestaan. Lopulta lukko aukesi ja Haataja tempaisi 24 maalia, vaikka veti käytännössä syksyn ilman maaleja.

Henkinen puoli on todella tärkeä osa tekemistä. Ehkä Don Tamilta löytyisi tähän sopiva fraasi? Ainakin 90% keskittyminen on 50% suoritus, mikä kuvastaa kyllä Kärppien peliä täydellisesti.
Maddenin kohdalla pitää muistaa sekin, että äijä oli fyysisesti ihan paskassa kunnossa. Taisi oikeasti luulla, että kovana NHL-pelaajana käy hoitamassa hommia vähän vasemmalla kädellä, vaikka SM-Liiga on oikeasti ihan perkeleen urheilullinen sarja.
SM-liigahan on Euroopan sarjoista lähimpänä NHL:ää ja se on fakta. Sehän paljon houkuttaakin noita P-Amerikkalaisia Suomeen, koska se on hyvä tapa parantaa peliä NHL:ää varten.
Ja kun tuo alunperin liittyi Plihaliin, niin pitää muistaa sekin että mies on kuitenkin pelannut Suomessa jo pitkään. Enhän minä miestä tunne, mutta hankala uskoa että yhtäkkiä se koti-ikävä tulisi. Toisaalta mistäs sitä tietää, jos slaavia alkaa Oulun pimeys vituttamaan näin syksyllä.
Toisaalta kun on monta vuotta ulkomailla, niin alkaa se oma maa mansikalta maistumaan yhä helpommin. Kärpät olisivat olleet valmiita tarjoamaan Petr Tenkratille uuden sopimuksen viime visiitin jälkeen, mutta Tenkrat halusi jo Tshekkiin takaisin ulkomaan kiertueeltaan.

Tenkratista löytyy minulta hauska tarina. Tenkihän lähti meiltä ensimmäisen kerran Venäjälle ja pelasi siellä sellaiset 20 ottelua, joissa taisi tulla jotain pari syöttöpistettä. Ei siis hyvin mennyt ja lopulta Tenkratin hotellihuoneen viereisessä huoneessa ammuttiin ihminen, ja Tenkrat alkoi ajattelemaan että eihän tässä nyt v***u ole mitään järkeä. Ja ei muuta kuin takaisin Ouluun fanien lemmikiksi...
Salomäki taitaa myöskin aristella vähän tuon viime kevään Hodgman-casen jälkeen. Saattaahan se alitajuisesti vaikuttaa pääkoppaan, kun viime kaudella lensi pihalle siitä.
Jep, ja vielä liigan linjan ollessa mitä se on. Varmaan vaikuttaa päässä tuo Jokerit - HIFK selkkaus, jonka takia ollaan vieläkin tiukempia kurinpidossa. Toivottavasti Härän henkinen solmu nyt alkaisi pikkuhiljaa aueta ja nuorisoketju saisi laidalle vastustajan pelin sekoittavan Salomäen.
Eklundin kiinnittäminen ensi kaudellekin voisi olla nyt jopa suhteellisen helppoa, koska mies on loukkaantunut. Tietysti tällaisessakin piilee aina pieni riskinsä, mutta itse olisin valmis ottamaan sen. Eklund olisi varmasti ollut tällä kaudella jopa koko Kärppien paras pelaaja, mikäli se polvi ei olisi mennyt paskaksi.
Kyllä minä lähtisin Eklundin kiinnittämään jo nyt. Tämän piti olla se läpimurtokausi, mutta kävi huono tuuri ja polvi rikki. Jos Eklund oli nyt valmis jäämään vuodeksi tänne, niin miksei seuraavaksi? Polvivamman jälkeen vielä hanakammin, koska se varmasti vaikuttaa, jos on muualta sopimusta saamassa. Harva TJ alkaa maksamaan isoja summia viime kaudestaan puolet menettäneelle, polvivamman saaneelle, pelaajalle. Polvet ovat aika tärkeässä osassa kiekkoilijan vartaloa, näkyy helposti liikkeessä ja pelaamisessa, jos polvi vaivaa henkisesti tai on fyysisesti vielä huonona. Kärpistä saa varmaan paremman sopimuksen mitä markkinoilta voisi saada.
Tämäkin on totta. Humlille myös varmasti ainakin pieni itsetutkiskelun paikka, koska nyt joukkue menetti hänen vuokseen voiton.
Vaikeaa uskoa Humlin oppivan, tuon ikäinen jo, mutta pitää vain toivoa parasta. Plihal on kuulemma hyvä pukukoppipelaaja, ehkä hän saisi puhuttua maanmiehelleen järkeä päähän. Auttaisi nyt joukkuetta edes sen verran..
En oikein edes tiedä, että mitähän miehen kanssa oikeastaan koskaan edes tapahtui. Laserissa mies ei tosiaan pelannut kuin yhden pelin, ja Kärpissäkin yhden harjoitusottelun. Oliko jätkä sitten oikeasti vaan niin p**ka, että paikka ei auennut?
Ei mitään hajua minullakaan, joten lähtökotainen oletus on, että mies oli liian huono.

Unohtui edellisessä viestissä sanoa, että K-Laserin konkurssi oli Kärpille menetys. Olisi kätevää, jos samalla paikkakunnalla olisi oma Mestis-joukkue, helpottaisi paljon nuorien pelaajien liikkumista edustuksen ja farmin välillä. Pelejä miesten peleissä alle ja tarvittaessa nopeasti stunttaamaan liigaan. Harmittavasti monella on armeijavelvoitteet, joten Kajaani on parempi paikka, vaikka etäisyys onkin pidempi. Siellä on sentään Kainuun prikaatti.. Harmi homma ettei Oulussa ole enää armeijan toimintaa.
Pena muuten totesi viime talvena, että olisi tällä hetkellä parempi valmentaja kuin koskaan. Siis ihan oikeesti.

Voisihan Pena tulla ihan ammattivittuilijaksi tuohon joukkueeseen, tosin silloin olisi myös mahdollista että koko joukkueen rosterista vaihtuisi n. puolet.
Tiedän, melkoista komiikkaa. Sir Penalta tosin ei ole koskaan itseluottamusta puuttunut. Tämän ominaisuuden kun yhdistää tajuttomaan röyhkeyteen, niin olemme löytäneet Sir Penan ytimen.

Kyllä ammattikiekkoilijan pitää nyt vähän vittuilua kestää, sillä sitä jos mitä kuulee jääkiekossa. Valmentajat kun yleensä ovat puolittaisia ammattivittuilijoita - tiedämme molemmat mitä Sir Pena on sanonut Nielikäiselle. Sir Pena sanoi kyllä myös Nielikäisen kulttimaineen omaavalle, Hucko-Nielikäinen-Kautonen, ketjulle seuraavanlaisesti: "Ajatte vain kaikkea mikä liikkuu, ette v***u edes yritä laukoa. Ette te sitä osaa ja meillä on muut miehet maalien tekemistä varten."
Aaltonenhan sai kaudella 2008-09 parhaimman mahdollisen tilaisuuden lopulliseen läpimurtoon, kun ketjukaverit olivat Corso ja Andersson. Tuloksena tehot 11+21, vertailun vuoksi ketjukaverit tekivät molemmat yli 50 pinnaa mieheen. Ei tuon parempaa paikkaa olisi voinut Kärpät enää tarjota, joten kyllä se kaikesta eniten jäi kiinni omasta asenteesta. Aaltonenhan lensi muistaakseni kesällä 2005 pihalle Kärppien A-junnujen treenivahvuudesta, mutta Kari Jalonen kävi itse hakemassa jätkän takaisin ja otti miehen edustuksen rinkiin. On mahdollista, tai jopa todennäköistä, että ilman tuota tapausta Aaltonen ei edes pelaisi enää.
Aaltosen kaltaisia, ikävästi sanottuna tyhmiä amiksia, on nyt jääkiekko harrastuksena täynnä. Monta lahjakkuutta on menetetty, kun on teini-iässä alkanut enemmän kiinnostamaan ryyppääminen ja p***u. PapaShango on joskus keskustellessani IRC:ssä sanonut, että Granlundin Mikaelin junnujoukkueessa oli monta paljon taitavampaa kaveria kuin Granlund, joille kävi naiset ja viina -skenaario. Juuri silloin kun sitä työtä pitäisi alkaa tehdä, laiminlyödään harjoittelu.

Liigasta hienoin esimerkki on Jesse Niinimäki. Entinen ykköskierroksen varaus NHL:ään, numerolla viisitoista. Taidot riittäisivät kevyesti NHL:ään, mutta harjoittelumotivaatiota on yhtä paljon kuin Dorianilla puolueetonta analyysiä, niin Niinimäki pelaa vieläkin SM-liigassa. Hyvä että edes siellä, oli lähellä jo ura loppua omaan perseilyyn. Alkoi pelata vasta kun ikää alkoi tulla ja tehot ovat sen mukaisia.

Tarinahan kertoo, että aikoinaan Niinimäelle tuli kutsu EHT-turnaukseen, mutta ei lähtenyt mukaan. Miksi? Koska lähti kavereidensa kanssa ryyppäämään Ruotsiin.

Ammattimaista toimintaa. :tu: Voi vanhoilla päivillä kiikkustuolissa vähän v***ttaa, kun tajuaa minne oli mahdollisuudet - ja millaisiin tienesteihin.
Motivaatio on kadonnut, ainakin runkosarjan osalta. Tämä on ollut nähtävissä jo vuosia, ja eihän se ihme ole kun äijä oli alle 30-vuotiaana voittanut kahdeksan kertaa Suomen mestaruuden koko maan seuratuimmassa liigassa. Kyllähän Mikkola pudotuspeleissä pelaa usein ihan hyvin, mutta se ei riitä.
>Motivaatio kadonnut
>Ole silti joukkueen kapteeni


v***u tää on hieno joukkue!

Mikkolan motivaatiota tuskin parantaa, että saa pelata aina, vaikka olisi kuinka p**ka. Nousisi sille omalle tasolleen aika nopeasti, jos heitettäisiin kylmästi popcorn-osastolle. Myös Mikko Lehtosen pelaamisesta paistaa motivaation puute - joka on julkista tietoa. Sehän oli Lehtosen lähdön syy Ruotsista ja melkein lopetti jo tuolloin.
Kaverin kanssa tästä ollaan jonkin verran puhuttu, että tämä Aravirran touhu Kärpissä tuo mieleen ne kamalat flashbackit sieltä 10 vuoden takaa, kun Ara oli maajoukkueen puikoissa.
Samat fiilikset täälläkin olleet. Ja hei, muistathan sinä miten kävi viime playoffeissa? Johdettiin sarjaa 3-1 ja tuli takkiin 4-3 lopulta. Parastahan oli, että jäädyttiin melkein joka fakken ottelussa siinä lopussa aravirtamaiseen tyyliin. Parhaiten mieleen jäi Johan Backlundin sulaminen Raksilassa kuin lumiukko kolmannessa erässä, johon hävittiin sarja. Voitto oli jo taskussa tuolloin.
Tämäkin on kyllä ihan totta, ja tämän vuoksi Oulun Kärpissä olisi ensiarvoisen tärkeää myös toimistopuolen todellinen puhdistus, sillä mikä tahansa työpaikka kaipaa pientä re-boottausta välillä. Tietystikään mihinkään järjettömyyksiin ei pidä mennä, mutta jotain muutoksia pitäisi tehdä.
Jep. Rebootti on aika tärkeä kaikissa organisaatioissa ettei vajuta siihen omaan erinomaisuuteen a la Nokia. Työvoiman vaihtuminen pitää toiminnan dynaamisena ja tuo ulkopuolista näkökulmaa toimintaan. Mutta Juha Junnoa en halua Kärpistä pois, mies on h**vetin hyvä hommassaan. Kärppien yksi tärkeimpiä henkilöitä viimeisen 15 vuoden ajanjaksolta Pekka Arbeliuksen kanssa. Junno on ollut se henkilö, joka on tehnyt Kärpistä rahakoneen - samalla sivumennen tuhonnut muut ammattilaisjoukkueet Oulusta, mutta rehellisesti sanottuna en välitä munakarvan vertaa jostain AC Oulun tilasta.
Niin, monimutkaisia juttujahan nämä aina ovat. Tilannetta pitäisi aina pyrkiä ajattelemaan kokonaisuutena, ja asioiden hahmottamiseen pitää käyttää aikaa enemmän kuin varttitunti (mikä taitaa olla puolet enemmän kuin mitä Kärpillä viime vuosina keskimäärin).
Ovathan nämä, mutta ei niistä kannata tehdä liian monimutkaisia, mihin helposti voidaan sortua. Uskoisin toimistonkin puolella tajuttavan, että Kärpät ovat pitäneet välivuotta ja j******ta 3-4 kautta putkeen, eikä homma voi jatkua enää pitkään. Ei voida pitkään enää puhua Kärpistä liigan jokavuotisina mestarisuosikkeina, kun tekemisen taso on ei sille tasolle riitä mitenkään. Voinee olla, että Ara sai tämän kauden jatkaa, koska ei ole parempaakaan tarjolla - ja markkinoille tulee kaksi huippuvalmentajaa.
Onhan Suikkanenkin toki fiksu mies. Ei mies kuitenkaan mikään Raimo Summasmainen sekopää ole, vaan pikemminkin tällainen "vittuperkelesaatana" -tyylinen normaali suomalainen mies. Tietysti lestadiolaiset tätä varmasti kauhistelevat, mutta olisiko se loppujen lopuksi ihan niin paha kuitenkaan.
Aika täydellinen kuvaus Suikkasesta. Rehellinen mies on, mistä on vain hyötyä valmennuksessa. Sanoo asiat suoraan ja ongelmakohdat tulevat varmasti Suikkasen tyylillä selväksi. Merkittävää on, miten kunnioitettu valmentaja Suikkanen pelaajien silmissä on. Hän on yksi jätkistä ja ansaitsee nopeasti pelaajien kunnioituksen. Jääkiekkolehden jutussa Suikkasta kehuttiin myös pelaajien toimesta taktisella puolella - Suikkanen puhuu kieltä, jota pelaajat ymmärtävät.
Totta, ja voihan se olla mahdollista että Suikkanen ei juuri näiden Kurrien ja Jutiloiden vuoksi edes halua maajoukkueeseen. Voi olla, että Suikkasen aika koittaa vasta sitten, kun Jabba on siirtynyt sivuun. Tai kokonaan ajasta ikuisteen... No joo.
Se on aika mahdollista, vaikka kunnia onkin todella suuri Suomessa. A-maajoukkue kiinnostaa koko kansaa, se on todella iso ja merkittävä pesti. Timo Tuomi, joka valmensi aikoinaan Sloveniaa, oli joukkueelleen todennut Suomen MM-kisoissa 2003 että Suomessa jääkiekko on jumalasta ja presidentistä seuraava.

Se on muuten kyllä yksi mielenkiintoisimmista hetkistä, kun Jabba siirtyy pois jyrähtelemästä. Mihin suuntaan liiton toiminta kääntyy ja miten Suomi pärjää IIHF:n kabineteissa? Jabballa on siellä kuitenkin aivan valtava määrä vaikutusvaltaa, jonka avulla MM-kisat on tänne saatu. Olisi varmasti IIHF:n rautakansleri, jos Rene Fasel ei olisi hommassa.
Kari Jalonen voisi olla noin kokonaisuutena ehkä Jabbankin mielestä hyvä valinta pääkoutsiksi. Plussana vielä sukunimi Jalonen, josta Jabba varmasti laskee että 1+1=mestaruus.
Jabbasta ei koskaan tiedä mitä se keksii. Onhan se palkannut Doug Sheddenin päävalmentajaksi ja Curt Lindströmin A-maajoukkueen päävalmentajaksi - saksalaisessa baarissa MM-kisojen loputtua pettymykseen (jälleen kerran). Ihan hyvin meni kuitenkin - Shedden toi pronssia ja Curre ensimmäisen kullan ja muutamia muita mitaleja. Ainiin... MM95 NEVÖ FÖGET!

Nokan kohdalla on ongelmana KHL, josta tulee varmasti todella paljon rahakkaampia tarjouksia kuin liitolta. Ja pidetään mielessä, kuinka vittumainen pesti on A-maajoukkueen valmentajalla. Olet koko kansa paskasanko, joka saa varmasti paskaa niskaan kuin tykillä ampuisi. Eikö ole mukavampaa olla Venäjällä ja tienata vitusti enemmän eikä sinulla ole kokonaista kansakuntaa niskaan hengittämässä?
No juu, nämä on aina näitä juttuja, mistä ei loppujen lopuksi voi tietää yhtään että ollaanko edes lähellä totuutta. Junnohan totesi kyllä joku aika sitten, että näkisi Suikkasen mielellään Kärpissä. Eri juttu on toki se, että mitä Kaitsu itse ajattelee.
Niinpä, niinpä..
Itsellenikin tämänkaltainen järjestely kyllä kelpaa mainiosti. Muutenkin tuollainen tapa, että kakkosvalmentaja kasvaa rauhassa päävalmentajan takana tulevaksi ykköseksi on mielestäni kilpaurheilussa hyvä tapa. Toisaalta onhan sekin aina mahdollista että homma kusee (vrt. HaapaMikko), mutta toisaalta silloin saadaan valmis jatkaja ilman liian radikaalia muutosta, mutta kuitenkin sopiva tuulahdus uuttakin verta. Tietysti pitää olla varma siitä, että se kakkoskoutsi sopisi ykköseksi. Pikkaraisen kohdalla tästä nyt ei varmaan tarvitse vääntää, mutta kyllähän idioottikin huomasi melko nopeasti että HaapaMikko on liian kiltti, eikä mikään päävalmentaja.
HaapaMikolla ei kyllä homma toiminut yhtään, meidän oma Waltteri Immosemme. Mestiksessä valmensi viime vuonna Jokipojat hopealle, joten kehitystä on tainnut tapahtua. Haapalla taisi vaan olla puutteena päävalmentajakokemuksen puute. Onhan se aivan eri asia olla apuvalmentaja kuin päävalmentaja, joten kausi pari Mestiksessä olisi hänestä saattanut valmiimman valmentajan tehdä. Taitojen puutetta ei tosin voi koskaan korvata. Pikkaraisella sitä päävalmentajan kokemusta jo on eikä vaikuta miltään Kiva-Harrilta.
Reksa kuuluu siihen osastoon, että entisenä huippupelaajana pystyy kyllä hoitamaan tietyn oman erikoisalueensa, eli tässä tapauksessa entinen tähtipakki pystyy hyvin peluuttamaan puolustajia. Sama pätee myös Haapakoskeen ja miksei vaikkapa johonkin Hannu Virtaankin. Mutta ei näistä miehistä päävalmentajiksi ole.
Eri asia vaan, riittääkö Reksalla itsetunto myöntämään, etteivät taidot parempaan riitä. Onhan sekin jo hyvä palvelus seuralla, jos valmentaa nuoria pakkeja ja peluuttaa edarin pakkeja. Pitää tyytyä siihen mihin taidot yltää.
Urama olisi jopa Alataloon verrattuna täysin käsittämätön ratkaisu. En oikeasti tiedä, että miten suhtautuisin koko asiaan. Mielenterveyteni ihan oikeasti tulisi kärsimään tuollaisesta ennennäkemättömällä tavalla.

Saamari, nyt kun tätä Uramaa on pariin kertaan pyöritellyt päässä, niin ihan oikeasti hiipi se pelko p*****seen että ensi syksynä kauden avauksessa Urama seisoo penkin takana.
Uramalla on sentään yksi pronssi takanaan, edes sitä ei ollut Alatalolla. En oikein ole Uraman uraan perehtynyt, mutta paskana koutsina häntä pidetään. Valaise minua asian suhteen, kiinnostaa tietää.

Tällä hetkellä Urama taitaa toimia jossain liiton tehtävissä. Oliko joku juniorivalmennukseen liittyvä toimi. Kyllä sieltä varmaan mieluusti tulee Raksilaan valmentamaan...
Outoa sinänsä, ettei Jokereiden totaalisella floppikaudella 2005-06 Sihvosta oikeasti nähty Jokereissa. Nähtiinhän tuolloin jotain niin eksoottista kuin Virmanen itse Narrien penkin takana.
Olihan se kaiken koomisuuden huippu, kun Virmanen ilman mitään valmentajankokemusta valmensi Jokereita.

Yksi jääkiekon seuraamisen hienoimpia hetkiä on kyllä tuon katastrofikauden Kärpät - Jokerit ottelu Raksilassa. Narreilla taisi tuolloin jo Virmanen olla valmentaja, en ole varma asiasta. Itse ottelu oli kauniisti sanottuna perseraiskaus, jossa Kärpät pieksivät Jokereita täysin. Ottelu päättyi jotain 7-2, Kärppien dominoidessa ottelua mielensä mukaan. En ole koskaan nähnyt niin huonoa pelaamista Jokereilta, täysi vastaantulija koko joukkue. Ottelun huipensi fanikatsomo, jonka vierestä ottelua seurasin - fanikatsomo huusi kahden viimeisen peliminuutin ajan "Itke Virmanen itke!" täydella voluumilla. Se oli.. kaunista. Sniff.
Göhringistä tulee aina mieleen se, että hän oli niin p**ka että sai juuri ja juuri sen kuuluisan rantapallon kiinni. Kyseessä ei kuitenkaan ollut niin p**ka maalivahti kuin hänen seuraajansa Steve Passmore, joka ei ihan oikeasti saaanut sitä rantapalloakaan kiinni. Göhring kuitenkin näytti ajoittain ihan Martin Brodeurilta, kun vertasi Steve Passmoreen.
Minulla meinasi nauru tulla, kun kuulin Passmoren hankinnasta. Tiesin hänen olevan p**ka. Miten? Koska NHL-peleissä hänen overallinsa oli jotain käsittämättömän surkeaa, muistaakseni jossain 60 hujakoilla. Aika koomista, mutta hei.. Olin oikeassa! Ironista tässä on, että kyseessähän on minun osaltani mallikirjamainen mattivirmasmainen skouttaus, jossa pelaajia hankitaan teksti-tv:stä. Väitetään, että Virmanen hankki Roman Vopatin Jokereihin HIFK:sta tietämättä miehen pelipaikkaa.
Eipä Sihvosella tule olemaan tosiaan mitään asiaa mihinkään liigajoukkueeseen ikinä, mutta ei se syy ole varmastikaan Urheilulehdessä. Syy on siinä, että kyseessä olisi yksinkertaisesti niin p**ka valmentaja.
No, yksi liigakausi paskassa joukkueessa. Toisaalta, jos muistamme Don Tamin opit valmennuksesta.. Jotka eivät nyt tule mieleeni. Jotain suorituksen repimisestä.. p****le kun ei tule mieleen! Se oli hyvin sanottu Donilta.
Sihvonen on itsekin myöntänyt, että kirjoittaa monesti ihan tahallaan juttunsa täysin överiksi. Kyse on kuitenkin lehdestä, ja loppujen lopuksi ainoa päämäärä on se että se lehti myy. Asiantuntevat tekstit kuitenkin kiinnostavat vain lajista todella kiinnostuneita, mutta tuollaiset shokkijutut lisäävät mielenkiintoa myös lajia vähemmän seuraavien kesken.
Se on tietysti lehden päämäärä, mutta miten lopulta myyt lehteä, jolla ei ole enää mitään uskottavuutta ja jonka jutut koostuvat täydestä provosoinnista ja vittuilusta, joka on mennyt aivan överiksi jo aikoja sitten? Joku Hymy nyt voi olla överi, mutta Urheilulehdellä on vaikeaa esittää olevansa laatulehti, josa on asiantuntevaa kirjoitusta, kun se julkaisee välillä niin täyttä paskaa. UL:n maine on jo jääkiekkofanien keskuudessa yhtä pakkasella kuin Timo Helblingin +/- tilasto.

Don Tamin käytetty vessapaperi on kohta parempi ja uskottavampi aviisi kuin Urheilulehti - ellei se vessapaperi jo sitä ole.

Ja yleensä sitä kiinnostusta herätetään vain negatiivisilla asioilla, muun muassa mässäilemällä tällä Jokerit - HIFK keissillä. Siinäkään ei oikein osata olla asiallisia, vaan mennään ihan yli niiden juttujen kanssa - tuon tason kohut kiinnostavat jo itsessään, ei sitä tarvitse vetää vielä sen jälkeen yli.

Enemmän taitaa Urheilulehti myydä itseään jääkiekkofaneille, osalle komedia-aviisina, osalle todellisena julkaisuna. Osa sitten näkee sen tuollaisena, miten ylhäällä kuvasin.
Pitää tosin sen verran todeta, että Urheilulehti on ihan hyvä lehti - tosin kaiken muun kuin Esko Seppäsen ja Petteri Sihvosen juttujen osalta.
On siellä ihan hyvää asia, en kiellä, mutta välillä se asenne niissä kirjotuksissa on ihan h**vetin ylimielinen ja besserwissermäinen. Sellainen "ette te v***n juntit tajua mistään mitään, v***n pellet" -tyylinen asenne. Ja niiden päälle Rönkäotsikkogeneraattori™, jossa käytetään jotain voimakkaita ilmauksia. Ei unohdeta myös "Väliviiva - liikaa viljeltynä koominen".

Seppänen on myös aivan täysi pelle. Jaksaa vieläkin vetää jotain väsynyttä Kummola-läppää, koska MM-kisojen lipunhinnat, vaikka sen aika on autuaasti mennyt jo aikoja sitten.
Voi v***u Shango...
Nyt tuli painajaisia. Ei helevetti.. :pale: Tässä aika täydellinen reaktio Shangon viestiin: Klikketi klikketi klaa, koiri nuoli muniaan
hevosen k**pä

PapaShango
Viestit: 418
Liittynyt: Ma 22.03.2004 20:53

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja PapaShango » La 06.10.2012 13:01

Merovingi kirjoitti: Unohtui edellisessä viestissä sanoa, että K-Laserin konkurssi oli Kärpille menetys. Olisi kätevää, jos samalla paikkakunnalla olisi oma Mestis-joukkue
En voi vieläkään antaa anteeksi, että K-Laser osattiin kusta noin pahasti. Käsittämätöntä miten tälläisessä jääkiekkokaupungissa(Niin ainakin luulin) annettiin moinen tapahtua.

Aaltosen kaltaisia, ikävästi sanottuna tyhmiä amiksia, on nyt jääkiekko harrastuksena täynnä. Monta lahjakkuutta on menetetty, kun on teini-iässä alkanut enemmän kiinnostamaan ryyppääminen ja p***u.
Aaltosen Oulun yöelämässä useita kertoja nähneenä voi kyllä todeta että mies on yhtä tyhmä kuin miltä näyttääkin. Kertoo jo se, että mies on loukkaantuneena sen takia kun samppanjakorkki osui silmään. Kärppien mukana kuitenkin tällä hetkellä ollut, joten saa nähdä aikooko kärppäpaidan vielä tällä kaudella pistää yllensä.
PapaShango on joskus keskustellessani IRC:ssä sanonut, että Granlundin Mikaelin junnujoukkueessa oli monta paljon taitavampaa kaveria kuin Granlund, joille kävi naiset ja viina -skenaario. Juuri silloin kun sitä työtä pitäisi alkaa tehdä, laiminlyödään harjoittelu.
Näin oli. Granlundilla kävi vähän säkäkin, vaikka lahjakas jannu olikin mutta pientä tuuriahan tarvitaan aina kun noustaan kiekkomaailman, tai nyt ainakin suomikiekon huipulle.

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » La 06.10.2012 15:11

Merovingi kirjoitti:12 joukkuetta olisi hyvä ratkaisu, mutta tuo tiputtaminen alemmas saattaisi tappaa nuo mahdollisesti tippuvat seurat. Olisi varmasti menoa jollekin SaiPalle, jos tiputus Mestikseen tulisi alas. Ne vähätkin sponsorit saattaisivat kadota paremmille laitureille - ja on vaikea uskoa liigalta löytyvän munaa, jonkun ison markkina-alueen seuran tiputtamiseen.
Jep, ja tämä on nimenomaan seurausta siitä että liiga aikanaan suljettiin. Jos nykyisessä avoimessa liigassa joku seura putoaisi, niin kyllähän se olisi menoa sen seuran kohdalla taloudellisesti. Olisi mielenkiintoista tietää, että missä esimerkiksi Ässät olisivat nyt jos keväällä 2009 olisikin käynyt toisin.
Kannattaa tosin muistaa, että seuroilla pitää maksaa liigalisenssi ja täyttää tarvittavat vaatimukset. Liigalisenssi ostetaan tippuneelta seuralta ja hinta on jotain miljoona euroa eli nousijalla pitäisi nyt maksaa miljoona edes päästäkseen liigaan - ja sitten vielä rakentaa kilpailukykyinen joukkue, jotta ei sieltä seuraavana kautena tipu pois. Pudotessa sen liigalisenssin hinnan saa tosin takaisin, joten se voisi olla tippujalle pelastus.
Jep, ja tämähän teoriassa tarkoittaa sitä että liigapaikka olisi mahdollista ostaa koska tahansa. Okei, tietysti tällaista ratkaisua ei varmasti koskaan tulla näkemään, mutta ns. rahalla saa ja hevosella pääsee.

Tietysti tuo liigalisenssi tarkoittaa sitäkin, että jos nyt jossain kävisi sellainen ihme että joku liigaseura ottaisi dunkkuun karsinnoissa, niin se ei vielä automaattisesti tarkoita sitä että seura putoaisi. On mahdollista, että liigassa paskottaisiin toimiston puolelta housuun ja mikään joukkue ei putoaisi.

Edelliseen hieman viitaten, niin keväällä 2007 pelattiin SM-Liigan tasonmittausottelut, jolloin KalPa ja Jukurit kohtasivat. Jos Jukurit olisi voittanut paras seitsemästä -systeemillä pelatun sarjan, niin sen liigapaikasta oltaisiin päätetty myöhemmin, mutta tuolloin myös todettiin että KalPaa ei oltaisi pudotettu pois liigasta. KalPa tuon sarjan voitti 4-0, mutta muistaakseni kaksi ensimmäistä peliä olivat erittäin tasaisia ja taisivat ratketa vain yhden maalin erolla. Olisiko ollut jopa peräti jatkoajalla.
Joensuussa on vielä Salibandyliigassa pelaava Josba ja koripalloa pelaava Joensuun Kataja, joka teki vasta ison tempun ja pääsi EuroChallenge Cupin lohkovaiheeseen.
Eikös Joensuussa ole myös pääsarjajoukkue miesten lentopallossa? Ja Joensuun Mailakin taitaa pelata Superpesistä.
Mestiksen ja liigan eron kurominen ja talouserojen pienentäminen vaatisivat sanomasi monen vuoden suunnittelun. Ensimmäisenä pitäisi alkaa vaatimaan Mestikseltä ammattimaista toimintaa seuroilta, nyt siellä pyörii ties mitä amatööriporukkaa.
Nimenomaan. Pohjoisestakin löytyy hyviä esimerkkejä tästä seurojen omasta sössimisestä, kuten nyt vaikkapa RoKi ja K-Laser.
Tuolla saataisiin talouttakin paremmalle pohjalle ja vältyttäisiin näiltä LeKeiltä, jotka pelaavat jossain ladossa 900 ihmiselle.
LeKi on sinänsä vähän huono esimerkki, koska joukkue on tärkeä farmiseura Tampereen kupeessa. Mutta pointin ymmärsin kuitenkin, joten ei sen enempää hiustenhalkomista.
Ensimmäisenä siis ammattimaista toimintaa seurojen toiminnasta ja liigan kiinnostavuus kuntoon - pitäisi kai nyt Suomen suosituimman lajin kakkossarjan edes jollain tasolla kiinnostaa? Nyt Mestiksen näkyvyys on nettistreameissa.. YLE voisi vaikka hankkia puoli-ilmaiseksi Mestiksen oikeudet muutamaksi vuodeksi ja näyttää otteluita viikottain. Eiköhän sieltä katsojia tulisi, koska laji on suosittu ja ykkössarja maksukanavien takana. Lajin näkyvyydelle hyvä ratkaisu - samoin Mestiksen.
Tämä on kyllä tosiaan outo kuvio, ettei Mestistä televisioida ollenkaan. Aikanaanhan tuota nähtiin ilmaiseksi Urheilukanavalla, ja silloin pelit keräsivät ihan hyviä katsojalukuja, ja televisiointiin panostettiin muutenkin paljon. Olisi tosiaan YLE:ltä ihan fiksu peliliike ottaa Mestis ohjelmistoon, koska YLEllä ei ole juurikaan mitään urheilua kanavillaan, joten eiköhän Mestikselle olisi helppoakin löytää paikka ohjelmistosta. Ja tämä auttaisi myös Mestisseurojen taloutta.
Haatajalla oli myös viime kaudella syksyn puolella aivan h**vetin paha henkinen lukko ja pelättiin Case Saarenheimoa uudestaan. Lopulta lukko aukesi ja Haataja tempaisi 24 maalia, vaikka veti käytännössä syksyn ilman maaleja.
Olin viime syksynä jo lähes varma siitä, että Haataja tekee Saarenheimot ja on loppu-uransa tuollainen nelosketjun jyrä, jota muistellaan muutaman hyvän kauden miehenä. Onneksi se yksi maali taisi tulla aika hyvään saumaan, ja koko homma lähti toimimaan.

SM-liigahan on Euroopan sarjoista lähimpänä NHL:ää ja se on fakta. Sehän paljon houkuttaakin noita P-Amerikkalaisia Suomeen, koska se on hyvä tapa parantaa peliä NHL:ää varten.
Jep, tosin se monesti vähän hankaloittaa alkuun kuvioita kun täällä pelataan isossa kaukalossa. Tosin kova jätkä kyllä sopeutuu siihenkin, mutta kyllä se monelle pelaajalle voi olla yllättävän suurikin ongelma.
Kyllä minä lähtisin Eklundin kiinnittämään jo nyt. Tämän piti olla se läpimurtokausi, mutta kävi huono tuuri ja polvi rikki. Jos Eklund oli nyt valmis jäämään vuodeksi tänne, niin miksei seuraavaksi? Polvivamman jälkeen vielä hanakammin, koska se varmasti vaikuttaa, jos on muualta sopimusta saamassa.
Kyllä vain, ei muuta kun paperia kouraan ja mies uuteen nousuun. Ensi kaudella dominoimaan SM-Liigan puolustusta, niin mistäs sitä tietää jos vaikka ovet NHL:äänkin aukeaisivat.
Vaikeaa uskoa Humlin oppivan, tuon ikäinen jo, mutta pitää vain toivoa parasta.
Toki, mutta pitää muistaa myös että tämä taisi olla oikeasti ensimmäinen kerta kun Kärpät konkreettisesti menetti jotain Humlin perseilyn vuoksi. Aiemminkin tällaista on toki sattunut, mutta muistikuvieni mukaan mitään ei olla varsinaisesti menetetty. Nyt Humlin loppuhetkien vitonen maksoi voiton.
Unohtui edellisessä viestissä sanoa, että K-Laserin konkurssi oli Kärpille menetys. Olisi kätevää, jos samalla paikkakunnalla olisi oma Mestis-joukkue, helpottaisi paljon nuorien pelaajien liikkumista edustuksen ja farmin välillä
Toisaalta Kärpäthän teki todella tiivistä yhteistyötä Hokin kanssa silloin dynastiavuosina, joten uskon myös sen vaihtoehdon toimivan ihan hyvin. Toki win-win situation olisi ollut tuo Laserin olemassaolo, mutta ei sitä ihan kusessa olla Hokinkaan kanssa.
Tiedän, melkoista komiikkaa. Sir Penalta tosin ei ole koskaan itseluottamusta puuttunut. Tämän ominaisuuden kun yhdistää tajuttomaan röyhkeyteen, niin olemme löytäneet Sir Penan ytimen.
Olisi sinänsä hauska tietää, että miten hienon uran Sir Pena olisikaan voinut koutsina tehdä, jos ei olisikaan pättänyt lopettaa valmentamista ysärin puolivälissä. Mestaruuksia ja paikka Hall of Famessa... No joo.
Kyllä ammattikiekkoilijan pitää nyt vähän vittuilua kestää, sillä sitä jos mitä kuulee jääkiekossa. Valmentajat kun yleensä ovat puolittaisia ammattivittuilijoita - tiedämme molemmat mitä Sir Pena on sanonut Nielikäiselle.
Toki näinkin, mutta viittasin siis tuon vittuilun lisäksi siihen että Pentin aikana IFK:ssa kävi aina melkoin myllerrys pelaajarungon kohdalla. Etenkin juuri tuolloin legendaarisen Nielikäinen-Kautonen-Hucko ketjun superkeväänä Pentti muistaakseni pisti koko ykkösketjun sivuun peleistä.

Okei, tämä nyt jo meni snadisti ohi aiheen, koska vaikka Pena olisikin Kärpissä edes ammattivittuilijana, niin tuskin häntä kokoonpanoja päästettäisiin muokkaamaan... Ehkä.
Sir Pena sanoi kyllä myös Nielikäisen kulttimaineen omaavalle, Hucko-Nielikäinen-Kautonen, ketjulle seuraavanlaisesti: "Ajatte vain kaikkea mikä liikkuu, ette v***u edes yritä laukoa. Ette te sitä osaa ja meillä on muut miehet maalien tekemistä varten."
Sir Pena käytti tätä samaa lausetta joskus myös maajoukkueessa. Olisiko ollut peräti Timo Peltomaa jolle nämä sanat kohdistettiin. Tinke ei tosin ihan ymmärtänyt Matikaisen pointtia, koska päätti uhmata koutsia ja tehdä hattutempun Kanadaa vastaan puolivälierissä.
Aaltosen kaltaisia, ikävästi sanottuna tyhmiä amiksia, on nyt jääkiekko harrastuksena täynnä. Monta lahjakkuutta on menetetty, kun on teini-iässä alkanut enemmän kiinnostamaan ryyppääminen ja p***u. PapaShango on joskus keskustellessani IRC:ssä sanonut, että Granlundin Mikaelin junnujoukkueessa oli monta paljon taitavampaa kaveria kuin Granlund, joille kävi naiset ja viina -skenaario. Juuri silloin kun sitä työtä pitäisi alkaa tehdä, laiminlyödään harjoittelu.
Onhan näitä, eikä tarvitse mennä edes liigatason junioreihin niin vastaavanlaisia juttuja käy. Isoveljeni pelasi useamman kauden Pieksämäen Pallo-Seppojen edustusjoukkueessa. Tuolloin muistaakseni C-juniorien joukkuetta pidettiin yleisesti ottaen erittäin lahjakkaana joukkueena, ja joukkue taisi pärjätä aika hyvin ihan kansallisellakin tasolla. Veljeni ja muut edustuksen pelaajat totesivat näille ihan suoraan, että siinä vaiheessa teilläkin alkaa asiat mennä tärkeysjärjestykseen kun alkaa viina ja naiset kiinnostamaan. En itse asiassa enää edes tiedä, että miten moni kyseisestä joukkueesta edes pelaa kiekkoa, mutta veikkaukseni on n. kourallinen.
Liigasta hienoin esimerkki on Jesse Niinimäki.
Niinimäkihän totesi itsekin, että "Olen aina osannut pelata jääkiekkoa, mutta ennen en vain viitsinyt".
Samat fiilikset täälläkin olleet. Ja hei, muistathan sinä miten kävi viime playoffeissa? Johdettiin sarjaa 3-1 ja tuli takkiin 4-3 lopulta. Parastahan oli, että jäädyttiin melkein joka fakken ottelussa siinä lopussa aravirtamaiseen tyyliin.
Muistan, vaikka en halua muistaa. :|
Mutta Juha Junnoa en halua Kärpistä pois, mies on h**vetin hyvä hommassaan. Kärppien yksi tärkeimpiä henkilöitä viimeisen 15 vuoden ajanjaksolta Pekka Arbeliuksen kanssa.
Samaa mieltä. Junnoa on tietysti helppo kritisoida muutamasta heikommasta ratkaisusta, mutta tottahan se on että ilman Junnoa joukkue ei olisi koskaan saavuttanut samanlaista menestystä. Talousasiat tämä mies osaa kyllä hoitaa aina kunnialla, vaikka persoonasta voikin olla montaa mieltä.
Se on muuten kyllä yksi mielenkiintoisimmista hetkistä, kun Jabba siirtyy pois jyrähtelemästä. Mihin suuntaan liiton toiminta kääntyy ja miten Suomi pärjää IIHF:n kabineteissa? Jabballa on siellä kuitenkin aivan valtava määrä vaikutusvaltaa, jonka avulla MM-kisat on tänne saatu. Olisi varmasti IIHF:n rautakansleri, jos Rene Fasel ei olisi hommassa.
Kyllä Jabbaakin voidaan huoletta pitää kiekkopiireissä suht kovana jätkänä. Mieshän on poliitikko, joten hän on aina osannut hoitaa asiat kabinetissa siten että Suomi hyötyy asiasta.

Se mistä Jabbaa saa ihan aiheesta kritisoida on se, että hänellä on ollut ihan liikaa valtaa näihin urheilupuolen asioihin, vaikka hän ei rehellisesti sanottuna tiedä vittuakaan niistä asioista. Senpä vuoksi liitossakin pitäisi Kummolan jälkeen pyrkiä toimintaa siten, että siellä olisi pätevä kaveri hoitamassa nämä kansainväliset suhteet ja muut kabinettipelit, ja sitten sellainen urheilupuolesta vastaava kaveri, joka pyrkisi järjestämään tärkeisiin tehtäviin muita miehiä kuin Jari Kurrin tai Timo Jutilan.
Jabbasta ei koskaan tiedä mitä se keksii. Onhan se palkannut Doug Sheddenin päävalmentajaksi ja Curt Lindströmin A-maajoukkueen päävalmentajaksi - saksalaisessa baarissa MM-kisojen loputtua pettymykseen (jälleen kerran). Ihan hyvin meni kuitenkin - Shedden toi pronssia ja Curre ensimmäisen kullan ja muutamia muita mitaleja. Ainiin... MM95 NEVÖ FÖGET!
Varsinaisesti kummastakaan näistä ei ole mitään pahaa sanottavaa. Shedden oli periamerikkalainan lätkäjätkä jota pelaajat arvostava, ja jolle tulos on se mikä merkitsee. Currekin oli onnistunut kaappaus, koska nevö föget... Ongelma hänen kohdallaan oli tosin se, että hän oli näissä tehtävissä liian kauan.

Eivät nämä miehet toki mitään taktisia velhoja ole, mutta omilla vahvuuksillaan pelatessaan rautaisia ammattilaisia. Toki Curren juna meni n. 15 vuotta sitten, vaikka Virmanen eri mieltä olikin tuossa välissä.
Nokan kohdalla on ongelmana KHL, josta tulee varmasti todella paljon rahakkaampia tarjouksia kuin liitolta. Ja pidetään mielessä, kuinka vittumainen pesti on A-maajoukkueen valmentajalla. Olet koko kansa paskasanko, joka saa varmasti paskaa niskaan kuin tykillä ampuisi. Eikö ole mukavampaa olla Venäjällä ja tienata vitusti enemmän eikä sinulla ole kokonaista kansakuntaa niskaan hengittämässä?
Varmasti olisi, mutta toisaalta Kojo vaikuttaa sen verran kunnianhimoiselta kaverilta, että maajoukkuepesti varmasti kiinnostaa.

Onneksi on paljon vaihtoehtoja, joten sitä vaaraa ei ole että tässä työnnettäisiin käsi ihan jonnekin syvälle paskaan.
HaapaMikolla ei kyllä homma toiminut yhtään, meidän oma Waltteri Immosemme. Mestiksessä valmensi viime vuonna Jokipojat hopealle, joten kehitystä on tainnut tapahtua. Haapalla taisi vaan olla puutteena päävalmentajakokemuksen puute. Onhan se aivan eri asia olla apuvalmentaja kuin päävalmentaja, joten kausi pari Mestiksessä olisi hänestä saattanut valmiimman valmentajan tehdä.
Näinhän se tahtoo olla, että Immosella ja Haapakoskella taitaa se päävalmentajan ura olla kyllä tukossa ikuisesti, ainakin liigatasolla. Tietysti never say never, mutta jotenkin tuntuu että näillä kahdella ei ole oikein edes haluakaan sinne enää.
Uramalla on sentään yksi pronssi takanaan, edes sitä ei ollut Alatalolla. En oikein ole Uraman uraan perehtynyt, mutta paskana koutsina häntä pidetään. Valaise minua asian suhteen, kiinnostaa tietää.
Urama oli taktisesti aika köyhä valmentaja, eikä joukkueilla missä hän pelasi ollut oikein koskaan mitään tasaisuutta. Välillä peli oli hyvää, mutta joskus taas koko liigan paskinta. Myöskin meriitit käytettävissä olleisiin resursseihin nähden ovat olleet pääasiassa aika katastrofaalisia:

-Yksi pronssi Tapparan koutsina, jolloin joukkue oli kyllä paperilla ihan liigan eliittiä, etenkin pakkikalusto.
-Yksi pronssi Lukosta keväällä 2011, toki silloin välierissä vastaan tuli HIFK.

Uramassa oli myös muistikuvieni mukaan vähän sellaistakin vikaan, että monesti mies tyytyi ihan liian vähään. Jos seura voitti puolivälierät, niin siihen suhtauduttiin kuin mestaruuteen, mutta sitten toisaalta tappion hetkillä ei paljoa hetkauttanut. Kannattajat saivat Uramasta tarpeekseen jo hyvän aikaa ennen potkuja, joten eipä miehessä paljoa kehumista ole.

Uraman aikana Lukon peli oli jäätävän kovaa ainoastaan yhden syksyn, eli 2009. Tuolloin takalinjojen "Lukkona" oli Petri Vehanen, mutta sitten Vehanen myytiin ja dream team mureni. Toki jengi taisi sitkuttaa itsenä runkosarjassa kolmanneksi, mutta pudotuspeleissä tulikin TPS:ltä tylysti turpaan 4-0. Olihan Suikkasen Tepsi h**vetin kova, mutta oli suorastaan häpeällistä ettei Urama kyennyt millään pelin osa-alueella edes välttävästi haastamaan Suikkasen joukkuetta.
Tällä hetkellä Urama taitaa toimia jossain liiton tehtävissä. Oliko joku juniorivalmennukseen liittyvä toimi.
Jääkiekkoliiton huippu-urheilun johtaja. Ts. sama toimi missä Jukka Rautakorpi oli vielä ennen tätä kautta. En tiedä muista, mutta omaan silmääni tuo vaihto vaikuttaa h**vetin huonolle.

EDIT:

Quote-systeemi hieman sekosi, näyttääpä nyt kovasti paremmalta.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » La 06.10.2012 17:23

DeadManWalking kirjoitti:
Merovingi kirjoitti:SM-liigahan on Euroopan sarjoista lähimpänä NHL:ää ja se on fakta. Sehän paljon houkuttaakin noita P-Amerikkalaisia Suomeen, koska se on hyvä tapa parantaa peliä NHL:ää varten.
Jep, tosin se monesti vähän hankaloittaa alkuun kuvioita kun täällä pelataan isossa kaukalossa. Tosin kova jätkä kyllä sopeutuu siihenkin, mutta kyllä se monelle pelaajalle voi olla yllättävän suurikin ongelma.
En jaksanu ihan koko hirviömäistä viestiä lukea, mutta tässä kohassa tuli vain mieleen, että iso kaukalo vuodeksi voi olla paras asia, mitä änärijyrälle voi tapahtua. Joutuu muokkaamaan pelityyliä, joka taas hyvinkin voi aukaista uusia ulottuvuuksia omaan pelaamiseen. Nämä ulottuvuudet taas voivat aukaista aiven erinlaista näkökenttää myös siellä rapakontakanakin sitten, kun taas siellä sarjat alkaa. Mutta nyt puhuin lähinnä miehistä, jotka ovat aina "pikkukaukalossa" pelanneet tai hyvin vähän pelanneet isossa.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » La 06.10.2012 19:29

No nyt tapahtuu, Kyle Turris Kärppiin työsulun ajaksi. Linkki uutiseen.

Ei sieltä ihan sitä Stamkosia tai Marleauta tullut (kuka oikeasti odotti), mutta kyllä Turris on hyvä hankinta. Kolmosvaraus kesältä 2007, ja viime kausina myös ihan hyvää kehitystä tapahtunut. Kelpaa itselleni hienosti.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Merovingi
Viestit: 2898
Liittynyt: Ma 06.03.2006 18:31
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Merovingi » La 06.10.2012 19:31

Ottawa Senatorsin Kyle Turris Kärppiin

Kärpille siis 2007 varaustilaisuudessa kolmannella vuorolla varattu Kyle Turris Jussi Jokisen tilalle. Lupaava ja valtavasti potentiaalia omaava pelaaja, jolla ei NHL-ura lähtenyt kunnolla käyntiin. Motivaatiota varmasti on ja tahtoa päästä eteenpäin urallaan, sikäli siis hyvä hankinta. Ei ole mikään veltto johnmadden - toivottavasti.

Olisihan sitä vähän kovemman pelimiehen mieluusti ottanut. Viime kaudella tehot 12+17 49 otteluun Turrisilla.
hevosen k**pä

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » La 06.10.2012 19:35

Merovingi kirjoitti:Olisihan sitä vähän kovemman pelimiehen mieluusti ottanut. Viime kaudella tehot 12+17 49 otteluun Turrisilla.
Vähän samanlainen haku kuin KalPan Craig Smith; samanikäiset, samankokoiset, rightin puolen keskushyökkääjä ja urallaan eteenpäin menevä. Tosin Turrisin potentiaali on ainakin nuorempana ollut paljon suurempi, koska pelasi jo kaudella 2007-2008 ensimmäiset NHL-pelinsä, ja on tosiaan kolmosvaraus. Kyllä tämä minulle kelpaa.

Smith teki muuten debyytissään 2+2, ja taisi muutenkin pelata hyvin. Toivottavasti näämme Turrisilta samaa.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Merovingi
Viestit: 2898
Liittynyt: Ma 06.03.2006 18:31
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Merovingi » La 06.10.2012 19:38

DeadManWalking kirjoitti:
Merovingi kirjoitti:Olisihan sitä vähän kovemman pelimiehen mieluusti ottanut. Viime kaudella tehot 12+17 49 otteluun Turrisilla.
Vähän samanlainen haku kuin KalPan Craig Smith; samanikäiset, samankokoiset, rightin puolen keskushyökkääjä ja urallaan eteenpäin menevä. Tosin Turrisin potentiaali on ainakin nuorempana ollut paljon suurempi, koska pelasi jo kaudella 2007-2008 ensimmäiset NHL-pelinsä, ja on tosiaan kolmosvaraus. Kyllä tämä minulle kelpaa.

Smith teki muuten debyytissään 2+2, ja taisi muutenkin pelata hyvin. Toivottavasti näämme Turrisilta samaa.
Jep. Turrisilla on tuo kehitys polkenut paikoillaan, viime kaudella tuli vielä sopimuskiista Coyotesin kanssa, joka ratkesi vasta Turrisin myymiseen Ottawaan. Sinne sorvasi jatkosopimuksen lopulta.

Potentiaali ja uran polkeminen paikallaan on hyviä merkkejä. Ei tulee mitään flegua todennäköisesti tiimiin, josta ei ole kuin haittaa. Kolmosvaraus on aika kova temppu, vaikka onhan näitä alexandredaigleja nähty. Potentiaalia on selvästi, sitä ei voi kukaan kiistää.

Tuossa vielä kuvausta Turrisin pelityylistä:
A two-way center, Turris oozes skill. He has great hockey sense and passing ability. Can also pick a spot with his quick wrist shot. Skates very well, has an effortless stride.

Still needs to add bulk and strength in order to take the next step.
Ei huonolta kuulosta, ei yhtään.
hevosen k**pä

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » La 06.10.2012 19:43

Merovingi kirjoitti:Potentiaali ja uran polkeminen paikallaan on hyviä merkkejä. Ei tulee mitään flegua todennäköisesti tiimiin, josta ei ole kuin haittaa. Kolmosvaraus on aika kova temppu, vaikka onhan näitä alexandredaigleja nähty. Potentiaalia on selvästi, sitä ei voi kukaan kiistää.
Muutenkin tällainen nuori ja urallaan vielä eteenpäin pyrkivä kaveri on todella ihanteellinen pelaaja. Tietysti olisihan se mahtavaa jos joku valmis stara tulisi rinkiin mukaan, mutta kun ottaa realismin huomioon, niin kyllä tällaiset Turrisin kaltaiset jätkät ovat kovia hankintoja. Demers on jo näyttänyt sen mihin nuori, nälkäinen ja urallaan eteenpäin pyrkivä kaveri pystyy.

Harmillista on tosin se, että Jokinen lähtee kohta takaisin Amerikkaan. Jokisen jäädessä olisi ollut mahdollista rakentaa kaksikin kovaa ketjua, mutta nyt saamme jälleen tyytyä siihen yhteen.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » La 06.10.2012 21:40

Jäi muuten huomioimatta tältä kierrokselta eräs asia, eli tämä HIFK:n fanien tekemä kunnianosoitus ja tsempin toivottaminen tällä hetkellä heikossa jamassa olevalle Ilvekselle. Simppeliä ja tyylikästä, minä ainakin arvostan tuollaista.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Dorian
Viestit: 2163
Liittynyt: To 10.02.2011 15:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Dorian » Su 07.10.2012 09:26

Saan varmaan älyttömän määrän paskaa niskaan, mutta sille nyt ei voi mitään. Omaan silmään tuo vaikuttaa lähinnä oman kilven kiillottamiselta. Viikkoa aikasemmin Turussa käytiin laittamassa baari paskaks n. 70 jätkällä ja pöllimässä puhelimia ihmisiltä (joo, eri mobi mutta sama "ifk-perhe", jännä homma toki ettei tästäkää(n) ollut lehdissä mitään mainintaa). Nyt sitten paikkaillaan. Itselle ei muutenkaan tuollainen united smile -meininki aukene sitten ollenkaan.

Onhan noita ystävyyssuhteita siellä kuuluisassa isossakin maailmassa, mutta kyllä mä olisin henk.koht. aika huolissani Jokereiden fanitoiminnasta, jos oltaisiin torstaina oltu paikallispelissä jo perinteeksi muodostuneella tavalla 60 minuuttia p**se penkissä ja turpa visusti kiinni, mutta lauantaina riittäisi energiaa lähteä Tampereelle kannustamaan Ilvestä. Jokainen tietysti tyylillään, mutta itse ainakin laittaisin sen oman kannatuksen sille tasolle ettei se olisi lähinnä huono vitsi ja miettisin näitä pusutteluja vasta sitten. Jättäisiin 99% varmuudella väliin silloinkin.

Eikä kyseessä ole nyt mikään ifk-Jokerit -asetelma. Vaihda seurat mihin tahansa (suomalaiseen) seuraan, ja olen ihan samaa mieltä. Jos taas itse olisin vastaanottavana osapuolena, niin mua todennäköisesti lähinnä vituttaisi. No ipalaisia ilmeisesti ei vituta, joten sikäli homma meni kai putkeen. Mutta en voi olla kyseenalaistamatta ifk-fanien motiiveja. Ja vaikka olisivatkin ihan vilpittömällä mielellä liikkeellä, niin minun vilpitön vinkkini olisi laittaa se oman joukkueen kannatus sille tasolle että siitä voisi jälleen olla jotenkin ylpeä. Tai onhan ne yhä, mutta se perustuu lähinnä 5 vuoden takaiseen myyttiin ja yhteen gloryhunter-kevääseen.
Tämä pysyy tässä niin kauan, kunnes seuraavat asiat tapahtuvat:

SM-liiga käy liian pieneksi Jokereille [ ]

Hjallis harkimo suksii vittuun Jokereista [ ]

Joel Armia tekee Olympiakisoissa maalin [ ]

Minä ja DMW istutaan tuopin ääressä [ ]

Avatar
Juge
Viestit: 739
Liittynyt: Su 11.05.2008 18:36
Paikkakunta: Suomusjärvi

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Juge » Su 07.10.2012 09:50

DeadManWalking kirjoitti:Jäi muuten huomioimatta tältä kierrokselta eräs asia, eli tämä HIFK:n fanien tekemä kunnianosoitus ja tsempin toivottaminen tällä hetkellä heikossa jamassa olevalle Ilvekselle. Simppeliä ja tyylikästä, minä ainakin arvostan tuollaista.
Tällaista todellakin arvostan.

HIFK > Jokerit
HIFK-fanit >>> Jokeri-fanit
“There’s a thin line between being a hero and being a memory.”

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Su 07.10.2012 10:06

Ainoastaan Jokerifani voi löytyää teosta jotain negatiivista. Siis ei v***u ihan oikeasti Dorian, ota ne värilasit edes hetkeksi pois silmiltäsi ja tunge ne vaikka p*****seen. Tai vaikka mielestäsi tuollainen teko ei olisikaan ollut kovin hienoa, niin pidä silti tämä asia omana tietonasi.
Dorian kirjoitti:Onhan noita ystävyyssuhteita siellä kuuluisassa isossakin maailmassa, mutta kyllä mä olisin henk.koht. aika huolissani Jokereiden fanitoiminnasta, jos oltaisiin torstaina oltu paikallispelissä jo perinteeksi muodostuneella tavalla 60 minuuttia p**se penkissä ja turpa visusti kiinni, mutta lauantaina riittäisi energiaa lähteä Tampereelle kannustamaan Ilvestä.
:knock:

Öö, mitä v**tua? Missä kohtaa IFK-fanit kannustivat Ilvestä? Tässä ainoastaan osoitettiin tukea vaikeuksissa olevalle seuralle, mutta kyllä itse ottelun aikana pidettiin oman joukkueen puolta.
Jokainen tietysti tyylillään, mutta itse ainakin laittaisin sen oman kannatuksen sille tasolle ettei se olisi lähinnä huono vitsi ja miettisin näitä pusutteluja vasta sitten.
Jepjep, mites sitten ne Jokerifanien kolikoiden heittelyt kaudesta toiseen jäälle, tai sitten kausi-pari sitten tullut tuolin heitto Ässäfanin päälle?

En ymmärrä, että miten joku voi nähdä tämän ongelmana:

-Ilveksen fanit arvostivat tekoa
-Ilveksen pelaajat ja valmennusjohto arvostivat tekoa

Mistä kiikastaa?

EDIT:

Niin ja tietysti tuo, että Jokerifani sanoo IFK-faneja gloryhuntereiksi on eräs kaikkien aikojen koomisimpia tilanteita. Mutta eihän siinä mitään, jatka toki. Samalla on vaarana, että teet itsestäsi ihan lopullisesti pellen. Siihen tosin ei enää paljoa vaadita.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Dorian
Viestit: 2163
Liittynyt: To 10.02.2011 15:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Dorian » Su 07.10.2012 10:28

DeadManWalking kirjoitti:Ainoastaan Jokerifani voi löytyää teosta jotain negatiivista.
Joo, voi j******ta. Sun oma Jokerivihas on jotain niin käsittämättömän läpinäkyvää, ettei sitä mitkään pelikirjakeskustelut peitä. Ei sillä että se mua jotenkin henkilökotaisesti loukkaisi, en mäkään tykkää näädistä saati julleista.
DeadManWalking kirjoitti:Tai vaikka mielestäsi tuollainen teko ei olisikaan ollut kovin hienoa, niin pidä silti tämä asia omana tietonasi.
Väärä mielipide? Eikö tämä ollutkaan keskustelupalsta? Sain aikanaan jatkoaikaan bännit, koska olin väärää mieltä. Viuhuuko kohta tännekin?
DeadManWalking kirjoitti:Öö, mitä v**tua? Missä kohtaa IFK-fanit kannustivat Ilvestä?
Ensimäinen minuutti oli kuulemma chantatty Ilvekselle. Joo, ei ole minuutti paljon. Se on kuitenkin n. 50 sekuntia enemmän, kun mitä IFK:lle huusivat 2 päivää aikasemmin. Tässä on se pointti, minkä koko Suomi järjestään sivuuttaa koska on olemassa joku jännä myytti ifk-faneista maan kovimpina. Sen sijaan jos/kun me Jokerikannattajat lauletaan 55 minuuttia omille ja 5 minuuttia dissataan vastustajaa, niin se nostetaan kyllä esiin, "eikö voi keskittyä omien kannattamisee?". v***u niinpä, eikö voisi keskittyä omien kannattamiseen?
DeadManWalking kirjoitti:Jepjep, mites sitten ne Jokerifanien kolikoiden heittelyt kaudesta toiseen jäälle, tai sitten kausi-pari sitten tullut tuolin heitto Ässäfanin päälle?
Ja ne kaikki savut. Ja se Laakson tappelu, jossa jonnet hyökkäs viattomien ifklaisten kimppuun hullun kiilto silmissä. Unohdinko vielä jotain? Niin olihan se lopulta perättömäksi osottautunut naisen hakkaaminen, mitään oikasua mediasta ei toki löytynyt. Yksi kolikonheittäjä muuten poimittiin katsomosta pois viime ottelussa, ihan sisäisellä kurilla. Ei ylittänyt uutiskynnystä. Tuolin heittäjä otti vastuun teostaan, mutta sekin unohdetaan, uuniin vaan kaikki.

Sympaattiset ifklaiset muuten viime syksynä hyökkäsivät Kalliossa klubifanien kimppuun tuolein ja tuopein. Siitä taisi olla sentään yksi otsikko molemmissa iltapaskoissa. Viikkojen ajojahtia ei saatu aikaiseksi. Viime viikonloppuna Turussa baariin samoin metodein, pöllien mm. ainakin yhden luurin ennen peliä ruokailleelta tepsiläiseltä. Ei ylittänyt uutiskynnystä. On ne sympaattisia O:)
DeadManWalking kirjoitti:En ymmärrä, että miten joku voi nähdä tämän ongelmana:

-Ilveksen fanit arvostivat tekoa
-Ilveksen pelaajat ja valmennusjohto arvostivat tekoa

Mistä kiikastaa?
Editoit kuitenkin sen pätkän pois, missä totesin että sikäli meni putkeen kun ilvesläiset tykkäsivät. Mä en näe tossa itsessään mitään negatiivista, kunhan kyseenalaistin motiivit ja sen, että ifk:n fanitoiminta olisi jotenkin muuta Suomea edellä. Mutta väärä mielipide. Lepään salkkuni ja haen takkini.

EDIT: kuitenkin sen verran, että ilmeisesti noi yli 11k katsojaa gloryunttaa 10 vuoden takaista mestaruutta Areenalla?
Tämä pysyy tässä niin kauan, kunnes seuraavat asiat tapahtuvat:

SM-liiga käy liian pieneksi Jokereille [ ]

Hjallis harkimo suksii vittuun Jokereista [ ]

Joel Armia tekee Olympiakisoissa maalin [ ]

Minä ja DMW istutaan tuopin ääressä [ ]

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Su 07.10.2012 10:54

Dorian kirjoitti:Joo, voi j******ta. Sun oma Jokerivihas on jotain niin käsittämättömän läpinäkyvää, ettei sitä mitkään pelikirjakeskustelut peitä. Ei sillä että se mua jotenkin henkilökotaisesti loukkaisi, en mäkään tykkää näädistä saati julleista.
Jokeriviha? Kerrotko lisää tästä. Olen tässäkin topicissa moneen otteeseen kehunut Jokereita esim. hyvistä ulkomaalaisavuista, ja vanhassa lätkätopicissa antanut tunnustusta Jarmo Kekäläiselle ja viime kauden valmentajalle Erkka Westerlundille, ja kehuin muutenkin Jokereiden toimintaa. Muutenkin arvostan Jokereissa näitä hienoja pelaajia, kuten Ossi Väänästä, Filppulan veljeksiä ja monia muitakin.

Olen kohdistanut kritiikkiä sellaisiin asioihin joihin niitä pitääkin kohdistaa, ja tietysti on myös alkanut vähitellen vähän vituttamaan tuo sinun värilasit päässä koohkaaminen joka h**vetin asiasta. Yrittäisit oikeasti edes tarkastella niitä asioita joskus vähän objektiivisemmin, voisi olla jopa oman terveydenkin kannalta ihan hyvä kokeilu.
Väärä mielipide? Eikö tämä ollutkaan keskustelupalsta?
Jee, mielipide-kortti. Et enää keksinyt mitään muuta vetoa, niin sitten mennään tämän kaikkien aikojen paskimman selityksen taakse.

Kyse ei ole mistään "mielipiteestä" ja saako sen esittää vai ei. On vaan täysin käsittämätön asia, että tästä pystytään repimään jotenkin negatiivista esille, ja etenkin se asia täytyy esittää - jälleen kerran - täysin kiihkoisesti ja värilasit päässä.
Sain aikanaan jatkoaikaan bännit, koska olin väärää mieltä. Viuhuuko kohta tännekin?
Älä minulta kysy, en minä tätä paikkaa ylläpidä.
Ensimäinen minuutti oli kuulemma chantatty Ilvekselle. Joo, ei ole minuutti paljon. Se on kuitenkin n. 50 sekuntia enemmän, kun mitä IFK:lle huusivat 2 päivää aikasemmin. Tässä on se pointti, minkä koko Suomi järjestään sivuuttaa koska on olemassa joku jännä myytti ifk-faneista maan kovimpina.
Oho, oikein minuutti. Eiköhän tätäkin tekoa olla nostettu esille myös sen takia, että kyseessä oli suomalaisessa kannattajakulttuurissa jopa melko poikkeuksellinen teko. Perinteikäs ja seurahistoriaa omaava seura osoittaa tukeaan toiselle perinteikkäälle ja historialliselle seuralle, joten kyllä tästä kuuluukin antaa kiitosta. Yllättäen tietysti Ilmalan fanit eivät tästäkään pidä, mutta voihan se johtua siitäkin että perinteet ja seurahistoria rajoittuvat Esa Tikkasen paidan jäädytykseen ja siihen että seuran pääomistaja kannattaa IFK:ta.

Ja kyllä, viimeinen lause oli pelkkä provo, mutta se ei eroa sinun teksteistäsi täällä mitenkään.
Sen sijaan jos/kun me Jokerikannattajat lauletaan 55 minuuttia omille ja 5 minuuttia dissataan vastustajaa, niin se nostetaan kyllä esiin, "eikö voi keskittyä omien kannattamisee?". v***u niinpä, eikö voisi keskittyä omien kannattamiseen?
Miten Jokerifanit edes liittyvät tähän? Vai vallitseeko siellä Jokerileirissä niin suuri alemmuuden tunne, että täysin Jokereihin kuulumattomassa asiassa pitää nostaa Jokerit esille? Sille vähän vaikuttaa.
Viime viikonloppuna Turussa baariin samoin metodein, pöllien mm. ainakin yhden luurin ennen peliä ruokailleelta tepsiläiseltä. Ei ylittänyt uutiskynnystä. On ne sympaattisia
Tähän en osaa pahemmin ottaa kantaa, koska minulla ei ole mitään tietoa koko asiasta. Jos näin on toimittu, niin se on tuomittavaa.
Editoit kuitenkin sen pätkän pois, missä totesin että sikäli meni putkeen kun ilvesläiset tykkäsivät. Mä en näe tossa itsessään mitään negatiivista, kunhan kyseenalaistin motiivit ja sen, että ifk:n fanitoiminta olisi jotenkin muuta Suomea edellä. Mutta väärä mielipide. Lepään salkkuni ja haen takkini.
Ja jälleen vedetään tämä marttyyrityyli kehiin. Hauskaa, kun syytät minua Jokerivihasta, vaikka sinun antisi tähän ketjuun on ollut lähes pelkästään IFK:n haukkumista ja muuta provoilua. Tietysti sekin yritetään piilottaa tällaisen hienon "minä me Jokerit" tekstin asuun, tosin sekin tehdään erittäin heikosti.
kuitenkin sen verran, että ilmeisesti noi yli 11k katsojaa gloryunttaa 10 vuoden takaista mestaruutta Areenalla?
Lähinnä tuolla koomisuudella viittasin siihen, että IFK-fanien elämä nyt kuitenkin oli pääasiassa melkoista murhenäytelmää jostain 80-luvun lopulta asti. Tietysti ysärillä tuli mestaruus, mutta kyllä herrat Moberg ja Matikainen pitivät huolen siitä, ettei IFK-faneilla juuri ole ollut aihetta juhlia. Sen suhteen IFK-fanien kutsuminen gloryhuntereiksi on A. Typerää B. Täyttä paskaa.

Mutta mikäs siinä. Jatka ihmeessä samaan malliin.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Dorian
Viestit: 2163
Liittynyt: To 10.02.2011 15:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja Dorian » Su 07.10.2012 11:13

En mä jaksa asiasta sen enempää vääntää, koska se on aivan turhaa. Sen vielä kuitenkin sanon, että tarkoitin gloryhuntereilla niitä ifk-kannattajia jotka mm. valtasivat Espoon hallin ja pitivät Suomen mittakaavassa poikkeuksellista meteliä. En niitä, jotka yhä edelleen käyvät peleissä istumassa hiljaa, niin kuin vuosia ennen tuota kevättäkin. Arvostan heitä. Arvostan kaikkia, jotka jaksavat käydä peleissä vuodesta toiseen ja seistä oman joukkueensa takana silloinkin, kuin on vaikeaa. Tällä hetkellä arvostan suuresti mm. Ilves-kannattajia. En vain edelleenkään näe, että Jokereiden fanitoiminta olisi sillä tasolla että kannattaisi uhrata energiaa toisten tukemiseen. IFK:n fanitoiminta vielä vähemmän.

Kuten sanottu, kaikki tyylillään. Ihmettelen vain sinun, ja jatkoajan n määrän nimimerkkejä täysi kykenemättömyys näkemään tämä puoli asiasta. Sanoit että jotenkin provosin, varmaan joo edellisessä viestissä, mutta kyllä tuo eka viesti tämän asian tiimoilta oli ihan vilpitöntä pohdiskelua ifk:n tämän hetken fanikulttuurista (samalla sivuten koko Suomea). Se ihan oikeasti on pelkkä vitsi, kun riisuu talviklassikon ja mestaruuskevään pois. Sen myöntää jo moni punaiseen perheeseenkin kuuluva. Jos sen ääneen sanominen on sinusta provoa, niin en voi asialle mitään. Olen henk.koht. ollut sellaset 7 vuotta mukana, ennen enemmän ja nykyään vähemmän aktiivisesti tuomassa eurooppalaista kannattajakulttuuria katsomoon eikä mulla ole mitään sitä vastaan, jos vastapuoli tekee hienoja tifoja tai pitää kovaa meteliä, pikemminkin päin vastoin. Mua jos nyt ei vituta, niin vähän surettaa missä jamassa paikalliskilpailijan faniskene tällä hetkellä on, koska mikäli se olisi n. 5 vuoden takaisella tasollaan tai jopa paremmalla, niin se edelleen kehittäisi myös meidän skeneä. Tollasta halipusuttelua mä en laske kovinkaan suureksi kehitykseksi ja ilmeisesti eroan siinä aika paljon valtavirrasta, mutta on se nyt kumma jos mulla ei ole oikeutta siihen mielipiteeseen. Joo, mielipide-kortti.
Tämä pysyy tässä niin kauan, kunnes seuraavat asiat tapahtuvat:

SM-liiga käy liian pieneksi Jokereille [ ]

Hjallis harkimo suksii vittuun Jokereista [ ]

Joel Armia tekee Olympiakisoissa maalin [ ]

Minä ja DMW istutaan tuopin ääressä [ ]

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekkokausi 2012-2013 (SM-Liiga, maajoukkue jne.)

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Su 07.10.2012 11:17

Jep jep, viimeinen viesti ei tosiaan tuonut enää mitään uutta tähän keskusteluun, vaan väitteet perustuivat täysin:
Joo, mielipide-kortti.
Ainakin ne IFK-fanit joita minä tunnen ovat olleet erittäin sitoutuneita seuraan, ja ovat olleet sitä myös vaikeillakin hetkillä, ja ovat edelleenkin. Mutta joo, täältä tähän. Eipä tästä enempää.

EDIT:
Jos sen ääneen sanominen on sinusta provoa, niin en voi asialle mitään.
Niin, lähinnä viittasin yleiseen antiisi tässä ketjussa. Mutta NYT, se siitä.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Lukittu