Sunnuntai, 24. Syyskuuta 2006
Impact Zone, Orlando, Florida
Hieman normaalia pidemmän tauon jälkeen oli aika palata TNA:n pariin. Viime vuonna syyskuussa nähtiin Unbreakable, mutta täksi vuodeksi se oli korvattu tällä No Surrender nimisellä tapahtumalla. NS säilyttikin paikkansa Bound For Glorya edeltävänä ppv:nä useiden vuosien ajan. Tapahtumaan lähdettäessä suurin mielenkiinto kohdistui tulikuumana käyvän joukkuedivisioonan touhuihin ja lisäksi Jim Cornette oli luvannut tehdä illan aikana ilmoituksen, joka mullistaisi painimaailman ympäri ämpäri. Nähtäväksi jäi oliko JC:n lupauksella katetta. Tenay & West selostajina.
Singles Match
Eric Young VS. A-1
Impact Zonen virallisen pellen roolin omaksunut Eric Young oli käynyt sotaa entisiä Team Canadan jäseniä vastaan sen jälkeen, kun Scott D'Amore oli Slammiversaryssa haukkunut Eerikin maanrakoon. Tällä kertaa suuresta yleisönsuosiosta nauttineen EY:n vastustajana oli kanadalainen lihasmöhkäle A-1.
Päätin antaa tälle kaksi tähteä, vaikka painilliselta anniltaan tämä olisi ansainnut juuri juuri puolitoista. Eric Youngin hassuttelut ja huumaava suosio olivat kuitenkin sen verran hauskaa katsottavaa, ettei niille voinut olla hymähtelemättä. Ottelu sai katsojan hyvälle ja positiiviselle tuulelle, vaikka painillinen anti heikkoa olikin.
- Spoiler: näytä
Arvosana: **
Singles Match
Jay Lethal VS. Petey Williams
Tätä ottelua on mahdoton selittää avaamatta taustatarinaa, joka tähän liittyi. Viime viikkoina Jay Lethal, Sonjay Dutt ja Chris Sabin olivat uskonnollisesti katsoneet syksyn uutuusleffaa Jackass Number Two. Bam Margeran, Johnny Knoxvillen ja kumppaneiden Jackass-porukka oli siis ”Amerikan versio Duudsoneista”, joka oli erikoistunut kaikenlaisiin kepposiin ja hulluihin stuntteihin. Lethal, Dutt & Sabin olivat niin kovasti tämän elokuvan pauloissa, että olivat viime aikoina alkaneet imitoida näidä Jackassien stuntteja mm. kärräämällä Johnny Devinen ostoskärryillä Impact Zonen ramppia alas. Ja itse asiassa Jay Lethal ei millään meinannut malttaa edes painia tässä ottelussa, koska oli hengailemassa Duttin ja Sabinin kanssa bäkkärillä. Vasta Jerry Lynnin palopuhe sai Lethalin suunnistamaan kehää kohden.
Laksatiivia. Kyllä, siinä oli tämän ottelun ”juoni.” Duttin, Sabinin ja Lethalin kauhukolmikko oli nimittäin lurauttanut Peteyn vesipullon sekaan laksatiivia ja senpä vuoksi kanadalainen alkoi matsin kuluessa kärsiä vatsavaivoista ja leikisti paskansi housuunsa ottelun aikana. Tämä(kin) temppu oli kopioitu Jackassien elokuvasta. Siinä missä Eric Youngin hassuttelut vielä jaksoivat hymyilyttää niin tämä oli jo silkkaa typeryyttä, eikä muutenkaan kiinnostanut katsoa kahta komediamatsia peräkkäin. Ihan täysi susi tämä ei kuitenkaan ollut, sillä kerkesivät Lethal & Williams muutaman minuutin ajan esittää ihan kunnollisia painiotteita ja sen aikaa tämä olikin varsin mukavaa katsottavaa. Kokonaisuutena siltikin vammaista spedeilyä.
- Spoiler: näytä
Arvosana: * ½
3-Way No Disqualification Match
Brother Runt VS. Raven VS. Abyss w./James Mitchell
Rayn ja Devonin väliaikaisesti kadottua kuvioista Slammiversaryn jälkeen jäi Runtin tehtäväksi puolustaa Dudleyn perheen kunniaa. Pikku-Spike tekikin lujasti töitä ja mm. Hard Justicessa otteli sisukkaasti Abyssia vastaan. Henkistä tukea ja motivaatiota Runt oli saanut Ravenilta, joka oli hänen vanha ystävänsä ECW-ajoilta. Raven oli ollut sellainen Runtin taustapiru ja isähahmo. Hän oli muun muassa pelastanut Runtin helvetilliseltä pudotukselta rampilta alas eräässä Impactissa ja sen sijaan syössyt Abyssin rampilta pöytäinfernon läpi. Brother Runt halusi kuitenkin pärjätä omillaan, eikä arvostanut Ravenin apua. Näin ollen eräässä Impactissa Runt oli piessyt Ravenin ja sitä myöten päädytty tähän kolminotteluun.
Eipä ollut laisinkaan huono hardcorematsi. Raven alkoi tässä vaiheessa olla jo sen verran kehnossa fyysisessä kunnossa, että yksilöotteluissa hänellä ei ollut paljoa annettavaa. Abyssin ja Runtin kanssa Raven pääsikin sitten paremmin esiin ja onnistui olemaan äärimmäisen vakuuttava hirttäessään Runtia metalliketjulla ja paiskaamalla tämän pöytien läpi lavasteiden päältä. Runt olikin ottelun ehdoton tähti ottamalla näyttävästi iskua vastaan ja lisäksi hyppäämällä titantronin päältä Abyssin päälle. Ottelu sisälsi mukavan innovatiivisia ja brutaaleja spotteja sekä onnisui ylittämään odotukseni. Mistään huipputason matsista ei edelleenkään puhuta, mutta kaikkiaan tämä oli varsin kivaa roskapainia.
- Spoiler: näytä
Arvosana: ***
Triple Chance Tag Team Battle Royal
Participants: America's Most Wanted w./Gail Kim VS. The Naturals w./Shane Douglas VS. The Paparazzis (Alex Shelley & Johnny Devine) VS. Shark Boy & Norman Smiley VS. Kazarian & Maverick Matt VS. Ron ”Truth” Killings & Lance Hoyt VS. James Gang VS. Diamond In The Rough w./Simon Diamond
Eipä kovin hyvältä näyttänyt ainakaan paperilla. Kyseessä siis oli kahdeksan joukkueen ottelu, jonka voittaja nousisi uudeksi ykköshaastajiksi mestareille. Oikeastaan syy tämän ottelun olemassololle oli Naturalsien mentor Shane Douglas. Chase Stevens & Andy Douglas olivat nimittäin kertaalleen jo voittaneet ykköshaastajien aseman Impactissa, mutta perfektionistina tunnettu Shane Douglas ei ollut siltikään tyytyväinen heidän suoritukseen. Näin ollen hän pakotti Naturaalit luopumaan ykköshaastajuudesta ja todella ansaitsemaan sen tässä seitsemää eri joukkuetta vastaan. Ja joukkueitahan oli joka lähtöön. Eripurainen America's Most Wanted, Alex Shelleyn ja Johnny Devinen uudehko Paparazzis-tiimi, Shark Boyn ja WCW:stä tutun Norman Smileyn huumoritiimi ja monia muita.
Ottelun säännöt olivat oma luku sinänsä. Matsi alkoi 16:ta miehen yli yläköyden battle royalina. Tätä jatkui niin kauan, kunnes kehässä oli enää kaksi miestä. Tässä vaiheessa näiden kahden jäljelle jääneen joukkuekaverit hyppäsivät takaisin kehään ja ottelu jatkui tavallisena 2 vs. 2 joukkuematsina. Jotta sellainen soppa tällä kertaa.
Ja kyllä vain, tämä myös oli niin hirveää kuin kuulostikin. Battle Royal osuudessa ei ollut oikeastaan mitään katsottavaa. Ensimmäiset minuutit olivat äärimmäisen sekavaa 16:ta miehen köysissä äheltämistä, eikä väen vähentyessä otteluun tullut yhtään sen enempää tolkkua. Yhdessä vaiheessa selostajat ja jopa tuomaritkin tuntuivat olevan vähän ymmällään, kuinka ottelun sääntöjä pitäisi tulkita. Sitten kun lopulta päästiin siihen joukkueottelu-osioon, niin eipä siinäkään juuri kehumista ollut. Painillinen anti jäi hyvin ohueksi toisen joukkueen keskittyessä lähinnä myymään aiempia kolhujaan. Loppuun sitten toki vielä James Gangin sekaantuminen, joka viimeistään teki kokonaisuudesta niin sekavan, että jokainen oli ihan ymmällään. Aika lähellä DUD-tasoa tässä alettiin olla, mutta ei sentään ihan. Chase Stevensin lento yleisön sekaan oli nimittäin sen verran raisu, että siitä tulee puolikas tähti. Ja toinen puolikas Harrisin Delayed Vertical Suplexista ja parista muusta komeasta painiliikkeestä, jota tässä sillisalaatissa nähtiin.
- Spoiler: näytä
Arvosana: *
X-Division Championship Match
Senshi © VS. Chris Sabin
En nyt ole ihan varma pitäisikö Sabinin nimi maalata punaiseksi, sillä nämä Jackass-tempaukset olivat alkaneet kerätä jonkin verran buuauksia Duttille, Lethalille ja Sabinille. Oliko sitten tarkoituksena kääntää miehet heeliksi, vai olivatko nämä mukahauskat temput yksinkertaisesti niin typeriä, ettei yleisöä kiinnostanut? Sitä en tiedä, mutta olkoon nyt Sabinkin sinisenä. Ottelun taustathan juonsivat elokuun Hard Justiceen, jossa Chris Sabin oli voittanut Alex Shelleyn ykköshaastajuusmatsissa ja ansainnut tämän tilaisuuden.
Vihdoinkin tähän tapahtumaan saatiin menoa ja meininkiä. Sabinin ja Senshin otteita oli nimittäin ilo seurata. Pääpaino tässä ottelussa ei ollut niinkään korkealentoisissa liikkeissä, vaan enemmän stiffeissä iskuissa ja potkuissa, jopa brawl-tyyppisessä painissa. Sen vuoksi tämä ottelu erottui mukavasti x-divisioonan matsin perinteisestä kaavasta ja se olikin toimiva resepti. Paria minuuttia ennen loppua tuntuikin siltä, että tästä saattaisi kehittyä vaikka millainen huippuottelu, sen verran tulisia hetkiä siinä elettiin. Mutta arvatenkin ottelua ei saatu loppuun asti ilman typeriä Jackass-sekoiluja, mikä automaattisesti esti tämän nousun huipputasolle. Siitäkin huolimatta, että matsin lopetukseen kuului pumpattava seksilelu, niin tämä oli jo todella tasokasta painia. Senshin mestaruuskausi onkin ollut pullollaan varsin mukavia matseja, eikä tämä tehnyt poikkeusta.
- Spoiler: näytä
Arvosana: *** ½
Singles Match
Rhino VS. Christian Cage
Hard Justice päättyi shokeeraaviin tapahtumiin, kun Christian kajautti Stingiä kitaralla päähän ja maksoi tälle maailmanmestaruuden. Tuon jälkeen Christian oli kääntänyt selkänsä myös toiselle ystävälleen, Rhinolle. Heillä olikin yhteistä historiaa varsin rutkasti. Rhino & Christian olivat viimeisen 10+ vuoden ajan kiertäneet samoissa painipromootioissa ympäri maailmaa ja samalla ystävystyneet myös siviilissä. Jopa niin pitkälle, että Christian oli ensimmäinen oman perheen ulkopuolinen henkilö, joka oli pidellyt Rhinon esikoisvauvaa sylissään. Nyt Christian oli vetänyt tämän kaiken pöntöstä alas. Impactissa Christian oli muun muassa tarjoillut Rhinolle annoksen Con-chair-toa ja tämän rajun tuplatuoliniskun vuoksi Rhino lähtikin otteluun vastoin lääkärin kehotuksia.
En enää jaksa yllättyä siitä, että Rhinon ottelut yltävät hyviin arvosanoihin, sillä hän on ollut hienossa iskussa koko vuoden 2006. Nyt vastassa oli uransa huippuvuosia elänyt Christian Cage, niin tuloksena oli mitä mainioin painiottelu. Ehkäpä miesten tosielämän ystävyyssuhde peilautui tähän sillä tavalla, että kemiat kehässä toimivat varsin hyvin, vaikka painityylit kovin erilaisia ovatkin. Ottelu olisi saattanut olla vieläkin parempi, ellei välillä oltaisi käyty brawlaamassa yleisön seassa, se nimittäin katkaisi matsin luonnollisen kulun (flow'n) ihan täydellisesti ja sen jälkeen menikin hetki, ennen kuin se löydettiin uudestaan. Ihan huipputasolle saakka tämä ei yllä, mutta kyseessä on siltikin mallikas painiottelu, joka vieläpä jätti janoamaan jatko-osaa herrojen kohtaamiselle. Painilliselta anniltaan ehkä aavistuksen köyhempi kuin edeltänyt Senshi-Sabin, mutta toisaalta tässä lopetus oli noin miljoona kertaa toimivampi. Kokonaisuutena kummatkin olivat yhtä hyviä otteluita.
- Spoiler: näytä
Arvosana: *** ½
NWA World Tag Team Championship Match (Ultimate X)
AJ Styles & Christopher Daniels VS. LAX © w./Konnan
Tämä oli se ottelu, jota ainakin henkilökohtaisesti eniten odotin. Hard Justicessa AJS & Daniels säilyttivät vyönsä, mutta elokuun 24. päivän Impactissa LAX oli saanut uusintaottelun, jossa he myös voittivat mestaruudet itselleen. Tuo ottelu olikin ollut äärimmäisen brutaali ja verinen, ja suuri syy LAX:in voittoon oli ollut myös Konnanin sekaantuminen. Näin ollen olikin täysin oikeutettua, että ex-mestarit saivat revanssinsa. Ja jotta hommasta saataisi mahdollimman mielenkiintoinen, oli ottelumuotona ensimmäistä kertaa historiassa ”tag team ultimate x”
Huhheijjaa mikä ottelu! Taisipa olla ihan ottelun ensimmäisellä minuutilla kun Homicide ja AJ Styles täräyttivät kumpikin huimat rotaatioloikat kehän ulkopuolelle ja se säätikin ottelun tahdin kohdilleen. Eikä ne spotit suinkaan tuohon jääneet. Ottelijat tärähtivät useaan otteeseen kivuliaasti vaijereilta alas, Homicide jysäytti sairaan Topeco Hilon suoraan turva-aidan yli eturiviin, Hernandez heitti Danielsin yläköydeltä kehän toiselle puolelle ja AJS kaiveli arsenaalistaan eksoottisimpia liikkeitä kuten Flosberry Flopin ja Spiral Tapin. Niin ja ottelun ratkaisu oli huikea spotti sinällään. Ottelu ei kuitenkaan ollut pelkkää liikkeiden ilotulitusta, vaan se muodosti loogisen kokonaisuuden, eikä tässä todellakaan tullut sellaista ”uimahyppy” fiilistä missään vaiheessa. Tajunnanräjäyttävä äksönpaketti, jossa punainen lanka ei kuitenkaan hukkaantunut missään vaiheessa. Kertakaikkiaan upea ottelu, joka jää vain rahtusen verran motyc-leimasta vajaaksi. Taitaa samalla olla tähän mennessä TNA:n koko vuoden paras ottelu.
- Spoiler: näytä
Arvosana: **** ¼
Fan's Revenge Match
Samoa Joe VS. Jeff Jarrett
Heinäkuun Victory Roadin tapaan myös tässä Jarrett selvisi ppv:stä läpi ilman mestaruuspuolustusta. Vyö ei nimittäin ollut laisinkaan panoksena tässä ”fanien kostoksi” ristityssä matsissa. Ideana oli, että kehän laidalla oli 18 TNA:n fania, ja he olivat aseistettuja nahkavöillä. Mikäli Jarrett koittaisi paeta Joen kynsistä, olisi faneilla lupa läiskiä Jarrettia selkänahkaan vöillään. Tämä kaikki sen vuoksi, koska Jarrett oli ”most hated man in wrestling” ja oli pettänyt TNA:n fanikannan liian useaan otteeseen. Ja tosiaan kukaan ei ollut vieläkään selättänyt taikka lukottanut Samoa Joeta. Nyt hänen voittoputkensa pituus oli jo huikeat 15 kuukautta.
Kolme tätä edeltänyttä ottelua olivat olleet todella hyviä ja yksi niistä ihan huipputasoa. Harmittavasti tämä katkaisi tuon positiivisen kierteen olemalla varsin tavanomaista brawlausta typerällä stipulaatiolla. Muutenkin tämä oli pääotteluksi varsin lyhyt ja lähtökohtaisestikin mälsä, koska vyö ei ollut panoksena ja sitä myöten jännitys voittajasta laski kovasti. Ottelulla oli kyllä hyvät hetkensä, mutta ne eivät millään riittäneet nostamaan tätä edes kolmen tähden tasolle. Pettymys pääotteluksi, vaikka toki surkeampiakin on joskus nähty.
- Spoiler: näytä
Arvosana: ** ½
HA HA HA HA !!!
Välittömästi ottelun päätyttyä Jim Cornette ilmestyi kehään vihdoinkin kertomaan ”painimaailman mullistavan” ilmoituksensa. Lyhyen esipuheen jälkeen Cornette paljasti Impactin siirtyvän marraskuussa ”prime time” katseluaikaan Spike TV:llä. Kova uutinen sinällään, mutta se ei ollut Cornetten varsinainen asia. Se nimittäin pyöritettiin titantronilla.
Ja noihin Anglen härskeihin naurunröhähdyksiin tapahtuma siis päättyi nostaen odotukset tulevaisuutta silmällä pitäen ihan pilviin. Olipahan huima ilmoitus ja parastahan tuossa oli, että yleisö ei todellakaan osannut arvata tuota etukäteen, vaan luuli ilmoituksen koskevan Goldbergin paluuta. Kyllähän tämä melkoisen huimat fiilikset jätti, iso pala painihistoriaa.
*** LAX
** AJS & Daniels
* Christian Cage
Yhteenveto: Melkoista vuoristorataa. Alku oli heikko, mutta keskivaiheilla nähtiin kaksi todella hyvää ja yksi huippumatsi. Sitten seurasi heikohko pääottelu, mutta sen jälkeen ilmoitus Kurt Anglen signauksesta jätti varmasti hymyn kaikkien huulille illan päätteeksi. Sellaista eheää pakettia ei saatu aikaiseksi, mutta verrattuna kesän tarjontaan oli tämä iso askel oikeaan suuntaan ja varsin hyvä tapahtuma muutamalla kauneusvirheellä. Keskiarvoon tulee neljäsosan lisä ihan siitä hyvästä, että kerrankin ”iso ilmoitus” oli oikeasti iso ilmoitus.
Pähkinänkuorispoilerit
A-1 VS. Eric Young (6:16) **
Petey Williams VS. Jay Lethal (7:27) * ½
Abyss VS. Raven VS. Brother Runt (11:32) ***
Triple Chance Tag Team Battle Royal (14:26) *
Senshi VS. Chris Sabin (16:57) *** ½
Christian Cage VS. Rhino (16:26) *** ½
LAX VS. AJS & Daniels (15:31) **** ¼ (illan paras)
Samoa Joe VS. Jeff Jarrett (11:04) ** ½
PPV Ranking 2006
1. WWE - WrestleMania XXII 3,38
2. WWECW - One Night Stand 3,08
3. WWE - Unforgiven (RAW) 3,07
4. TNA - Against All Odds 3,03
5. TNA - Final Resolution 2,92
6. TNA - No Surrender 2,91
7. WWE - No Way Out (SmackDown) 2,88
8. TNA - Lockdown 2,79
9. WWE - Judgment Day (SmackDown) 2,78
10. WWE - Royal Rumble 2,75 / TNA - Destination X 2,75 / TNA - Slammiversary 2,75
11. TNA - Sacrifice 2,72
12. TNA - Hard Justice 2,57 / WWE - SummerSlam 2,57
13. WWE - Backlash (RAW) 2,46
14. WWE - Great American Bash (SmackDown) 2,43
15. TNA - Victory Road 2,39
16. WWE - Vengeance (RAW) 2,16
17. WWE - New Year's Revolution (RAW) 2,11
Vuoden matsi ehdokkaat
Kurt Angle VS. The Undertaker / No Way Out
John Cena VS. Triple H / WrestleMania XXII
Edge VS. John Cena (TLC) / Unforgiven
Näin. Jatkoa tulee ainakin parin tapahtuman verran, sillä muistaakseni Bound For Gloryyn asti löytyy varastosta valmiiksi kirjoitettuna. Sen jälkeen katsotaan.













































