Viesti
Kirjoittaja Krizski » To 24.04.2014 00:16
Laitetaanpas lyhykäiset kommentit jaksosta:
Eli Daniel Bryanin isä oli kuollut vähän ennen tätä episodia. Mulla on jotenkin sellainen tunne takapuolessani, että siitä syystä tämä Kane vs. Bryan kuviota jatkettiin näinkin murhaavalla tavalla. Olihan ne Tombstonet rajun näköisiä ja näin saatiin Bryan pienelle lomalle hoitamaan perheasiat. Täytyy kyllä sanoa, että isot respectit Danielille ammattimaisesta työskentelystään tuossa mielentilassa. Varmasti päässä pyöri ajatukset isäpapan kuolemasta.
Itse feudiin niin mä näen positiivisena asiana Kanen muuttumisen takasin Demoni Kaneksi, kuten sitä tuolla sosiaalisessa mediassa ollaan hehkutettu. En mä näe oikeastaan ketään muuta tässä tilanteessa järkeväksi välihaastajaksi Bryanille. Evolutionin jätkät ovat kiinni The Shieldin rinnuksissa, Cesaro ei ole vielä valmis haastamaan Bryania, Cena vs. Wyatt Family feudi todellakin tarvitsee jatkoa WrestleManian lopputuloksen takia ja niin.. Ei siellä vain oikeasti vielä ole uusia kasvoja kohtaamaan firman kuuminta miestä. Nyt tää altavastaajakuvio saa jatkoa ja näin saadaan se Bryan kaataa hirviön vastoinkäymisten jälkeen. En silti tältä ottelulta valitettavasti odota mitään ihmeellistä juurikin Kanen kankeuden takia. Mikäli kortit pelataan oikein ja stipulaatiota hyödynnetään niin mahdollisesti tää ottelu yllättää laadultaan!
El Torito vs. Hornswoggle... Los Matadores vs. 3MB... Drew McIntyre vastaanottaa El Toriton selätyksen. Meidän chosen one koki karmaisevan kohtalon. Tuli kyllä muistot mieleen, kun vuosia takaperin Chavo Guerrero jobbaili Hornswogglelle. Wrestlecrap.. crap, crap, crap, MEGAWRESTLECRAP!!
Usot vs. RybAxel kuulostaa oikein mukavalta paritukselta ja olen onnellinen WWE:n päätöksestä antaa Rybackille ja Axelille uskottavuus takaisin. Rybackia on tosi mukava kuunnella, kun mies siellä pointtejansa heittää luurit korvassa, mies on kehittynyt kehässä ja nyt toivon todellakin miehen aikuistuneen sen verran, ettei lähde täysin törttöilemään tätä uutta mahdollisuutta.
Rhodesien kiistalle iso plussa, vaikka tottahan se on, että miesten kinaaminen tulee auttamatta aika myöhään. Noh, tällä toivottavasti pelastetaan Codyn tulevaisuus! Mies on hemmetin hauska JBL & Cole -shown yhtenä päätähtenä.
#BNB vs. Sheamus oli mulle illan MOTN. Diggasin heidän fyysisestä kamppailusta, vaikka siellä ei mitään ihmeellistä esitetty. Perussuoritus kuitenkin sai homman toimimaan hienosti ja harvinaista, mutta totta, Sheamus pinnattiin puhtaasti. Iso sulka Barrettin taskuun ja olen innoissani miehen pushaamisesta. Pyroista myös plussaa!
RVD vs. Cesaro ei ihan yltänyt toisen semifinaalin tasolle, mikä johtui herrojen hetkittäisistä ajoitusongelmista. Ottelun alku oli kömpelön näköistä ja varsinkin RVD:lla oli pahoja vaikeuksia ajoittaa liikkeet oikein.
Ottelu parani loppua kohden, erityisesti nautin Cesaron Tiger Bombista, minkä RVD melkein tuli niskoilleen alas. Swaggerin sekaantuminen oli looginen ja koko post match -kuvio toimi. Mä en silti näe Cesaron ja Swaggerin kohtaavan Extreme Rulesissa, koska miehet kohtaavat toisensa jo perjantain Smackdownissa. Mä uskon, että RVD vs. Cesaro PART 2 nähdään Extreme Rulesissa johtuen pitkälti siitä takahuonesegmentistä, mikä ottelun jälkeen käytiin. RVD pisti todella rajun puukon Heymanin rintaan, kun ohjeisti Cesaroa pitämään lompakkonsa, talonsa ja tulevaisuutensa kaukana Paul Heymanista. ECW!!! ECW!!
Ai niin.. Cesaron entrancemusiikki oli kyllä aivan liian geneerinen rynkytys, mistä jäi mieleen palohälytyssireeni positiivisena seikkana. Hiukan meni metsään tuo valinta.
Voi Emma, Emma, voi Emma, Emma... WWE tekee kyllä karhunpalveluksen naikkoselle tällä huumorijutulla. Hän osaa painia, mieluusti sinkkuna voisi jotain huumoria vetää, mutta Santinon rinnalla tää menee niin yli hilseen. Pinkki cobra ja heidän välistä seksiä suorassa lähetyksessä. Eli PG versiona Emman ja Santinon sukat harrastavat seksiä, TV - 14 versiossa Edge ja Lita harrastivat seksiä suorassa lähetyksessä. Näin...
Paigen kehitystä on mukava seurata, mutta Aksana on ehkä kaikista epäkiitollisin vastustaja koko diivojen rosterissa. Naikkosella on joku pornoluolan theme taustalla, mikä kyllä toimii hyvin, mutta jos kehätaidot ovat luokkaa surkea niin emmä halua häntä kehässä nähdä. Tamina on Paigelle hyvä välivastus, vaikka AJ Lee -feudin olisin heti halunnut nähdä. Saa havaata kuinka kauan AJ on vetämässä happea ennen kuin tulee takaisin.
Wyatt Family vs. Cena oli ihan mukavaa ajanvietettä illan pääotteluna, mutta kyllähän tää oli niin selvästi rakennettu muilutukseksi, joka tietenkin päättyi Super Cena -moodiin. Se jätti hieman hampaankoloon, mutta rakastin tuota loppukuviota. Wyatt laulamassa Cenalla tuutulauluaan yleisön tullessa vielä mukaan. Feudi otti siipeensä Cenan voiton myötä, minkä takia Wyatt on suorastaan pakkovoiton edessä Extreme Rulesissa. Toinen tappio putkeen romuttaa tämän perheen momentumin, mikä ei kyllä ole hyvä asia. Mitä tämän kuvion jälkeen Wyatteille tapahtuu? Mitä Cenalle tapahtuu? Iso kysymys, mihin vastausta ei todellakaan ole.
#BelieveInEvolution vs. #BelieveInTheShield on kultaa ja ehdottomasti tällä hetkellä firman mielenkiintoisin kuvio. Tuo kertausvideo nosti tunteet ja muistot pintaan, myös Evolutionin entrancevideo kertoi komeaa tarinaa ennen ja nyt -teemalla.
HHH ilmeisesti flunssan kourissa, mut onneksi ei sentään tarvinnut vesipulloa, kuten The Rock aikoinaan. Shieldin promottelusta plussaa, varsinkin Seth Rollins on kehittynyt ton mikin ääressä paljon viime aikoina. Mies on myös viihdyttävin kehässä taidoiltaan. Extreme Rulesissa on sodan ainekset ilmassa!
Vahva jakso, mutta selkeästi viime viikkoisia heikompi. WWE:llä on rakennusvaihe käynnissä uusien tähtien suhteen, mikä on hyvä asia. Toivottavasti kiire ei tule näkymään joidenkin tähtien hätäisessä bookkauksessa. Aika hyvät fiilikset on Extreme Rulesista jo nyt, mikä on todella positiivinen asia.