Ajankohtaista

Ai vapaapaini ei juuri nyt nappaa? No puhutaan sitten vaikkapa tv-ohjelmista tai termodynamiikasta.
Vastaa Viestiin
Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » To 23.12.2010 13:25

Kimi Räikkösen Matti-isä on kuollut.

Juu, eipä varmaan ole tuossa perheessä kovin mukava joulu nyt. Ikää ei kuitenkaan ollut kuin 56 vuotta, joten nuorempi esimerkiksi kuin oma isäni. Elämäntavoista tai muista en tiedä, mutta kuitenkin suhteellisen nuorena on kuollut.

Eihän siinä mitään, ilman Matti Räikköstä meille ei olisi ikinä tullut F1:ten kolmatta suomalaista maailmanmestaria Kimi Räikkösestä. Enkä nyt tarkoita mitään alulle pistämistä, vaan sitä miten paljon Matti Räikkönen teki Kimin uran alkamisen eteen töitä.

Levätköön hän rauhassa.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Bushmeister
Viestit: 439
Liittynyt: To 20.11.2003 17:32
Paikkakunta: katso profiilista

Viesti Kirjoittaja Bushmeister » To 23.12.2010 14:35

loppuisko nyt ne v***n mainokset missä revitään johtoa irti maan alta mitä hähKuva
Vain henkisesti sairas ihminen uskoo markkinatalouteen.

Avatar
vendicta
Viestit: 1245
Liittynyt: La 17.10.2009 08:28

Viesti Kirjoittaja vendicta » To 23.12.2010 18:41

Bushmeister kirjoitti:loppuisko nyt ne v***n mainokset missä revitään johtoa irti maan alta mitä hähKuva
Kyseessähän ei ollut Räikkösen isä, vaan Kovalaisen isä. Siis siinä mainoksessa.

RIP Matti Räikkönen. [-o<

Avatar
Bushmeister
Viestit: 439
Liittynyt: To 20.11.2003 17:32
Paikkakunta: katso profiilista

Viesti Kirjoittaja Bushmeister » To 23.12.2010 19:17

vendicta kirjoitti:
Bushmeister kirjoitti:loppuisko nyt ne v***n mainokset missä revitään johtoa irti maan alta mitä hähKuva
Kyseessähän ei ollut Räikkösen isä, vaan Kovalaisen isä. Siis siinä mainoksessa.

RIP Matti Räikkönen. [-o<
no ei p**seKuva
Vain henkisesti sairas ihminen uskoo markkinatalouteen.

Avatar
TupsuVeitikka
Viestit: 713
Liittynyt: Pe 15.08.2008 15:18
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja TupsuVeitikka » To 23.12.2010 19:59

Bushmeister kirjoitti:loppuisko nyt ne v***n mainokset missä revitään johtoa irti maan alta mitä hähKuva
On muuten varsin hieno mainos verrattuna jugurttimainoksiin.

RIP. Matti Räikkönen. Kyllähän tuo uutinen itsenikin hieman surulliseksi veti.
..Stranger.

Avatar
Jack DiBiase
Moderaattori
Viestit: 3819
Liittynyt: Su 18.04.2004 14:52

Viesti Kirjoittaja Jack DiBiase » Pe 24.12.2010 00:13

Ja juuri puoli vuotta sitten meni Häkkisen isä. Melko stressaavaa homma tuo Formula-isyys.
WE BACK YA'LL?!

Avatar
Velocity
Viestit: 2154
Liittynyt: Ti 07.09.2004 18:44
Paikkakunta: <Turku> Elite Member
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Velocity » Pe 24.12.2010 00:32

Jack DiBiase kirjoitti:Ja juuri puoli vuotta sitten meni Häkkisen isä. Melko stressaavaa homma tuo Formula-isyys.
:lol:
XBKuvaX 360 - Jump In.
PLAYSTATION 3 - PLAY B3YOND
Kuva -The Future Is Blue-

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Pe 24.12.2010 00:34

Jack DiBiase kirjoitti:Ja juuri puoli vuotta sitten meni Häkkisen isä. Melko stressaavaa homma tuo Formula-isyys.
Jep. Maikkarin uutinen muuten tarjoilee että Harri "Mikan isä" Häkkinen olisi ollut myös 56-vuotias kuollessaan, kuten myös Kimin isä, mutta ilmeisesti tässä on nyt tapahtunut jonkin sortin virhe, sillä Mika on itsekin 42-vuotias. Harri olisi siis 14-vuotiaana tullut isäksi? Vaikka olisihan tuo periaatteessa mahdollista, mutta tuskin nyt kuitenkaan.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Velocity
Viestit: 2154
Liittynyt: Ti 07.09.2004 18:44
Paikkakunta: <Turku> Elite Member
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Velocity » Ti 28.12.2010 09:42

Kaupassa on menossa myöhäiset TOTY-kandidaatit.
XBKuvaX 360 - Jump In.
PLAYSTATION 3 - PLAY B3YOND
Kuva -The Future Is Blue-

Avatar
erkko777
Viestit: 569
Liittynyt: Ma 29.05.2006 19:50

Viesti Kirjoittaja erkko777 » Ti 28.12.2010 17:25

SETI (Searh for Extraterrestrial Inteligence) on Yhdysvalloissa toimiva järjestö, joka tutkii ja selittää maailmankaikkeutta ja pyrkii vakavissaan todistamaan, että Maan ulkopuolista elämää on olemassa.

Järjestön mukaan todisteet ovat nähtävissä ensi vuonna, kun kolme valtavaa avaruusalusta ilmaantuu taivaallemme.

Järjestön raporttia siteerasi muun muassa venäläinen Pravda.

SETIn mukaan suurin kolmesta aluksesta on läpimitaltaan 240 kilometriä, kaksi muuta ovat hieman pienempiä.

- Päätellen niiden nopeudesta, ne saavuttavat Maan jossain vaiheessa ensi vuonna, kommentoi SETIn "asiantuntija" John Malley.

Huiman väitteen mukaan muukalaisten alukset lähestyvät parhaillaan Maata jossain kääpiöplaneetta Pluton tuolla puolen.

Malleyn mukaan ne näkyvät harrastelijoidenkin kaukoputkissa siinä vaiheessa, kun ne ovat suunnilleen Marsin kohdalla tulossa.

Tiettävästi SETI on varoittanut Yhdysvaltain hallintoa asiasta. Viranomaiset eivät kommentoi.

Väitteitä eivät purematta niele suinkaan kaikki avaruutta tutkivat.

Discovery Newsin kolumnisti Ian O'Neill tyrmää väitteet roskaksi".

- Tämä hölynpöly on täysin keksittyä. Niiden tueksi on haettu kuvitteellinen astrofyysikko ja rekkalastillinen vilkasta mielikuvitusta, O'Neill kirjoittaa.
Lähde IS ^^
ALIEN SPACESHIPS TO ATTACK EARTH IN 2011
Posted on Sunday, December 26th, 2010

Three giant alien spaceships are heading to Earth! Scientsits predict they will arrive in early 2011.

UFO encounters continue to increase – as documented on WWN. And today scientists at SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), an independent non-commercial organization, made a major announcement:

“Three giant spaceships are heading towards Earth. The largest one of them is 200 miles wide. Two others are slightly smaller. At present, the objects are just moving past Jupiter. Judging by their speed, they should be on Earth by early 2011,” said John Malley, the lead extraterrestrial expert at SETI.

The spaceships were detected by HAARP search system. The system, based in Alaska, was designed to study the phenomenon of northern lights. According to SETI researchers, the objects are extraterrestrial spaceships. They will be visible in optical telescopes as soon as they reach Mars’s orbit – sometime in March of 2011. The US government has been reportedly informed about the event.

SETI researchers have spent fifty years monitoring space. Professor Malley said that they have conclusively proven that “we are just newcomers in this huge and unexplored world. Many believe that there are many other civilizations in space beside our own civilization.”

Wikileaks recenlty released many classified documents that prove that NASA and high-level U.S. official are aware of the three spaceships and are making plans to battle the spaceships. They have been concealing information from the U.S. public for decades. Wikileaks also confirms that the UFO sightings over the last three months prove that the alien invasions (long predicted by SETI) has begun. The three spaceships will mark the offical beginning of the alien invasion.

Malley said that recently a Chinese official, Mao Kan, had obtained over than 1,000 secret NASA photographs depicting not only human footprints, but even a human carcass on the surface of the Moon. Some of the bones in the carcass were missing, the official said. The human corpse must have been dropped on the Moon from an alien spaceship, whereas the extraterrestrials kept some tissue samples for research.

Dr. Ken Johnston, former Manager of the Data and Photo Control Department at NASA’s Lunar Receiving Laboratory, said that US astronauts had found and photographed ancient ruins of artificial origin on the Moon. US astronauts had seen large unknown mechanisms on the Moon.

Both Johnston and Mao Kan agree that the alien spaceships are heading for Earth.

Beginning in February of 2011 the U.N. will begin preparing citizens of the world for the attack of the three spaceships – which are believe to come from Planet Zeeba.
Lähde: weeklyworldnews

Jee,jee että tällästä, kyllhän noita huvittavia uutisia tulee vastaan ajottain mutt olishan se mielenkiintoinen skenaario jos ufoja oikeasti olisi tulossa sieltä :lol:
OpaMpp kirjoitti:Älä kirjoita englanniksi jos et osaa.


Rest in pease, Eddie :mrgreen:
Sitä paitsi, mitä tuo hymiö tuolla perässä tekee? Oliko se niin hauskaa, että Eddie kuoli, vai miksi hymyilyttää?

Avatar
Hyrkanos
Viestit: 914
Liittynyt: To 15.07.2004 18:36
Paikkakunta: Asikkala

Viesti Kirjoittaja Hyrkanos » Pe 31.12.2010 22:16

E10 bensiini on aika susi keksintönä. Sen ainoa tarkoitus on palvella öljy-yhtiöiden etuja. Se lisää kulutusta, joka tarkoittaa isompaa bensan myyntiä. Muutaman prosentin lisäys on aika iso raha bensanmyynnissä. Lisäksi se ei sovi kaikiin bensiini autoihin, joka pakottaa muuten 95 bensiiniä käyttävät tankkamalla kalliimpaa 98 oktaanista. Vaikka 98:n suhteellinen kate olisikin sama (mitä se ei ole vähäisemmän kulutuksen vuoksi), niin suurempi rahamäärä tarkoittaa jokatapauksessa suurempaa voittoa. E10:n lisääntynyt kulutus tehokkaasti poistaa myös hypoteettisen ja parhaimmillaankin marginaalisen edun ympäristölle.

Syytän monopoli-/kartellilakeja, jotka estävät reilun hinnan noston, ja aiheuttavat osalle autoilijoista turhaa haittaa, ja kaikille bensiinin käyttäjille suurempia menoja.
Palannut kuolleista 2015

Avatar
Kartsa
Viestit: 108
Liittynyt: Ma 18.10.2004 18:19
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Kartsa » La 01.01.2011 13:45

Hyrkanos kirjoitti:E10 bensiini on aika susi keksintönä. Sen ainoa tarkoitus on palvella öljy-yhtiöiden etuja. Se lisää kulutusta, joka tarkoittaa isompaa bensan myyntiä. Muutaman prosentin lisäys on aika iso raha bensanmyynnissä. Lisäksi se ei sovi kaikiin bensiini autoihin, joka pakottaa muuten 95 bensiiniä käyttävät tankkamalla kalliimpaa 98 oktaanista. Vaikka 98:n suhteellinen kate olisikin sama (mitä se ei ole vähäisemmän kulutuksen vuoksi), niin suurempi rahamäärä tarkoittaa jokatapauksessa suurempaa voittoa. E10:n lisääntynyt kulutus tehokkaasti poistaa myös hypoteettisen ja parhaimmillaankin marginaalisen edun ympäristölle.

Syytän monopoli-/kartellilakeja, jotka estävät reilun hinnan noston, ja aiheuttavat osalle autoilijoista turhaa haittaa, ja kaikille bensiinin käyttäjille suurempia menoja.
Hyvää settiä. Tyypillinen 'maksa enemmän, aja vähemmän' -henkinen päätös Suomelta, kun EU:kaan ei tämän mittakaavaan älyttömyyteen pakottanut. Olisiko etanolipitoisuus pitänyt nostaa 5,9% heidän mukaan ja ehkä joskus hamassa tulevaisuudessa sitten ylemmäs. Käytännössä moni tulee ajamaan 98:llä vaikka E10 sopisikin, kun kukaan ei halua riskeerata autokultaansa. Suomi riskeeraa kyllä, muut maat katsovat ensin miten täällä käy. Toivottavasti bensayhtiöt hoksaavat tämän ja alkavat markkinoida ysikasia ykköstuotteena 95:n sijaan.

Show_Stopper
Viestit: 1353
Liittynyt: Pe 15.09.2006 15:46

Viesti Kirjoittaja Show_Stopper » Ma 03.01.2011 15:11

Pete Postletwhaite on kuollut

Niille joille näyttelijän nimi ei sano mitään, on naama varmasti tuttu.

Kuva

Monta hienoa roolia takana. R.I.P.
JDub kirjoitti:Cock_Sucker sopisi kyllä sinulle paremmin..

Avatar
Hyrkanos
Viestit: 914
Liittynyt: To 15.07.2004 18:36
Paikkakunta: Asikkala

Viesti Kirjoittaja Hyrkanos » Ma 03.01.2011 17:38

Facebook tilapäivitys johti potkuihin Volvolta

Ilmeisesti Facebook on aikuisen oikeesti vakava asia - ruotsalaisten mielestä. Tosin oletettavsti päätöksen tekivät ihmiset joiden mielestä Volvo on valmistamisen arvoinen auto (UUTINEN:
Spoiler: näytä
Ei ole
).

Itse epäilisin suuresti sen työntekijän tuottavuutta joka kyseisen asian toi esille.
Palannut kuolleista 2015

Show_Stopper
Viestit: 1353
Liittynyt: Pe 15.09.2006 15:46

Viesti Kirjoittaja Show_Stopper » Su 09.01.2011 12:17

Tuhansia kyyhkyjä tippui kuolleena taivaalta Italiassa

Seuraavan viikon sää lupaileekin jo etelään tulisadetta ja taivaanporttien kuminaa. Havaintoja myös Ilmestyskirjan ratsastajista.
JDub kirjoitti:Cock_Sucker sopisi kyllä sinulle paremmin..

Avatar
TupsuVeitikka
Viestit: 713
Liittynyt: Pe 15.08.2008 15:18
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja TupsuVeitikka » Su 09.01.2011 12:25

Tuli heti mieleen FlashForward noista eläinkuolemista.
..Stranger.

Avatar
The Rocker
Viestit: 3325
Liittynyt: Ma 20.08.2007 20:54
Paikkakunta: Parkano

Viesti Kirjoittaja The Rocker » Su 09.01.2011 13:04

Show_Stopper kirjoitti:Tuhansia kyyhkyjä tippui kuolleena taivaalta Italiassa

Seuraavan viikon sää lupaileekin jo etelään tulisadetta ja taivaanporttien kuminaa. Havaintoja myös Ilmestyskirjan ratsastajista.
Jenkeissähän oli muutamakin vastaava sattuma lähiaikoina.
"The only time success comes before work is in the dictionary."
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

Avatar
Static
Viestit: 520
Liittynyt: La 13.12.2008 23:39
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja Static » Su 09.01.2011 13:23

TupsuVeitikka kirjoitti:Tuli heti mieleen FlashForward noista eläinkuolemista.
Sama täällä. Noistahan voisi alkaa kehittämään jo vaikka minkälaisia salaliittoteorioita.

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Su 09.01.2011 13:36

The Rocker kirjoitti:
Show_Stopper kirjoitti:Tuhansia kyyhkyjä tippui kuolleena taivaalta Italiassa

Seuraavan viikon sää lupaileekin jo etelään tulisadetta ja taivaanporttien kuminaa. Havaintoja myös Ilmestyskirjan ratsastajista.
Jenkeissähän oli muutamakin vastaava sattuma lähiaikoina.
Näin oli. Aikamoiset saasteet saa olla, että jotain tuollaista tapahtuu. Toisaalta Yhtysvalloissahan puhuttiin tämän johtuneen rankoista lumikuuroista.
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
Riveni
Moderaattori
Viestit: 2583
Liittynyt: La 03.09.2005 09:29
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Riveni » Su 09.01.2011 14:02

Maapallon magneettikentät ne vain osoittavat luonnollista vaihtuvuutta, mikä voi vaikuttaa tiettyjen eläinten suuntavaistoon. Viimeksi magneettikenttä heikkeni vastaavaa tahtia (arvioiden mukaan) ennen edellistä jääkautta, joten varautukaa kylmään. Ihmiset tosin saattavat estää uuden jääkauden ja pelastaa maailman lajit saastuttamalla, kunhan sitä ei missään nimessä vähennetä tai rajoiteta.

Laitan kuitenkin nyt foliohatun päähän varmuuden vuoksi ettei temppeliherra-avaruusolioiden New World Order käytä magneettikentän heikkenemistä hyödykseen ja yritä lukea ajatuksiani pahalla juutalais-magiallaan.
kumiorava kirjoitti:Jossain määrin ihailen sitä intoa, että heppu jaksaa kirjoittaa rivikaupalla markkinaliberaalista utopiastaan jollekin painifoorumille.

Avatar
Jack DiBiase
Moderaattori
Viestit: 3819
Liittynyt: Su 18.04.2004 14:52

Viesti Kirjoittaja Jack DiBiase » Ti 11.01.2011 17:11

Wikipedian mukaan Toowoombassa Australiassa on ongelmia vedensaannin kanssa. :scratch:
WE BACK YA'LL?!

Avatar
Hyrkanos
Viestit: 914
Liittynyt: To 15.07.2004 18:36
Paikkakunta: Asikkala

Viesti Kirjoittaja Hyrkanos » Ti 11.01.2011 18:04

Riveni kirjoitti:Maapallon magneettikentät ne vain osoittavat luonnollista vaihtuvuutta, mikä voi vaikuttaa tiettyjen eläinten suuntavaistoon.
Koska magneettikentän liike on tasainen, hidas ja ennustettavissa, voidaan vain olettaa että salaiset massatuhoasetestit ovat pysäyttäneet maan ytimen. Pian Auringon mikroaaltosäteet kiehuttavat meret. Näin kävi elokuvassa Core (joka tosin oli lintujen suhteen hieman ristiriitainen, mutta se ei tee siitä yhtään sen epäuskottavampaa.
Palannut kuolleista 2015

Avatar
Axl
Viestit: 257
Liittynyt: Su 13.01.2008 13:37
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Axl » Pe 14.01.2011 15:14


Show_Stopper
Viestit: 1353
Liittynyt: Pe 15.09.2006 15:46

Viesti Kirjoittaja Show_Stopper » Pe 14.01.2011 15:56

Axl kirjoitti:In Soviet Russia...
Hah, pitikin aiemmin heittää täysin sama juttu linkin kera. Huvittava tapaus kyllä.
JDub kirjoitti:Cock_Sucker sopisi kyllä sinulle paremmin..

Avatar
vendicta
Viestit: 1245
Liittynyt: La 17.10.2009 08:28

Viesti Kirjoittaja vendicta » Pe 14.01.2011 18:33

Axl kirjoitti:In Soviet Russia...
Eikös sen pitäisi olla että in Belarus? :-k

Vastaa Viestiin